Cisza przed burzą


Tom 1 cyklu Smocze dziecię
Ocena: 6 (3 głosów)

Dawno temu... a może nie całkiem dawno, ale zupełnie gdzie indziej... Gdzieś na granicy świata ludzi i Istot Innych. Właśnie tam dwóch braci wędruje przez życie w poszukiwaniu więzów krwi i własnego przeznaczenia.

Przepełniona humorem, fantastyczna opowieść zabierze nas w świat, jakiego jeszcze nie znamy - pełen smoków i wojowników, wartkiej akcji i odpowiedzialnych decyzji. Do krainy, w której Dracko i Piotr muszą stawić czoło niebezpieczeństwom i własnym słabościom. Zajrzyjcie tam z nimi i sprawdźcie, jak sobie radzą.

Informacje dodatkowe o Cisza przed burzą:

Wydawnictwo: Białe Pióro
Data wydania: 2019-03-16
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366004429
Liczba stron: 565
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

więcej

Kup książkę Cisza przed burzą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Cisza przed burzą - opinie o książce

Avatar użytkownika - Elizabeta52
Elizabeta52
Przeczytane:2019-03-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

Recenzja książki "Smocze dziecię"

 

      Właśnie przeczytałam książkę "Smocze dziecię" - debiut pisarski Aleksandry Ostapczuk. Jestem pod ogromnym wrażeniem, zauroczona talentem młodej pisarki. Gratuluję super udanego debiutu!

      Powieść napisana jest językiem tak sugestywnym i pełnym emocji, że wprost zasysa czytelnika w głąb Świata Ludzi, Smoków i Istot Innych. Nie mogłam oderwać się od czytania.

     Już od pierwszych stron książki jesteśmy w środku niesamowitych wydarzeń. Oczami wyobraźni obserwujemy żywe postacie osadzone w klimatycznym, fantastycznym Świecie Smoków i Istot Innych. Bohaterowie powieści są tak przedstawieni, że czytając książkę mocno odczuwamy ich emocje. To żywe postacie, do których się przywiązujemy i kibicujemy ich poczynaniom.

     Wartka akcja, bogata w sceny walki, której stawką jest życie, nie pozwala nikomu się nudzić. Zapewniam, że nikt kto sięgnie po tę książkę nie rzuci jej w kąt, tylko z zapartym tchem przeczyta i będzie czekał na ciąg dalszy. Ta historia to gotowy scenariusz na hit filmowy.

     Głównymi bohaterami są dwaj chłopcy: syn smoka Dracko i syn człowieka Piotr. Szybko zyskują sympatię czytelnika. Nie da się ich nie lubić. Czasy, w których się urodzili, są bardzo trudne i niebezpieczne, trwa okrutna i długotrwała wojna miedzy ludźmi i smokami. Nic nie zapowiada, by szybko sie skończyła. Smoki niszczą, palą, mordują. Dracko nieświadomy swego pochodzenia, wychowywany jest przez człowieka, którego uważa za swego tatę, a jego syna za swego brata. Chłopcy są nierozłączni, razem sie bawią, razem się uczą, razem chodzą do szkoły (stosunek ucznia do szkoły niezmienny od wieków). Ćwiczą swoje umiejętności w różnych sztukach walki. Gdy dorosną staną się prawdziwymi wojownikami. Czasy są wojenne, pełne przemocy. Czy więc staną do walki przeciwko sobie? Czy braterska miłość zwycięży? Czy przyjaźń okaże się trwała i pokona wszelkie przeszkody, jakie przyniesie im los? Jakich wyborów dokonają Dracko i Piotr? Chłopcy żyją w świecie, w którym smok jest śmiertelnym wrogiem człowieka, a w każdym z nich płynie inna krew.

     Powieść napisana jest "lekkim" językiem, pełnym humoru, bliskim młodym czytelnikom jak i dojrzałym. Każdy lubi się pośmiać. Zabawne dialogi prowadzone w młodzieżowym stylu, łagodzą okrucieństwo wojny.

     Historia, którą opowiada nam ze swadą młoda pisarka, pełna jest emocji, głęboko porusza czytelnika, inspiruje do refleksji. Prowokuje do zadawania pytań i szukania odpowiedzi: co jest najważniejsze w życiu? za co warto oddać własne życie? co jest głównym motorem działania nas ludzi, czym się kierujemy podejmując decyzje? a może nami ktoś steruje? mąci i manipuluje? Czy wszystko jest takie, jakie się wydaje, na jakie wygląda?

     Życie to nieustanne podejmowanie decyzji, mniej ważnych i tych istotnych, "mega" ważnych, a potem (niestety lub stety) ponoszenie konsekwencji tych wyborów. O tym jakie prowadzimy życie decydujemy przecież w każdej chwili, każdego dnia,  tu i teraz.

     Autorka, w fantastycznej scenerii, w tajemniczym klimacie baśni, w mądry, przemyślany sposób przekazuje życiowe prawdy, porusza wiecznie aktualne problemy człowieka, ludzkości. Czyni to z wielkim wdziękiem i lekkością. Ukazuje jak często poznanie prawdy jest bolesnym doświadczeniem, jak trudno jest nieść prawdę o sobie samym. Lekkim piórem maluje dramatyzm dokonywanych wyborów i nie zapomina okrasić humorem dialogów. Sugestywnie przedstawia sceny walki, zacięte pojedynki bohaterów z przeciwnikami: tymi zewnętrznymi i tymi ukrytymi głęboko w ich wnętrzach. Wygrać nie jest łatwo.

     Autorce nie są obce te doznania, gdyż wielokrotnie walczyła w turniejach sportowych. Ćwiczyła swoje umiejętności w sztuce walki Ju- Jitsu. Zna smak zwycięstwa i porażki w walce na macie czy w pojedynku na miecze. Wielka miłośniczka gór, wspinaczek po skałach, zdobyła już nie jeden szczyt, ale te najwyższe, najważniejsze jeszcze przed nią.

     Pisarka mimo młodego wieku, w sposób barwny i dojrzały , przedstawia uczucia i emocje poszczególnych postaci. Dzięki tym emocjom, dokonują one rzeczy heroicznych jak i tych podłych niszczących siebie i innych. Miłość, przyjaźń, zaufanie, gniew, nienawiść, strach, żądza zemsty - to na czym skupia  uwagę czytelnika.

     Śledząc historię dwóch braci czytelnik jest zmuszony zastanowić się: czym powinniśmy się kierować w życiu? co jest istotne i do czego prowadzi? Jednak kluczowym pytaniem jest pytanie: kim jestem na prawdę? Tę zagadkę rozwiązujemy przez całe swoje życie, nieustannie testując siebie i innych. Czy jest ktoś, kto zna odpowiedź na to pytanie?... I właśnie z tym dylematem musi zmierzyć się Dracko.

     Polubiłam głównych bohaterów Dracka, Piotra, Miamiego, a szczególnym sentymentem darzę Króla Smoków. Wiele musiał wycierpieć, aby ratować kogoś, kogo kochał najbardziej. Rozstanie z ukochaną osobą , jej utrata, to  bardzo bolesne, traumatyczne przeżycia.

     Mówią, że prawdziwa miłość wszystko zwycięży. Myślę więc, że mocą tej potężnej energii miłości, każdy z bohaterów osiągnie to do czego dąży, co jest celem jego życia. Ale o tym, czy tak się stanie, nie dowiemy się teraz. Trzeba będzie poczekać na następne tomy tej pasjonującej powieści, więc czekam niecierpliwie, drżąc zaniepokojona o dalszy los bohaterów.

     "Cisza przed burzą" to pierwsza księga, wypełniona dynamiczną akcją, bogata w sceny walki o życie,,,, więc co będzie sie działo, gdy nadejdzie burza?..."aż strach się bać", co będzie w następnej księdze ........ Pisarka ma ją jeszcze w "warsztacie".....poczekamy......

     Ale przyznam, że autorka przerwała historię w takim momencie, że czekanie na kolejny tom graniczy ze znęcaniem się nad czytelnikiem ze szczególnym okrucieństwem.

P.S. Prawdziwy wojownik wytrzyma i te tortury. Miejmy nadzieję, nie będą  trwały długo. I tego się trzymajmy.

 

 

Link do opinii

POTĘGA BRATERSKIEJ MIŁOŚCI

16 marca na Targach Fantastyki w Warszawie swoją premierę miała debiutancka powieść Aleksandry Ostapczuk „Smocze dziecię”, która ukazała się pod skrzydłami Wydawnictwa Literackiego Białe Pióro. Siedemnastoletnia autorka może swoim debiutem zawstydzić wielu starych wyjadaczy.

W pewną zimną, burzową noc, na progu domu Mistrza Miamiego pojawia się tajemniczy przybysz. Przekazuje pod jego opiekę niemowlę. Mały chłopiec, Dracko, nie jest zwykłym dzieckiem. To Responzorikonin, pół człowiek, a pół smok. Nieświadomy swego pochodzenia Dracko wychowuje się wraz z Piotrem, synem Miamiego. Chłopców od małego łączy szczególna braterska więź. Gotowi są poświęcić dla siebie wszystko. Przychodzi jednak czas, gdy świat , który znają, zachwieje się w posadach. Kiedy Dracko osiągnie odpowiedni wiek zabierze go jego ojciec smok. Bracia nie wyobrażają sobie rozstania. Nie w świecie, w którym od kilkuset lat toczy się okrutna wojna między ludźmi, a smokami. Czy przyjdzie im stanąć po dwóch różnych stronach barykady? Czy miłość i przywiązanie odmienią tragiczny los jaki jest im pisany? Jak wiele będą musieli poświęcić, by zawalczyć o siebie?

Historia smoków została napisana od nowa. Niesamowity, sugestywny obraz świata toczonego wojną. Ludzie kontra Istoty Inne. Wojna, która zdaje się nie mieć końca, a jej okrucieństwo jest niewyobrażalne. Młodzi męźczyżni uczą się sztuk walki, szermierki, władania wszelką dostępną bronią. Świat, w którym przyszło im żyć wciąż pochłania kolejne ofiary. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty. Tylko wojownicy mogą przetrwać w tych strasznych czasach. Smoki są brutalne, podłe i złe. Czy aby na pewno? Okazuje się, że żaden świat, nawet tak przesycony przemocą jak ten, nie może być czarno-biały, a niektóre smoki wydają się być lepsze niż ludzie. Dwaj bracia wyruszają w pełną przygód drogę, by przekonać się, że życie pełne jest niespodzianek i dziwactw, a to, co widzimy nie zawsze jest prawdziwe. Napisana z prawdziwą pasją, bogata, mroczna i piękna powieść, która przenosi nas do świata, który wcale nie różni się znacząco od naszego. Wojna, uprzedzenia, nienawiść -nieśmiertelne cechy gatunku ludzkiego, który uwielbia wprost niszczyć otaczający go świat. Dwóch chłopców, których łączy więź silniejsza niż jakiekolwiek podziały. Bracia niezrodzeni z jednej krwi, którzy swą niezłomnością i poświęceniem udowadniają, że prawdziwym bratem jest ten, który jest w stanie poświęcić dla ciebie wszystko, co posiada. Poruszająca opowieść o potędze miłości, rodzinie i poszukiwaniu swego miejsca.

Fantastyczny świat wykreowany przez Aleksandrę Ostapczuk wydaje się być jedynie środkiem dla ukazania problemów i dylematów bohaterów. Ogromnie podoba mi się idealne zrównoważenie wątków lekkich i tych poważnych. Książka chwilami jest zabawna, napisana ze swadą, sympatycznym młodzieżowym językiem. Te humorystyczne wstawki rozładowują napięcie, pozwalają się czytelnikowi odprężyć i poczuć silniejszą więź z Drackiem i Piotrem. Mimo swej, jak najbardziej poważnej wymowy, nie sprawia wrażenia ciężkiej czy przytłaczającej. Dzięki tym inteligentnym zabiegom czyta się ją niezwykle lekko. To pozycja dobra zarówno dla młodziezy jak i dojrzałych czytelników. Łączy cechy powieści fantasy, przygodowej, obyczajowej i jest także bardzo mądrą przypowieścią traktującą o wojnie, wykluczeniu, odmienności i stereotypach. Obszerna powieść, gdzie tempo akcji jest tak duże, że nim się obejrzymy, zbliżamy się do końcowych stron. Jeśli o jakiejś książce można powiedzieć, że napisana jest z rozmachem, to na pewno „Smocze dziecię” na to określenie zasługuje. Przekonująco skonstruowana warstwa fabularna, mnóstwo humorystycznych wstawek i dotknięcie bardzo poważnych tematów, które chyba nigdy nie stracą na aktualności.

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tej powieści i myślę, że wielu ludziom, którzy zdecydują się sięgnąć po nią trudno będzie uwierzyć, że została napisana przez tak młodą osobę. Książka jest bardzo przemyślana, mądra w swej wymowie i napisana w iście spektakularnym stylu. Młoda kobieta, marzycielka, obdarzona naturalnym talentem i z głową pełną pomysłów rokuje na naprawdę dobrą pisarkę. Niektórzy pracują nad warsztatem, pocą się nad klawiaturą i wydają książki co najwyżej nijakie. Debiutująca Aleksandra Ostapczuk napisała fenomenalną powieść, który porywa czytelnika i nie daje łatwo o sobie zapomnieć. Niecierpliwie będę czekała na kontynuację losów smoczego syna i jego brata. Po tak udanej pierwszej powieści poprzeczka postawiona została bardzo wysoko. Polecam „Smocze dziecię” wszystkim miłośnikom pełnych przygód i zwrotów akcji opowieści, które nie są jedynie pustymi opowiastkami, a niosą za sobą głębokie przesłanie. To powieść nie tylko dla osób, które sympatyzują z gatukiem fantasy, to idealna historia dla wszystkich lubiących ciekawie opowiedziane historie, które czyta się bardzo przyjemnie, a dodatkowo przypominają nam o tym wszystkim, co w życiu jest naprawdę ważne. Diabelska ocena to 6. Diabeł poleca.

Link do opinii
Inne książki autora
Niemożliwe
Aleksandra Ostapczuk0
Okładka ksiązki - Niemożliwe

Bez wątpienia nadeszły mroczne czasy dla wszystkich ludów. Dracko i Piotr znaleźli się w samym sercu tegoż mroku i tej burzy, która rozpętała się po długiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy