Na Warmii, pośród lasów, pól i łąk, w charakterystycznym polodowcowym krajobrazie poprzecinanym rzekami Łyną i Pasłęką, wśród jezior i pagórków, okalając stolicę regionu Olsztyn, rozpościera się Nadleśnictwo Kudypy.
Na terenie Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Ostoja bobrów na rzece Pasłęka" i "Kamienna Góra" z drzewostanem buczyny pomorskiej.

Informacje dodatkowe o Spacer po Leśnym Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Kudypach:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Kup książkę Spacer po Leśnym Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Kudypach

Spacer po Leśnym Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Kudypach - opinie o książce

"Współczesna rola ogrodów dendrologicznych jest bardzo szeroka."
Wszyscy wiemy, że obcowanie z naturą jest dla nas bardzo ważne i potrzebne, zwłaszcza teraz, gdy w miastach jest wszędobylski smog i beton...
Dlatego mieszkańcy Olsztyna i okolic z pewnością cieszą się, że mieszkają wśród lasów i jezior. A o rzut beretem od miasta jest pięknie położone wśród lasów arboretum, do którego można wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową.
Jest to jedno z kilku arboretów leśnych w Polsce, które mają charakter leśny, bardziej naturalny niż większość ogrodów botanicznych zakładanych w miastach i na terenach podmiejskich. Kudypy są jednocześnie jedynym W Polsce arboretum, w którym wydzielono specjalnie dział flory rodzimej, drzewa, krzewy i krzewinki, niemal wszystkie podstawowe odmiany występujące w naszym kraju.
Na terenie Nadleśnictwa Kudypy znajdują się nie tylko rezerwaty przyrody, ale także w okolicy jest wiele miejsc o walorach kulturowych, wartych obejrzenia. Na przykład sanktuarium w Gietrzwałdzie czy Glotowie, oraz inne stare świątynie i grodziska dawnych plemion pruskich.
Przy Nadleśnictwie jest Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, który prowadzi wszechstronną działalność dydaktyczną, dzieci szkolne wybierające się tu na wycieczki w ramach lekcji przyrody, naocznie mogą poznać materiał przerabiany w podręcznikach, zwłaszcza ogród sensoryczny.
Spacer po arboretum zaczynamy od zwiedzenia małej wystawy i prac pokonkursowych znajdujących się w tak zwanym leśnym domku a także możemy zapoznać się z historią tego miejsca.

"Na terenie Nadleśnictwa występuje wiele ciekawych i rzadkich roślin takich jak np.: buławik czerwony, lilia złotogłów, rosiczki, storczyki, widłaki oraz wiele gatunków mchów i porostów."

"Kudypskie lasy są ostoją wielu gatunków zwierząt i ptaków między innymi: łosia, jelenia, bobra, dzika, sarny, orła bielika, orlika krzykliwego, bociana czarnego."
Na terenie Nadleśnictwa wyodrębniono plac gdzie można grillować a także jest miejsce do zabawy i uprawiania sportów.
To wspaniałe miejsce na wypoczynek w pięknym otoczeniu, tym bardziej, że blisko miasta.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski