Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni

Ocena: 4 (1 głosów)

Co sprawiło, że Einsatzgruppenn - szwadrony śmierci Hitlera - wymordowały setki tysięcy niewinnych ludzi?

Helmut Langerbein postawił sobie za zadanie ustalenie motywów, które sprawiły, że kadry Einsatzgruppenn w latach 1941-1942 przyniosły śmierć setkom tysięcy ludzi na okupowanych terenach Związku Sowieckiego. Niemcy dokonywali aktów masowego ludobójstwa bez sprzeciwu i wątpliwości. Dlaczego tak skrupulatnie wykonywali rozkazy, często budzące w nich samych odrazę? Którym wewnętrznie się sprzeciwiali? Dlaczego z własnej inicjatywy wykraczali poza już i tak zbrodnicze instrukcje? Dlaczego bezbronne ofiary doświadczały od nich przed śmiercią okrutnego, bestialskiego traktowania?

Punktem wyjścia do tych rozważań są wnioski przedstawione w pracach uznanych badaczy Holocaustu: Christophera Browninga i Daniela Goldhagen. Langerbein przeprowadza własną analizę powodów, które ,,zwykłych ludzi" zamieniły w ludobójców. Wychodząc od materiałów podstawowych, jakimi były akta zbrodniarzy z Einsatzgruppen, znacząco rozszerza bazę źródłową o materiały procesowe z innych okręgów sądowych Niemiec. Szczególną wagę przykłada do pochodzenia społecznego, wykształcenia i kariery zawodowej przyszłych masowych morderców.

W tym celu dzieli sprawców na kilka grup i każdą poddaje wnikliwej analizie, nierzadko dochodząc do zaskakujących wniosków.

Szczególną uwagę Langerbein poświęca analizie ,,patologicznych zabójców", czyli oficerów SS. Pomimo starannego wychowania i wyższego wykształcenia, w ekstremalnych warunkach Holocaustu, ujawnili oni najnikczemniejsze strony ludzkiej natury. Znajdowali specyficzną satysfakcję w dręczeniu i upodlaniu ofiar, których los i tak był przesądzony z woli Hitlera.

Autor przeciwstawia im przypadki zbrodniarzy ,,sprawiedliwych", skruszonych i uniewinnionych przez sądy.

Szwadrony śmierci Hitlera rzucają nowe światło na motywy Holocaustu. Prezentują zarazem szerokie spektrum portretów bezpośrednich sprawców zbrodni, wnikając w głąb ich indywidualnych motywacji.

 Helmut Langerbein urodził się w 1962 roku w Wickede (Zagłebie Ruhry) w Nadrenii Północnej-Westfalii (Niemcy). W latach 1981-1993 był pilotem Luftwaffe, gdzie uzyskał stopień kapitana. W okresie od 1988 do 1993 roku dowodził kompanią szkoleniową w Mengen. Następnie przeniósł się do USA i poświęcił studiom historycznym. Uzyskawszy stopień doktora, został wykładowcą historii na University of California w Santa Cruz oraz w Hartnell College w Salinas. Obecnie jest dziekanem College of Liberal and Performing Arts na Southern Arkansas University w Magnolii.

Informacje dodatkowe o Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-01-17
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788376745701
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: Hitlers Death Squads: The Logic of Mass Murder

więcej

Kup książkę Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szwadrony śmierci Hitlera. Einsatzgruppen i logika masowej zbrodni - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-02-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
MASOWI MORDERCY HITLERA Każdy, kto interesuje się zbrodniami hitlerowskimi na pewno słyszał o Einsatzgruppen i masowych mordach, jakich dokonywali ich członkowie często wbrew sobie, ale wcale nie z mniejszym zapałem. Ich ofiary liczy się w setkach tysięcy, ich okrucieństwo przeraża po dziś dzień, ale co tak naprawdę o nich wiemy? Helmut Langerbein nie tylko przybliża nam dzieje szwadronów śmierci Hitlera, ale przede wszystkim zagłębia się w ich działania i mechanizmy, starając się wyjaśnić to, co dla nas wydaje się rzeczą niepojętą. Czym było Einsatzgruppen? Grupami operacyjnymi hitlerowskiej policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa, które działały w wielu krajach Europy, jednakże do historii przeszło przede wszystkim ludobójstwo, jakiego dopuściły się na terenach ZSRR w latach 1941-1942. To za nie właśnie byli sądzeni ich członkowie przez Amerykański Trybunał Wojskowy w Norymberdze, jednakże zarazem to jedynie część ich działań. Cześć prawdziwego okrucieństwa, do którego byli zdolni i część ich wstrząsającej historii. Ale dlaczego właściwie robili to wszystko? Dlaczego wykonywali rozkazy, które wzbudzały w nich odraz i którym się sprzeciwiali? Dlaczego sami chcieli je wypełniać mimo tych odczuć? I dlaczego posuwali się o wiele dalej, niż zdawało się to wynikać z ich obowiązków? Czy hasło „wojna” może choćby w najmniejszym stopniu stanowić wytłumaczenie szalonej spirali makabrycznego bestialstwa? Do odpowiedzi na te pytania stara się dotrzeć niemiecki historyk Helmut Langerbein, który analizując fakty, akta personalne i materiały procesowe, podejmuje próbę jak najdokładniejszego odtworzenia historii Einsatzgruppen. Próbę jak najbardziej udaną, bowiem jego „Szwadrony śmierci Hitlera” to książka ciekawa, wciągająca, ale też i przerażająca. Tak to już jednak bywa, kiedy sięga się po podobne tytuły – trzeba być gotowym na pewną dozę szoku. Także pod względem „widoków”, w książce nie zabrakło bowiem ilustracji obrazujących zbrodnie Einsatzgruppen. Nie jest ich wiele, nie mniej co wrażliwsi powinni o tym fakcie pamiętać. Poza tym dzieło Langerbeina to po prostu bardzo dobrze napisana książka historyczna. Temat drugiej wojny światowej jest tematem nośnym, często i chętnie wykorzystywanym, ale wciąż potrzebnym. Dobre wykonanie może zachęcić do kolejnych pozycji, a „Szwadrony śmierci Hitlera”, jak również podobne tytuły z oferty wydawnictwa Replika, znakomicie spełniają swoją rolę. Jeśli zatem ta tematyka leży w sferze Waszych zainteresowań, na pewno się nie zawiedziecie. Świetna, treściwa i szczegółowa książka. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/02/15/szwadrony-smierci-hitlera-einsatzgruppen-i-logika-masowej-zbrodni-helmut-langerbein/
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy