Szczecin to niezwykłe miasto o barwnej historii. Kto wie, czy jej najciekawszy okres nie przypada właśnie na lata PRL-u. Z jednej strony słynne mewki, Baltona, bony PKO, Pewex, podejrzana ,,Bajka", Kaskada, pierwszy striptiz, Karel Gott, Ałła Pugaczowa oraz bratnie delegacje z NRD, Czechosłowacji i Związku Radzieckiego. Z drugiej - robotnicze protesty grudnia 1970 roku i sierpnia 1980 roku, Marian Jurczyk, ,,Solidarność '80", agenci SB, a nawet podstawione panienki mające być przynęta dla zagranicznych marynarzy.
O tym wszystkim przeczytają Państwo w trzeciej części ,,Seretów Szczecina" poświęconej w całości latom PRL-u, czyli okresowi od 1945 do 1989 roku. W książce opisane zostały legendy z tamtych lat: ,,Odra" i pierwsze w Polsce ścieralne jeansy, czyli marmurki, ,,Wiskord" oraz kultowe kasety magnetofonowe, ,,Dana" i kreatorzy mody z lat propagandy sukcesu. Do tego Smyk, czyli szczeciński maluch, motocykle znad Odry, czekoladki ,,Gryfa" i oczywiście statki z ,,Warskiego". Filipinki, Karger, hotele Arkona i Neptun, kulisy sporu Szczecina z Krakowem oraz dużo bardziej poważnego konfliktu Polska - NRD o tor na Zalewie Szczecińskim. Konfliktu, który o mały włos nie doprowadził do otwartej wojny wewnątrz Układu Warszawskiego! Jest to jedna z najbardziej skrywanych tajemnic PRL-u.
Kto kochał ,,Arkonkę" i ,,Gontynkę", kto umawiał się na randki pod Grzybkiem przy Bramie Portowej, kto robił zakupy w ,,Posejdonie" lub na Turzynie, ale też bał się czarnej Wołgi lub ,,rzeźnika z Niebuszewa" odnajdzie w tej książce swoją młodość. Autorem jest Roman Czejarek, znany dziennikarz i kolekcjoner pamiątek z Pomorza Zachodniego, człowiek, który o sekretach Szczecina wie prawie wszystko. Polecamy!
Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2017-11-20
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 144
Są takie historie, o których się nie opowiada. Ukryte głęboko w archiwach, czasami wręcz szokujące, gdy poznaje się zawartość kolejnych tomów zakurzonych...
?Szczecin przełomu wieków? to książka pokazująca dawne miasto nad Odrą w okresie jego najbardziej dynamicznego rozwoju. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu...
Chcę przeczytać,