Zbudowane w połowie XIX wieku dzięki gorączce złota, San Francisco od początku przyciągało ludzi poszukujących wolności, bogactwa, możliwości zaczęcia od nowa. To miasto marzeń, kontrkultury, ruchu LGBT, muzyki, sztuki i wina. Mekka artystów i niebieskich ptaków. Dom Janis Joplin i Grateful Dead. Intelektualne zaplecze Doliny Krzemowej, centrum start-upów i najnowszych technologii.
Magda Działoszyńska-Kossow zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni: pisze o barwnej historii i bogatym pejzażu kulturowym, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta przez ponad sto pięćdziesiąt lat. Mówi o artystach, wizjonerach i milionerach, ale też o epidemii HIV/AIDS, narkomanii i tysiącach bezdomnych.
W San Francisco jak w soczewce skupiają się problemy współczesnej Ameryki, kraju ostrych kontrastów i pogłębiających się różnic ekonomicznych. Tutaj właśnie amerykański sen często kończy się gwałtownym przebudzeniem i okazuje się, jak wysoką trzeba za niego zapłacić cenę.
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2020-07-29
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 296
Język oryginału: polski
Przeczytane:2021-06-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2021, 52 książki 2021,
Reportaż z San Francisco, najbardziej liberalnego miasta w Stanach Zjednoczonych. Autorka ukazuje miasto pełne sprzeczności, gdzie po ulicach można się przemieszczać zabytkowymi tramwajami linowymi, a jednocześnie znajduje się tu siedziby firm z doliny krzemowej. Jest to miasto dobrze zarabiających techie, a jednocześnie na każdym rogu można natknąć się na bezdomnego. Ale przede wszystkim jest to miasto ludzi oryginalnych i kreatywnych, w którym powstały nowe prądy kulturowe, a także nowe technologie.