Zapracowanie stało się dzisiaj powodem do dumy. Chwalimy się, jak bardzo jesteśmy zajęci, a jednocześnie jesteśmy przemęczeni. Dlatego powinniśmy potraktować wypoczynek jako przejaw troski o siebie. Ta książka, oparta na wielu rzetelnych badaniach naukowych, podpowie nam, jak to zrobić.
Jak się relaksujemy? Co uspokaja nasz umysł? Dzięki czemu nasze ciało otrzymuje nową energię?
W swojej nowatorskiej książce Claudia Hammond oparła się na największej do tej pory ogólnoświatowej ankiecie na temat odpoczynku, w której wzięło udział osiemnaście tysięcy osób ze stu trzydziestu krajów. Jej wyniki pokazały, jak ludzie odpoczywają i w jaki sposób relaks wiąże się ze stanem zdrowia.
Wymieniając - od końca - dziesięć najpopularniejszych form wypoczynku, autorka wyjaśnia, dlaczego relaks jest ważny, a także przytacza wyniki badań naukowych, by móc ustalić, co naprawdę działa. Na koniec przedstawia mapę prowadzącą do bardziej zrelaksowanego, bardziej zrównoważonego życia, która pozwoli każdemu z nas odkryć, jak, gdzie i kiedy uda nam się najlepiej wypocząć.
Sztuka odpoczynku znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej.
Fascynująca, dowcipna, świetnie napisana... Jeśli przyjąć, że najlepszym odpoczynkiem jest czytanie, to ta książka stanowi odpowiednik naukowej sjesty. Niestety, jest tak intrygująca, że trudno przy niej odpocząć.
,,Observer"
Claudia Hammond jest autorką wielu nagradzanych książek i dziennikarką radiową, prowadzi też zajęcia na temat publicznej wiedzy o psychologii na uniwersytecie w Sussex. W swoim programie radiowym All in the the Mind (Wszystko jest w umyśle) nadawanym na antenie BBC Radio4 propaguje wiedzę o psychologii i zdrowiu psychicznym.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN:
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: The Art of Rest: How to Find Respite in the Modern Age
Niedawno przeczytałam bardzo ciekawą książkę dotyczącą sztuki odpoczynku. Na codzień żyjemy w biegu, nie mamy czasu na chwilę dla siebie przez co sytuacja ta odpija się nie tylko na naszym zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym.
Claudia Hammond postanowiła wyjaśnić nam dlaczego odpoczynek jest tak ważny i wymienić dziesięć z najpopularniejszych form wypoczynku. Stworzyła swego rodzaju ranking oparty na ankietach, a także badaniach naukowych. Dzięki temu książka nabiera nie tylko profesjonalizmu, ale i przede wszystkim wiarygodności.
„Sztuka odpoczynku” została napisana bardzo ciekawie i lekko. Nie znajdziemy w nim popularno-naukowego żargonu. Wśród opisów form wypoczynku autorka przemyciła nie tylko dawkę humoru, ale i wiele ciekawostek. Pozwala nam ona odnaleźć odpowiednią formę wypoczynku, aby był on jak najbardziej efektywny. „Smaczkiem” okazały się być historie z życia oraz doświadczenia autorki do których niejednokrotnie nawiązuje.
Teoretycznie każdy z nas wie, że odpoczynek jest ważny. Jednak książka ta dobitnie uświadamia nam jak bardzo. Jeżeli szukacie sposobu na wypoczynek, chcecie dowiedzieć się czegoś nowego to zdecydowanie polecam wam ten tytuł. Mi przypadł do gustu, a czas spędzony z jego lekturą okazał się być świetną formą wypoczynku.
Czy w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie odpocząć?
Tak naprawdę odpocząć, bez natłoku myśli, obaw, wyciszyć się.
Na wstępie autorka podała ciekawe porównanie jak to jest z tym odpoczynkiem.
Mamy hamak na który chcemy się położyć. Jednak czasem może to być trudna sprawa. Hamak przekręca się , wierci, okręca. Zanim uda nam się na niego wejść jesteśmy wykończeni.
Dzisiaj zapracowanie to powód do dumy. Im więcej pracujemy tym bardziej mamy się czym pochwalić. Jednak czy takie życie daje nam szczęście?
Autorka w książce opisuje dziesięć najbardziej popularnych form wypoczynku.
Bardzo ciekawie napisana książka, bez górnolotnych naukowych pojęć.
Autorka oparła wiedzę na ankiecie przeprowadzonej na 18000 osobach że 130 krajów.
Wyniki pokazały w jaki sposób ludzie odpoczywają i jak relaks wiąże się z ich stanem zdrowia.
Przystępna i ciekawa, do tego opatrzona w rozdziały,które ułatwiają znalezienie interesującego nas punktu. Ktoś powie książka to i rozdziały. Tak, jednak czasem są one tak nieczytelne, a tu są określone jednym słowem hasłem.
Do tego piękna, twarda oprawa w ślicznym kolorze.
"Sztuka odpoczynku" znalazła się na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego dla najlepszej książki popularnonaukowej.
Bardzo ciekawa lektura, którą polecam.
Przeczytane:2021-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Chyba nie trzeba nikogo namawiać do tego, że odpoczynek jest potrzebny i równie ważny jak sen. Ale na czym polega sztuka odpoczynku? Jak odpoczywać w pełni i z zaangażowaniem, tak, aby faktycznie się zrelaksować?
Claudia Hammond napisała na ten temat książkę "Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach". Jest to swego rodzaju poradnik oparty na jej wiedzy z zakresu psychologii oraz wnioskach wyciągniętych z ankiety, jaką przeprowadziła na 18 tysiącach osób ze 135 krajów! Osoby te wzięły udział w "teście odpoczywania" i dzięki ich odpowiedziom można wyróżnić 10 najpopularniejszych form odpoczynku. Zalicza się do tego m.in.: oglądanie telewizji, gorąca kąpiel, spacerowanie, słuchanie muzyki, czytanie książek a nawet zwyczajne nicnierobienie.
Może nie jest to nic odkrywczego, a wybrane formy odpoczynku to czynności, które są nam dobrze znane. Jednak książka może skłonić do przemyśleń i zainspirować do wprowadzania nowych aktywności. Ciekawy był dla mnie rozdział dotyczący czytania książek i miejsce, które zajęło wśród ankietowanych. Autorka zwraca uwagę, że "czytanie pozwala wypocząć na dwa sposoby. Czasem odciąga nas od trosk, a czasem działa wręcz przeciwnie. (...) Odciąga myśli w przyjemne strony, ale też pozwala stanąć twarzą w twarz z samym sobą, umożliwia mentalne podróże do przeszłości i przyszłości. Odpoczynek może ograniczyć samoświadomość, może też ją poszerzyć".
Dla mnie czytanie "Sztuki odpoczynku" było przyjemne i odprężające więc książka jak najbardziej spełniła swoje zadanie. Cieszę się, że poświęciłam jej czas i chętnie będę ją polecać :)