Pasjonująca książka, która pochłonie każdego kociarza.
Jak koty widzą świat? Czy za nami tęsknią? Co wpływa na ich osobowość? Czy w każdym kanapowcu kryje się też dzikus?
Ten pełen rzetelnej wiedzy poradnik to must have każdego świadomego opiekuna. Autorka - doktorka nauk zootechnicznych, kocia behawiorystka, a przede wszystkim wielka miłośniczka kotów - wyjaśnia, jak zrozumieć swojego mruczącego przyjaciela i lepiej się z nim dogadywać.
Znajdziemy tu:
.przyspieszony kurs kociego języka, a w nim sposoby porozumiewania się kotów z ludźmi i między sobą,
.informacje, które zachowania są naturalne, a które świadczą o problemach behawioralnych lub zdrowotnych,
.wskazówki, jak radzić sobie z najczęstszymi trudnościami: załatwianiem się poza kuwetą, zaburzeniami lękowymi, agresją w stosunku do właściciela lub innych kotów,
.podpowiedzi, jak odczytywać kocie emocje,
.ciekawostki i wyniki intrygujących badań naukowych.
Przeczytaj, a Twój kot będzie Ci wdzięczny!
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2024-09-25
Kategoria: Hobby
ISBN:
Liczba stron: 232
Od kiedy sięgam pamięcią, w moim życiu był przysłowiowy Azor i przysłowiowy Mruczek. Nie wyobrażam sobie domu bez zwierzęcia, więc aktualnie jestem opiekunem psa oraz czterech kotów. Fantastycznie jest obserwować ich zachowania, zabawy, hierarchię podczas posiłków, jak się szykują do snu i jak sobie układają relację w stadzie, w którym wszyscy żyjemy. Z przyjemnością więc sięgnęłam po Tajemnice świata kotów. Jak zrozumieć swojego mruczącego przyjaciela. Uważam, że takich publikacji nigdy dość, by pogłębiać wiedzę na temat potrzeb gatunkowych. To jedyny sposób by jak najlepiej wszystkim się żyło i współżyło.
„Koty to indywidualności, które – jak doskonale wiemy – lubią wychodzić poza utarte schematy, utrudniając życie opiekunom, behawiorystom, lekarzom weterynarii i naukowcom”.
Weronika Penar jest nie tylko wielką miłośniczką świata kotów, ale doktorem nauk zootechnicznych, kocią behawiorystką, wykładowczynią i edukatorką. Poprzez Purr Science pragnie przełamywać istniejące kocie stereotypy. I słusznie, bo tych wciąż jest niestety całe mnóstwo. Podoba mi się, że twierdzi, iż antropomorfizacja zwierząt jest czymś złym i niewłaściwym. Też uważam, że takie traktowanie zwierzaków jest głównym źródłem nieporozumień, konfliktów i problemów behawioralnych.
Publikacja zawiera nie tylko liczne praktyczne porady i przydatne wskazówki, ale też mnóstwo fotografii, zabawnych rysunków oraz KOCIAwostek. Podzielona jest na dziewięć tajemnic. Można więc zgłębić wiedzę o kociej ewolucji, kiedy mruczek mówi, że kocha, a kiedy chodzi mu jedynie o kilka smaczków czy też tajemnice kocich problemów behawioralnych. Dla mnie bardzo interesujące były rozdziały odnoszące się do kocich osobowości oraz potrzeb. Na kilka rzeczy w natłoku obowiązków nie zwróciłam uwagi, a uświadomiła mi to właśnie Weronika Penar. Już zastosowałam się do kilku jej rad. Mimo iż mogę się uważać za długoletniego kociego opiekuna, to publikację przeczytałam z niesłabnącym zainteresowaniem, a kilka KOCIAwostek mnie zaskoczyło. Muszę przyznać, że po lekturze troszkę inaczej spojrzałam na moje kocidełka, szczególnie że moje mruczki są wychodzące i tylko w okresie jesienno-zimowym zmieniają się na kanapowce. Podobało mi się, że behawiorystka odnosiła się do prac naukowych i aktualnych badań, widać, że rzetelnie podchodziła do każdego zagadnienia. Poradnik napisany jest przystępnym językiem z pazurem i humorem przynoszący sporą dawkę przystępnej wiedzy.
„Nasze mruczki używają nawet kilkuset różnych min, aby sygnalizować swoje samopoczucie. Jeśli więc wydaje wam się, że wasz kot z dużym obrzydzeniem patrzy na jedzenie w misce lub z rozczarowaniem na zabawkę, którą po raz kolejny wyciągnęliście tego dnia, to przynoszę złe wieści – najprawdopodobniej macie rację”.
Byłabym bardzo rada, gdyby ta publikacja cieszyła się sławą nie tylko wśród miłośników kotów, ale również by zainteresowały się nią osoby, które nad futrzastym przyjacielem się dopiero zastanawiają. Warto by wszyscy zrozumieli, że żaden zwierzak to nie zabawka a z kotem to nie są przelewki. To, że nie trzeba z nim wychodzić na spacery i uczyć aportowania nie oznacza, że nie potrzebuje on naszej uwagi, troski, zabawy, życzliwości i zrozumienia. Często mruczkowe zachowania są odbierane jako złośliwe lub humorzaste, a po prostu kot źle się czuje, boi lub czegoś mu brakuje… Mam nadzieję, że dzięki poradnikowi Weroniki Penar świadomość zmieni się in plus. Wiedza to podstawowy klucz do dobrej komunikacji i silnych więzi a co za tym idzie do szczęścia wszystkich istot żywych.
Recenzja powstała przy współpracy z redakcją Sztukater.pl
To książka, którą powinien przeczytać każdy kociarz. To must have dla kogoś, kto zastanawia się nad zostaniem kocim opiekunem. Autorka stara się pomóc zrozumieć skomplikowaną kocią osobowość i pomaga dogadać się z kocim podopiecznym. Z książki można dowiedzieć się co nieco na temat kociego języka i problemów behawioralnych i zdrowotnych. To skarbnica ciekawostek z kociego świata.
Koty to niesamowite stworzenia. Z pewnością podpisze się pod tym każdy koci opiekun. A czy zdajemy sobie, że tak naprawdę niewiele o nich wiemy? Nie zawsze, bo koty są skryte. I tak naprawdę jeszcze wiele wody upłynie nim dowiemy się o nich wszystko... O ile się nam to uda... Szczerze w to wątpię... Jednak to nie znaczy, że nie powinnyśmy dążyć do tego by poznać ich jak najlepiej. Powinnyśmy... Nie tylko by zaspokoić swoją ciekawość, ale także by w porę wyłapać ewentualne odchylenia od kociej normy danego kota. A skąd mamy zdobyć wiedzę o kotach? Na pewno z książek napisanych przez osoby, które się na nich dobrze znają. Jedną z takich książek jest m.in. Tajemnice świata kotów. Jej autorka poruszyła w środku szereg zagadnień dotyczących kocich sekretów dotyczących np. zmysłów, kociej uczciwości, relacji, osobowości, potrzeb. Oczywiście zagadnień, które porusza jest o wiele więcej, ale wymienienie ich wszystkich zajęłoby sporo miejsca. Sama książka jest napisana w sposób lekki, przyjemny, momentami zabawny a także merytoryczny, bo autorka korzystała ze zdobywanej przez lata wiedzy oraz rzetelnych źródeł. Zapewniam, że nie raz możemy być zaskoczeni informacjami, które się w niej znajdują.
Tajemnice świata kotów to pozycja obowiązkowa dla każdy, któremu bliskie sercu są niesamowite i tajemnicze stworzenia, jakimi są niewątpliwie koty. Dzięki niej możemy odkryć kilka kocich tajemnic.
Przeczytane:2025-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2025, 26 książek 2025, 12 książek 2025, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2025 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2025, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2024, 12 książek 2024, 26 książek 2024, 52 książki 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2024 roku, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2024, Mam,
Lubicie koty? Czy może należycie do kocich rodziców, którzy starają się zrozumieć koci świat? Ja od dziecka uwielbiam koty i interesuje mnie wszystko, co z nimi związane, w dodatku mam w domu kota Maćka, dla którego przez cały czas staram się być dobrą kocią mamą. Dlatego też uznałam, że poradnik „Tajemnice świata kotów” Weroniki Penar jest dla mnie obowiązkową lekturą. Zobaczmy zatem, o czym jest ta książka i czego mnie nauczyła!
Z tej książki można dowiedzieć się między tego, jak koty widzą świat, co ma wpływ na ich osobowość oraz czy za nami tęsknią. Jest ona napisana w prosty i przejrzysty sposób przez panią doktor nauk zootechnicznych, która jest też kocią behawiorystą. Dzięki swojej wiedzy wyjaśnia, jak dobrze zadbać o dobrostan swojego kota oraz jak lepiej się z nim dogadać. Za sprawą tej książki można poznać sposoby porozumienia się kotów między sobą oraz z ludźmi. Można dowiedzieć się również tego, które zachowania kotów należą do naturalnych, a które mówią o problemach zdrowotnych i behawioralnych. W tej książce można również znaleźć wskazówki, jak radzić sobie z najczęstszymi trudnościami w kocich zachowaniach oraz jak odczytywać kocie emocje. Za sprawą tej książki można też poznać różne ciekawostki i wyniki badań naukowych dotyczących kotów.
Książka ta dzieli się na kilka rozdziałów opisujących różne zagadnienia dotyczące kotów oraz ich zachowań. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, mimo to, że koty od zawsze były i są obecne w moim życiu. Ta książka bardzo poszerzyła moją wiedzę o nich, wiem teraz jakie błędy wcześniej popełniałam w opiece nad swoimi kotami. Jak dla mnie bardzo ważnymi informacjami były te, opisujące sposoby jak trzeba postępować przy adopcji kolejnego kota, aby oba koty żyły ze sobą w zgodzie. Zdałam sobie również sprawę z tego, jak ważne są codziennie zabawy w życiu kota, który wcale nie jest zwierzęciem samoobsługowym, jak niektórzy twierdzą. Ta książka uświadamia też to, że posiadanie kota to bardzo duża odpowiedzialność, dlatego myślę, że powinien przeczytać ją każdy, kto ma kota, zastanawia się nad jego adopcją lub chce przygarnąć kolejnego. Tak więc z tego poradnika dowiedziałam się wielu istotnych rzeczy i żałuję, że wcześniej nie trafił on w moje ręce.
„Tajemnice świata kotów” jest świetnym poradnikiem dla kocich rodziców oraz dla wszystkich, których interesuje świat kotów. Dzięki tej książce można bardzo poszerzyć swoją wiedzą na temat kocich zachowań, które czasami bywają niezrozumiałe. Dzięki wielu ważnym informacjom w niej zawartym można zapobiec wielu problemom, które są związane z życiem oraz zdrowiem kotów. Tak więc myślę, że warto przeczytać tę książkę, jestem pewna, że każdy, kto ma kota, wyciągnie z niej wiele ważnych lekcji.