W lutym 2021 roku jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach ,,szkalu śmierci", gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.
Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.
Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?
Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.
Piotr Pytlakowski - autor i współautor ponad dwudziestu książek (m.in. ,,Republika MSW", ,,Czekając na kata", ,,Szkoła Szpiegów", ,,Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych", ,,Ich matki, nasi ojcowie"), wielu reportaży telewizyjnych, scenarzysta (serial dokumentalny ,,Alfabet mafii", serial fabularny ,,Odwróceni"). Laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym nagrody ,,Polski Pulitzer" za 1999 rok w kategorii dziennikarstwo śledcze. Od 1997 roku dziennikarz tygodnika ,,Polityka".
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2023-11-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 400
1945. Koniec wojny, początek tragedii. Reportaż o ,,polskich" Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy...
Najnowsze losy polskiej przestępczości zorganizowanej! Nowa, mocno pozszerzona wersja bestselleru Alfabet mafii. Autorzy rozmawiają z najbardziej znanymi...
Przeczytane:2024-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 30 książek w 2024 r, Holokaust ,
Autor odwiedza miejscowości położone na tzw. "szlaku śmierci" na Mazowszu i Podlasiu, gdzie w 1941 doszło do rzezi żydowskich mieszkańców. Są to miejscowości takie jak: Kosów Lacki, Jedwabne, Sokołów Podlaski, Krynki, Augustów itd.
"Odwiedziłem dawne sztetle na wschodnim Mazowszu i Podlasiu. Oglądałem pożydowskie domy, teraz już wyłącznie polskie, i dopytywałem o pamięć o ludziach, którzy żyli tu kilka stuleci, a potem nagle znikli. Pamięci prawie nie było, raczej niepamięć, aby tylko nie myśleć o żydowskich sąsiadach dziadków i pradziadków".
Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży?