Kwiecień, 1945 rok. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony "Szlachetny Żyd", Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Trzeciej Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia mu, że ten dostąpi niebywałego zaszczytu spisania z nim ostatniej rozmowy. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera.
Tak mocna książka nie została opublikowana od lat! Po raz pierwszy na świecie ukazuje się wywiad, którego Adolf Hitler udzielił przed swoją śmiercią "Szlachetnemu Żydowi". Kanclerz Trzeciej Rzeszy, jeden z największych zbrodniarzy na świecie tłumaczy się z tego dlaczego nienawidził Żydów, opowiada o ciemnych stronach dzieciństwa, o tym jak upił się do nieprzytomności, o swoim życiu erotycznym i o najszczęśliwszym dniu w życiu. Mocna, a zarazem szczera rozmowa, która wciąga już od pierwszych stron.
Dzięki tej spowiedzi będziemy mogli bliżej poznać wodza Trzeciej Rzeszy, który zmienił bieg historii na wiele lat.
Wszystko zaczęło się od prostej historii. Christopher Macht, Niemiec z polskimi korzeniami odnalazł zapiski rozmów przeprowadzonych przez wieloletniego lekarza matki Adolfa Hitlera -Eduarda Blocha. Jeżeli chcecie poznać z bliska największego zbrodniarza wojennego, stanąć z nim twarzą w twarz, poczuć na sobie jego wzrok -ta książka jest właśnie dla Was!
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2016-04-28
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 250
Książkę wypatrzyłam w pewnym kiosku. W pakiecie z inną rozpoczynała nowa serię wydawnictwa DeAgostini Polska. Powiem szczerze, że zaintrygował mnie tytuł, „Spowiedź Hitlera”. Przed kim on się niby spowiadał? Lubię poczytać sobie książki z czasów II wojny światowej, choć w sumie nie jest to moja ulubiona epoka. Skusiłam się na pakiet. A gdy przeczytałam opis pierwszej książki z serii brwi podjechały mi chyba na sam czubek głowy. Hitler miałby udzielać wywiadu Żydowi? Opowiadać mu o swoim dzieciństwie. No way!
Christopher Macht urodzony w 1976 roku niemiecki pisarz o polskich korzeniach sięgających Pomorza Zachodniego. Odkrywca skryptów ostatnich rozmów Adolfa Hitlera. Miłośnik historii. Od wielu lat interesuje się tematyką II wojny światowej i postacią Adolfa Hitlera. Na co dzień mieszka w Wandlitz w niemieckiej Brandenburgii, miasteczku położonym 25 km od Berlina. Jego żona Paula jest Polką. Jak sam przyznał w książce, w Niemczech z racji na zbyt dużą poprawność polityczną miał problem z jej wydaniem. Udało się mu to w Polsce.
Szczerze mówiąc mam pewien problem z ta książką. Jest to próba przedstawienia biografii Hitlera w nieco inny sposób – w formie wywiadu. Podejrzewam, że w ten sposób pisarz miał nadzieję dotrzeć do większego grona czytelników. W końcu nie każdy lubi czytać biografie. A czemu mam z nią problem? Bo jest dla mnie zbyt chaotyczna. Rozmowa przeskakuje z tematu na temat, chociaż jakaś tam chronologia jest zachowana.
W trakcie czytania miałam wrażenie, ze autor rzeczywiście stara się oddać wybuchowy charakter Hitlera. Może dlatego w książce tak naprawdę pominięte są najważniejsze sprawy. A może pisarzowi – Niemcowi ciężko było pisać o pewnych rzeczach?
Książka przybliża przede wszystkim dzieciństwo oraz młodzieńcze lata Hitlera. Momentami jest naprawdę ciekawa ale są chwile, kiedy najzwyczajniej w świecie nudzi. Bardzo fajną rzeczą są dodatkowe informacje umieszczone w ramkach,wykresy oraz zdjęcia.
Daję duże brawa pisarzowi za sam pomysł. Biografia ma fajną formę, wyróżnia się na tle wielu innych. Mnie nie zachwyciła ale uważam, że jest dobrą pozycją dla osób, które chcą zacząć przygodę z literaturą dotyczącą drugiej wojny światowej. Chociaż fakt, że na rozmówcę Hitlera pisarz wybrał Żyda jest dla mnie lekką przesadą. Z drugiej strony nikt nie może być pewien czy tak nie było rzeczywiście...
Joseph Goebbels był prawą ręką Adolfa Hitlera od lat 20. XX w. aż do jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945 roku. Bez tego błyskotliwego mówcy...
Heinrich Himmler. Faktycznie druga osoba w Trzeciej Rzeszy – ważniejszy od niego był tylko sam Adolf Hitler. Wszechwładny szef SS, minister policji...