Syn Beliry

Ocena: 5 (1 głosów)


"Przed szkołą kolonialną panował niezwykły ruch. Czarne chłopaki i dziewczęta otoczyły kilku białych kolegów i słuchały z zapartym tchem.
- Do szkoły przybędzie sam gubernator!... - zawołał piegowaty, blady wyrostek o zwichrzonych włosach i złych bezbarwnych oczach. - Słyszałem od ojca, że gubernator oddaje swoją córkę do naszej szkoły.
- Czy będzie się uczyła razem z nami, Pedro? - spytał mały wiotki Mulat, o pięknej brązowej twarzy.
- A cóż ty sobie myślisz, "Cętkowany", że dla zabawy tylko? - odparł Pedro i roześmiał się brutalnie."

Informacje dodatkowe o Syn Beliry:

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Data wydania: 1991 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8303032909
Liczba stron: 182
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Syn Beliry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Posłuchaj rady człowieka doświadczonego i przyjaznego. Nie porywaj się na to co niedoścignione, bo rozgoryczenie i zatruta niepowodzeniem dusza może się zbuntować i załamać. Nie nagromadzaj własnymi rękami przeszkód na swej drodze.


Więcej

Lepiej być uzbrojonym i spokojnym, niż na pewno pobitym i mściwym...


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Syn Beliry - opinie o książce

Autor dopiero niedawno przeze mnie odkryty, tworzył niemal sto lat temu. Właśnie dlatego fantastycznie zobaczyć świat oczami człowieka sprzed stu lat. Powieść na pozór wydaje się namiętną historią życia nieślubnego syna Afrykanki i hiszpańskiego arystokraty. Z jednej strony główny bohater nie pasuje do żadnego ze światów, nieakceptowany ani wśród afrykańskich rodaków, ani nie zostaje uznany przez ojca. Wszystko to powoduje, że główny bohater strasznie się miota i rzutuje to na każdy aspekt jego życia i wszystko się dla niego wokół tego koncentruje. Książka pokazuje obłudę i protekcjonalne traktowanie kogoś, kogo nie do końca się w towarzystwie akceptuje. Jednak z drugiej strony główny bohater osiąga więcej niż jego rówieśnicy wszelkich ras: jest uwielbianym pisarzem, jest zdolnym studentem, następnie dobrze ustawionym oficerem, bywa w towarzystwie, ma szalone powodzenie u kobiet,. Mało komu udaje się przecież tyle osiągnąć i zdobyć w tak młodym wieku. Mimo to, syn Beliry skupia się tylko na tym, że jest Mulatem i że towarzystwo nie patrzy na niego tak, jakby chciał, zamiast zauważyć ile udało mu się osiągnąć i jest to dużo więcej niż osiągnąłby jego biały rówieśnik wywodzący się z biednego środowiska i bez perspektyw. Kolejny element, który mnie zraził, to zupełna obojętność wobec matki, jaka by ona nie była. Brak zainteresowania jej losem i zupełne zapomnienie powoduje, że nasz bohater jest po prostu zapatrzonym w siebie egoistą wiecznie niezadowolonym z tego co ma.
Naprawdę warto przeczytać.

Link do opinii
Inne książki autora
Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów
Antoni Ferdynand Ossendowski0
Okładka ksiązki - Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów

Antoni Ferdynand Ossendowski - podróżnik, szpieg, awanturnik, wojownik, uczony, dyplomata, poliglota, dziennikarz i wielki erudyta. Podobne określenia...

Czao-Ra. Opowieść północna
Antoni Ferdynand Ossendowski0
Okładka ksiązki - Czao-Ra. Opowieść północna

Biały szpic Czao-Ra to odważny pies łowiecki, który wspólnie ze swoim panem Maruszem wędruje przez piękną, ale i niebezpieczną tajgę. Razem przemierzają...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy