Sumienie

Ocena: 5 (2 głosów)
Sumienie to powieść psychologiczna, przedstawiająca przeżycia, wątpliwości i rozterki ławnika Piotra, głosującego za karą śmierci dla dwukrotnego mordercy kobiet. Utwór zawiera istotne i ciągle aktualne pytanie o sens moralny stosowania kary śmierci w naszym cywilizowanym świecie. Powieścią tą akcentuje Zbigniew Nienacki swoją nieugiętą postawę humanisty i artysty, poczuwającego się do odpowiedzialności za rozwiązania podstawowych problemów etycznych schyłku XX wieku, w tym także tych dotyczących sfery praw człowieka.

Informacje dodatkowe o Sumienie:

Wydawnictwo: Warmia Oficyna Wydawnicza
Data wydania: b.d
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-85875-18-2
Liczba stron: 142

więcej

Kup książkę Sumienie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sumienie - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2016-01-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Piotr w zasadzie jest pisarzem, jednak od czasu do czasu pracuje również jako ławnik. Jego spokój zaburza informacja o śmierci skazanego, także przez niego, Labudy. Dotychczas spokojny człowiek zaczyna się ścigać z własnym sumieniem i poczuciem winy, że może przyczynił się do śmierci niewinnego człowieka. Sytuacja nieco się komplikuje, bowiem na swojej drodze ławnik spotyka jednego ze świadków. Kryminał połączony z psychologicznym obrazem człowieka uwikłanego przypadkowo w konflikt.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
,,Nie sztuka być sprawiedliwym, gdy odpowiedzialność za sprawiedliwość składa się na barki innych." Jednocześnie odpowiedzialność za wydanie wyroku śmierci może być dla wrażliwego człowieka niezwykle trudnym brzemieniem sumienia. Z tym właśnie boryka się Piotr, ławnik, główny bohater książki ,,Sumienie" po wykonaniu wyroku, do którego się przyczynił. Hmm... Właściwie to złoczyńca, morderca dwóch kobiet sam przyczynił się do swojej śmierci. Z drugiej strony czy jest sprawiedliwym nie dać możliwości poprawy osobie żałującej swego strasznego czynu? Wobec tego sędzia ,,jakkolwiek zrobi, tylko przed swoim sumieniem będzie odpowiadał." Zbigniew Nienacki, znany głównie z serii dla młodzieży o panu Samochodziku, jest też autorem między innymi erotyków i sztuk teatralnych. W postaci ,,Sumienia" popełnił powieść psychologiczną dotykającą kwestii kary śmierci i wagi własnego poczucia sprawiedliwości oraz uczciwości. Rozterki głównego bohatera przedstawione są dogłębnie i wyczerpująco, ale czytelnik sam musi odpowiedzieć sobie na zawarte w książce wątpliwości zgodnie z... własnym sumieniem. ,,Sumienie" to powieść, gdzie rozważania pełnią główną rolę, natomiast fabuła jest znikoma. ,,Sumienie może boleć, jakby było otwartą raną. Po jakimś czasie ów ból sumienia przenika do każdej myśli, w ustach nosimy uczucie niesmaku. Nocami budzi dławienie w gardle..." Polecam.
Link do opinii
Inne książki autora
Ja, Dago Władca
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Ja, Dago Władca

Powieść ,,Ja, Dago Władca" to trzeci tom historycznego, podszytego fantastyką cyklu o mitycznych początkach państwa polskiego, przez samego Zbigniewa Nienackiego...

Pan Samochodzik i nieśmiertelny
Zbigniew Nienacki0
Okładka ksiązki - Pan Samochodzik i nieśmiertelny

Seria książek opisująca przygody Tomasza - historyka sztuki, tropiciela przemytników i złodziei skarbów narodowych. Nazwano go Panem Samochodzikiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy