,,Nikt nikogo nie uczy, jak być rodzicem. W rolę mamy, czy taty trzeba wejść niejako z marszu, a potem na własną rękę szukać dróg w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i sprzecznych informacji. A jednocześnie radzić sobie z codziennością w domu, w którym dzieci zmagają się ze swoją rozwijającą się seksualnością, uczą się swoich granic i budują poczucie własnej wartości." - Anja Rubik
81% rodziców chciałoby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności, 45% przyznaje, że nie wie, ile dziecko w danym wieku powinno wiedzieć, 44% dostrzega skrępowanie dziecka i nie umie sobie z nim poradzić.
Książka ,,#SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" powstała po to, aby pomóc tym, którzy chcą świadomie wspierać swoje dzieci na kolejnych etapach ich rozwoju i dojrzewania. Publikacja ma pomóc rodzicom przygotować się na wszelkie rozmowy związane z rozwijającą się seksualnością ich dzieci w różnym wieku, przekazać wiedzę o zmianach, które zachodzą zarówno w ciele jak i umyśle dzieci, przełamać tabu i zwalczać szkodliwe stereotypy wokół dorastania, praw człowieka i seksualności. Na zebrane przez Fundację SEXEDPL w całej Polsce pytania odpowiedzą najlepsi w kraju specjalistki_ści w tematyce rozwoju seksualności dzieci na poszczególnych etapach wiekowych. Dodatkowo w podręczniku znajdą się rozdziały dla i o rodzicach dzieci LGBT+ oraz dzieci z niepełnosprawnością ruchową.
Książka jest zapisem rozmów znanych i lubianych rodziców z wybranym specjalistą_ką, w podziale na 5 grup wiekowych obejmujących dzieci od 1 miesiąca do 18 roku życia, wyznaczonych zgodnie z obowiązującymi standardami edukacji seksualnej. Swoimi wątpliwościami podzielili się Joanna Okuniewska, Kasia Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr, Ola i Michał Żebrowscy, Martyna Wojciechowska, Marcin Prokop oraz Magda i Piotr Jacoń. Wśród ekspertów znaleźli się Basia Baran - psycholożka i seksuolożka, Alicja Długołęcka - pedagożka, doktor nauk humanistycznych i edukatorka seksualna, Agnieszka Stein - psycholożka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem we wspieraniu dzieci oraz rodziców, Małgorzata Iwanek - psycholożka, seksuolożka oraz edukatorka seksualna, Iza Jąderek - psycholożka, psychoterapeutka oraz seksuolożka kliniczna, a także Michał Pozdał - seksuolog i psychoterapeuta.
W projekt zaangażował się również fotograf Stanisław Boniecki, który wykonał znajdujące się w książce zdjęcia rodzin z całej Polski.
Spektakularny sukces pierwszej książki wydanej przy współpracy Wydawnictwa W.A.B oraz założonej przez Anję Rubik Fundacji SEXEDPL (,,#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie" sprzedano ponad 200 tys. egzemplarzy) potwierdził, jak bardzo potrzebna jest w Polsce prawdziwa edukacja seksualna, bez stereotypów i oceniania. Od tamtej pory do Fundacji zgłosiło się wiele osób sygnalizujących potrzebę rozbudowania swojej wiedzy. Wśród nich znalazła się ogromna ilość rodziców zwracających się o pomoc, zadając konkretne pytania, prosząc o porady i pomysły, jak podejść do danego tematu związanego z seksualnością, samoakceptacją i emocjami ich dzieci w różnym wieku.
Pytania te zainspirowały powstanie kolejnej książki poświęconej tematowi seksualności, tym razem dedykowanej właśnie rodzicom.
,,#SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" jest projektem non-profit. Wydawnictwo W.A.B. oraz wiele z osób zaangażowanych w projekt zrezygnowało z zysków z książki. Zysk ze sprzedaży zostanie całkowicie przekazany na rzecz działalności Fundacji SEXEDPL.
Dlaczego warto sięgnąć po ten przewodnik? Z książki czytelnicy dowiedzą się:
Jak wychować dzieci, aby akceptowały siebie i znały swoją wartość?
Jak wspierać dziecko w okresie dojrzewania?
Jak bez skrępowania rozmawiać z dziećmi o seksualności?
Jak ochronić dziecko przed zagrożeniami z Internetu?
Jakich zmian - fizycznych i psychicznych, spodziewać się u dziecka na różnych etapach rozwoju?
Jak rozmawiać o emocjach towarzyszących dojrzewaniu?
Dlaczego tak ważna jest umiejętność mówienia ,,NIE"?
Jak rozmawiać z dziećmi o tożsamości płciowej?
Jak nie powielać krzywdzących stereotypów?
Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?
Czym różni się dorastanie dziś od tego kilkanaście lat temu?
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-06-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 336
Anja Rubik, jedna z najpopularniejszych, współczesnych modelek stworzyła ważną, uświadamiającą i pomagającą przede wszystkim młodzieży kampanię społeczną...
Przeczytane:2022-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Rodzice nie mogą obciążać dziecka swoimi lękami, a dziecko nie może czuć się odpowiedzialne za stan emocjonalny rodziców."
Najważniejsze rozmowy z dziećmi powinny nie stwarzać rodzicom problemów. Przecież jesteśmy z nimi od pierwszej chwili na świecie, dbamy o nie, troszczymy się, uczymy i próbujemy stworzyć im zdrowe, bezpieczne relacje i miejsce, jakim jest nasz dom.
Dzieci mają nas za swój wzorzec, naśladują zachowania, obserwują jakie relacje są między rodzicami, dziadkami, znajomymi. Jeśli wyniosą z domu jak najwięcej rozmów, nauki, tym lepiej będzie im się przygotować do dorosłości. W dobie dzisiejszych czasów wszyscy sięgają po informacje do internetu, który niekoniecznie przekazuje odpowiednią wiedzę.
Czy rodzice rozmawiali z Wami na temat seksualności? Co to jest seks? Antykoncepcja? Przestrzegali przed niebezpieczeństwem?
Sądzę, że niewiele osób miało szczęście tego doświadczyć. Na swoim przykładzie napisze, że nie miałam przeprowadzanych takich rozmów i gdyby jednak one się pojawiały, czas nastoletni i wchodzenie w dorosłość wyglądałby całkiem inaczej. Świadomość, rozmowa, to coś, czego brakuje. Rozmowy z koleżankami czy kolegami, albo czytanie gazet (te kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu), a teraz już internet, niekoniecznie przekażą potrzebną wiedzę.
"Sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców" to świetne kompedium wiedzy, którą każdy rodzić powinien posiadać. Pomoże przygotować się do rozmów z dziećmi, zwrócić uwagę na najważniejsze etapy ich rozwoju i kiedy jakie rozmowy przeprowadzać. Książka jest podzielona na przedziały wiekowe, ale również poruszony jest temat seksualności dzieci z niepełnosprawnością, czy poszukiwania swojej tożsamości i orientacji.
Jest tu dużo potrzebnej wiedzy, która powinna pomóc łatwiej przejść nam, rodzicom, przez rozmowy na tematy bardzo istotne w życiu naszych pociech. By z niewiedzy nie sięgały do źródeł, które mogą więcej zaszkodzić, niż pomóc. Najbardziej burzliwy jest okres dojrzewania, ale to od nas rodziców zależy, jak ten czas przejdą. Specjaliści uczulają i zachęcają do tego, by rodzice od małego uświadamiali dzieci z różnymi pojęciami.
Gdyby taki przewodnik powstał kilkadziesiąt lat temu i przeczytała by go część społeczeństwa, wyciągnęła wnioski i wdrażała w życie, to nasza edukacja mogłaby wyglądać całkiem inaczej. Dobrze, że tego typu książki powstają, że są organizacje i fundacje, które głośno krzyczą, jak bardzo żyjemy w niewiedzy i wstydzie. Temat tabu, który nie powinien nim być, a czymś normalnym, z czym mamy do czynienia codziennie. Bo to nasza codzienność.
Rozmowy znanych nam osób ze specjalistami zwracają uwagę, że oni także są zwykłymi ludźmi, rodzicami, którzy muszą mierzyć się z trudnymi tematami.
Zachęcam każdego dorosłego, by sięgnął po ten przewodnik. Nigdy nie jest za późno na to, by się doszkolić, zastanowić nad własnymi przekonaniami i pomóc swoim dzieciom przejść przez najtrudniejsze tematy, które w naszym kraju niestety są tematem tabu i nie zapowiada się, by nadeszły zmiany w najbliższym czasie. Bardzo polecam.