Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii

OBOWIĄZKOWA LEKTURA DLA FANÓW OLIVERA SACKSA

Czy jeśli uwierzymy w tajemniczą chorobę, to możemy na nią zapaść?

Jak wielką władzę nad ciałem może sprawować umysł?

Czy śpiączka może być zaraźliwa?

Skąd biorą się zaburzenia psychosomatyczne?

W Szwecji setki dzieci na wiele miesięcy, a nawet lat, zapadło w stan przypominający sen. W Le Roy, mieście na północy stanu Nowy Jork, u nastoletnich dziewcząt pojawiły się drgawki, które rozprzestrzeniły się wśród nich jak zaraza. Na Kubie pracownicy amerykańskiej ambasady po usłyszeniu w nocy dziwnych dźwięków odczuwali bóle głowy i tracili pamięć.

To tylko kilka przypadków chorób, których nie można wyjaśnić naukowymi metodami.

Neurolożka Suzanne O'Sullivan, podróżując po świecie, przygląda się najbardziej tajemniczym chorobom, które dotknęły całe grupy osób z różnych społeczności. Opisuje zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. Pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, ingeruje w ciało i odpowiada za choroby, których nie można zidentyfikować.

Dzięki tej książce zanurzysz się w świecie relacji między ciałem i umysłem, który - jak pokazują opisane tu historie - wciąż jest oceanem pełnym tajemnic.

SUZANNE O'SULLIVAN to światowej sławy brytyjska neurolożka i naukowczyni. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, jest specjalistką w National Hospital for Neurology and Neurosurgery oraz w Towarzystwie Epileptologii. Ma ogromne doświadczenie w pracy z pacjentami psychosomatycznymi.

Bestsellerowa i wielokrotnie nagradzana autorka książki Wszystko jest w twojej głowie.

Informacje dodatkowe o Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii

Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii - opinie o książce

Neurolożka Suzanne O’Sullivan, podróżując po świecie, przygląda się najbardziej tajemniczym chorobom, które dotknęły całe grupy osób z różnych społeczności. Opisuje zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. Pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, zmienia ciało i odpowiada za choroby, których nie można zidentyfikować.

Neurolog Suzanne O’Sullivan leczyła wiele osób z zaburzeniami funkcjonalnymi i w tej książce omawia ciekawe przypadki skupiając się nie tylko na samej chorobie i jej tle, ale także na czynnikach społecznych, które mogły do niej doprowadzić. Nerwy czy stres mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów: bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, wymioty, a nawet problemy z sercem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że objawy mogą się nasilić do drgawek, paraliżu, a nawet śpiączki. Zadziwiające, a nawet wręcz nieprawdopodobne może się wydawać, że choroby te mogą być nawet zaraźliwe. I właśnie na takich dziwnych, niecodziennych przypadkach skupia się dr O’Sullivan – przypadkach masowych zachorowań psychogennych i syndromów związanych z kulturą.

Podążając za dr O’Sullivan udamy się w kilka miejsc, by zbadać przypadki takich właśnie dziwnych chorób, przy których medycyna rozkłada ręce, często uważanych za szaleństwo. Poznamy choroby, syndromy, epizody, które wymykają się ogólnie pojmowanym normom, a dotykają najczęściej dzieci, młodzieży, młodych kobiet i niestety często brane są za masową histerię.

Syndrom rezygnacji w Szwecji – śpiączka, na którą zapadły dzieci. Le Roy w Stanach Zjednoczonych – nastolatki z liceum zarażały się drgawkami. La Catona w Kolumbii – nastoletnie dziewczyny masowo mdlały. Krasnogórsk w Rosji – śpiączka wśród młodych kobiet. Korea – „ognista choroba”. Dyplomaci zapadający na tajemniczą chorobę związaną z utratą pamięci na Kubie.

Śpiące królewny to bardzo ciekawe spojrzenie na zaburzenia psychosomatyczne lub funkcjonalne zaburzenia neurologiczne. Dr O’Sullivan zawarła w książce masę swojego doświadczenia, ale także wywiady z chorymi i ich rodzinami. O’Sullivan mówi, że masowa histeria/zaburzenia konwersyjne/zaburzenia psychosomatyczne lub neurologiczne – jak widać zjawisko to ma wiele nazw – są tak samo prawdziwe jak choroba, w której występuje dostrzegalna nieprawidłowość w ciele.

Publikacja ta to fascynujące spojrzenie na zaburzenia psychosomatyczne/funkcjonalne przez pryzmat lekarza, który je leczy, a także przez pryzmat osoby, która naprawdę zna się na tym temacie.

Przekonuje mnie to, że dr Suzanne O’Sullivan nie używa nadmiernie trudnych, medycznych/naukowych terminów. Książka jest napisana przystępnie i nie jest kłopotliwa w odbiorze. Muszę przyznać, że czyta się lekko, a przez ciekawą tematykę jej lektura nie zajmuje dużo czasu; choć jestem zdania, że przy tego typu publikacjach nie należy nadmiernie się spieszyć. Zawartość jest intrygująca i zdecydowanie może zainteresować każdego, kto choć trochę jest ciekawy tego, co dzieje się w naszych głowach oraz tych z was, którzy chcą poszerzyć swoje myślowe horyzonty. Wiedzy i nauki wszak nigdy nie za wiele. Polecam, nie tylko jako medyczną ciekawostkę.

Książka z gatunku INNE. Inne niż zazwyczaj czytam ale jakiś czas temu naszła mnie ochota na to, aby wybierać bardziej nietypową tematykę, czytać różnorodne lektury. Dlatego dzisiaj opowiem Wam o książce "Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii" napisaną przez brytyjską neurolożkę Suzanne O’Sullivan.

"Ludzki mózg nie znosi chaosu, pragnie odpowiedzi i wyjaśnień, żeby zaznać spokoju."

Autorka podróżowała po świecie, zbierając informacje o tajemniczych chorobach, które dotknęły większe grupy osób z różnych społeczności. Opisała zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. W swojej książce pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, ingeruje w ciało i odpowiada za choroby, które często ciężko jest wyjaśnić.

Szwecja: setki dzieci na wiele miesięcy, a nawet lat, zapadło w stan przypominający sen.

Le Roy, USA: u nastolatek pojawiły się drgawki, które rozprzestrzeniły się wśród nich jak zaraza.

Kuba: pracownicy amerykańskiej ambasady po usłyszeniu w nocy dziwnych dźwięków odczuwali bóle głowy i tracili pamięć.

Śpiączka wśród kobiet w Krasnogorsku w Rosji czy "Ognista choroba" w Korei.

To przykłady, które zawarte zostały w książce i dokładnie omówione. Nie zawsze chodzi tylko o śpiączkę ale też o syndrom rezygnacji, zbiorową histerię, różne zbiorowe zaburzenia. Bez poznania kontekstu te zagadnienia nie będą nam wiele mówić. A właśnie okoliczności są tutaj bardzo ciekawe.
Np. syndrom rezygnacji występujący tylko u dzieci z rodzin ubiegających się o status uchodźców. Czy fakt, że do tych wszystkich dziwnych śpiączek dochodziło w sytuacjach dramatycznych, w środowiskach uchodźców, ludzi biednych.

Autorka właśnie to podkreśla, jak ważne są okoliczności, warunki, odpowiednia opieka i dostęp do lekarzy ale przede wszystkim odpowiednie podejście do problemu. To złożony temat, który często wykracza poza jedną dziedzinę medycyny. Temat, który wydaje się trudny ale czytając tę książkę można bez problemu przyswoić wszystkie informacje. Ta książka porusza się nie tylko w obszarze medycyny ale też dotyka psychologii i socjologii. I dlatego była dla mnie bardzo ciekawa. Dając mi wiedzę na tematy, o których nigdy wcześniej nie słyszałam.

Jeśli takie sprawy Was interesują to serdecznie polecam.

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22