Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny

Ocena: 5.57 (7 głosów)

Przez blisko pół wieku o Ince pamiętali tylko jej najbliżsi: siostry, koledzy z oddziałów, którzy nawet nie znali jej prawdziwego nazwiska i pewien stary ksiądz, który nigdy nikomu o niej nie opowiadał. Na początku lat 90. pani Stasia z Narewki pociągnęła za łokieć miejscowego nauczyciela: w tym domu, powiedziała, mieszkała dziewczyna zamordowana przez UB, musi pan o tym dzieciom opowiadać. Jednocześnie w Gdańsku, historycy z IPN, zaczęli szukać śladów tajemniczej sanitariuszki od Łupaszki. Ksiądz Marian Prusak, z gdańskiej parafii, odetchnął - w końcu mógł komuś opowiedzieć, co zdarzyło się w sierpniową noc 1946 roku. Oto historia Inki.

Informacje dodatkowe o Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny:

Wydawnictwo: The Facto
Data wydania: 2015-09-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788361808756
Liczba stron: 256
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny - opinie o książce

Avatar użytkownika - Kominek
Kominek
Przeczytane:2016-01-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
,,Ugoszczę Was kiedyś we własnym domu". Pierwszy i jeden z ostatnich partyzantów II wojny światowej, która dla Polski z całą pewnością nie skończyła się 8 maja 1945 roku. Pierwszy, czyli major Henryk Dobrzański, ps. ,,Hubal" i Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. ,,Łupaszka", również major kawalerii. A z drugiej strony dwa jakże ważne i istotne pseudonimy, które stały się symbolami ruchu oporu - ,,Rudy" i ,,Inka". Janek Bytnar już dzięki książce Aleksandra Kamińskiego stał się ikoną, postacią, którą autor wyniósł na piedestał. Tak jego, jak i jego kolegów, ,,Alka" i ,,Zośkę". Doceniając w nim i w nich wszystko, co dobre, prawe, najlepsze. O pewnej alegorii pisałem nie tak dawno pisząc o książce poświęconej Anodzie, który jako pierwszy rzucał butelki z benzyną w Akcji pod Arsenałem - o ,,Rudym" i jego matce, która stała się później Opoką dla polskich harcerzy, ich ukochaną Matulą. A także o Matce stojącej pod krzyżem. Obaj mieli imię na tę samą literę. I o ile Janek stał się symbolem okresu okupacji i walki z niemieckim okupantem, to ,,Inka" stała się również symbolem, tyle, że walki z drugim, bardziej chyba znienawidzonym sowieckim okupantem. Maj 1945 roku dla wielu tych ludzi zaczynał nową, kolejną wojnę z narzuconym im siłą reżimem... Po tych kilku słowach wstępu wciąż tak do końca nie wiem, jak oddać ten krótki żywot dziewczyny, która choć na co dzień w walce nie wyróżniła się niczym szczególnym w rozrachunku pokoleń stała się legendą. Jest w jej historii, w jej życiorysie taka niesamowita szczerość, czysta i nieskalana niczym osobowość, iż tak naprawdę trudna do ubrania prostym słowem. Bez względu na to, jak obszerne i przemyślane będzie to odniesienie być może skazane będzie na unicestwienie w kontekście myśli, które mogą nie sprostać świadectwu, jakie dawała za życia. (...) Pełny tekst recenzji dostępny w poniższym linku: http://koominek.blogspot.com/2016/01/luiza-uniewska-szukajac-inki.html
Link do opinii
Avatar użytkownika - LifeOnMars
LifeOnMars
Przeczytane:2017-08-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku,

Nie do końca jestem pewna, czy w tym przypadku wystawiając gwiazdki naprawdę oceniam poziom książki, czy może życie i postępowanie Danuty Siedzikówny. Trudno mi to rozdzielić, bo Inka jest dla mnie wyjątkową osobą. Jej postawa wywołuje u mnie morze podziwu i wdzięczności - jest przedstawicielką ludzi, którzy ukształtowali mój kraj. Chciałabym mieć taką pewność co do siebie, że gdyby trzeba było, poszłabym walczyć za Polskę.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2017-07-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2017-02-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Literatura polska, Mam,
Avatar użytkownika - 40555396
40555396
Przeczytane:2017-02-16, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - daria346
daria346
Przeczytane:2016-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy