Starość jak ją widzi psychologia. Zagrożenia, możliwości, wspomaganie

Starość jak ją widzi psychologia. Zagrożenia, możliwości, wspomaganie jest owocem czwartej konferencji naukowej poświęconej starości z perspektywy rozważań teoretycznych i badań empirycznych w obszarze psychologii. Jej organizatorami byli: Komisja Psychologi Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Treść artykułów dowodzi, że jakość starości każdego człowieka zależy przede wszystkim od jego własnej aktywności we wcześniejszych fazach rozwoju, jak również w samym okresie późnej dorosłości. Oczywiście jest ona także uwarunkowana podmiotowymi zasobami danej osoby oraz szerokim spektrum czynników środowiskowo-sytuacyjnych. O dobrą starość trzeba się troszczyć przez cały bieg życia i rozwoju, poczynając od troski innych o nas, zmierzając do troski o siebie (samotroski) i zwrotnie - do troski o drugich.

Publikacja będzie na rynku wydawniczym pozycją poszukiwaną zarówno przez przedstawicieli środowisk akademickich, jak i instytucji podejmujących działania aktywizujące, rehabilitacyjne i opiekuńcze na rzecz osób w wieku senioralnym. Pierwszych będzie inspirować do nowych konceptualizacji teoretycznych i eksploracji empirycznych, zaś drugim pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby seniorów oraz opracowywać coraz bardziej skuteczne programy wspomagające ich psychospołeczne funkcjonowanie i podnoszące jakość ich życia.

Z recenzji prof. dr hab. Władysławy Pileckiej

Książka powstała w koedycji z Polską Akademią Nauk

Informacje dodatkowe o Starość jak ją widzi psychologia. Zagrożenia, możliwości, wspomaganie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2024-04-22
Kategoria: Psychologia

Tagi: Psychologia starzenia się

Kup książkę Starość jak ją widzi psychologia. Zagrożenia, możliwości, wspomaganie

Dwurnik. Malarstwo
Okładka ksiązki - Dwurnik. Malarstwo

Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej uznanych polskich malarzy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wielokrotnie nagradzany i...

Berserk tom 20
Okładka ksiązki - Berserk tom 20

By ocalić Cascę, Guts wkracza do Albionu, jednak na jego drodze staje okrutny Mozgus wraz z podwładnymi. Tymczasem hordy istot nie z tego świata zalewają...