Saladyn - Prawy w Wierze.
Imię, które do dziś otacza legenda.
Wojownik i polityk, zwycięzca spod Hattin i zdobywca Jerozolimy, postrach krzyżowców i bohater muzułmanów - tak powszechnie kojarzy się imię Saladyna. Tymczasem sułtan, postać niezwykle barwna i fascynująca - wykracza dalece poza ten stereotyp. Dla samych muzułmanów, przy wszystkich zasługach i osiągnięciach, pozostaje bohaterem, choć nie bez skazy.
Oto prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów - spisana z wykorzystaniem źródeł łacińskich i arabskich niezwykła historia człowieka, który wyrósł na najpotężniejszego władcę świata. Jego droga stanowi prawdziwy fenomen. Jest wypadkową szczęścia, sprytu, przebiegłości oraz znakomitej organizacji i zarządzania. Saladyn wyciągał wnioski i uczył się na popełnianych błędach. Jednocześnie wykorzystywał nadarzające się okazje, czas przełomu, którego stał się głównym architektem.
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-11-24
Kategoria: Historyczne
ISBN:
Liczba stron: 256
Sallah ad-Din - Prawy w Wierze - Saladyn Prawdziwe oblicze założyciela dynastii Ajjubidów. Bliski Wschód i czasy wyprawy krzyżowych oczami obu wojujących...
Przeczytane:2021-06-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Autor będący z wykształcenia historykiem postanowił stworzyć dzieło, które w dość kompleksowy sposób przedstawi pasjonatom historii postać Saladyna. Już na samym wstępie recenzji można stwierdzić, że założenia te zostały w pełni zrealizowane i otrzymujemy naprawdę interesującą i wartą przeczytania pozycję historyczną.
Chcąc dobrze opisać, postać Jusufa (Saladyn), nie można zapomnieć o należytym zaprezentowaniu realiów historyczno-społecznych czasów, w których on żył. Dlatego też pierwszy rozdział książki został w całości poświęcony wyprawom krzyżowym. Czytelnik ma tutaj okazję dowiedzieć się o powodach powołania krucjat (począwszy od roku 632), ich przebiegu, znaczeniu i wpływie na całą historię. Całość tej treści została podana w dość skondensowanej formie (14 stron), jednak i tak stanowi pokaźną dawkę wiedzy, bez której nie można właściwie ocenić postaci Saladyna.
Dopiero po takim wstępie, autor decyduje się na poświęcenie kolejnych rozdziałów wielkiemu sułtanowi. Opisuje on kolejne etapy życia Saladyna, skupiając się na ważnych dla niego momentach, które ukształtowały go takim człowiekiem, jakim zapamiętała go historia. Mamy więc tutaj okazję zapoznać się z jego młodością, pierwszymi wyprawami wojennymi do Egiptu, jego sukcesom w wojnie z Zengidami, pierwszymi porażkami, z których potrafił on wyciągać wnioski, zdobywaniem przez niego coraz to większej władzy, na zdobyciu Jerozolimy i staniu się wielkim postrachem krzyżowców kończąc.
Autor tworząc swoje dzieło, sięgnął po naprawdę liczne źródła, pośród których znalazły się zarówno prace wybitnych historyków, jak i materiały pozostawione przez kronikarzy arabskich. Dzięki temu udało mu się stworzyć książkę, której pod względem merytorycznym nie można niczego zarzucić. Tytuł stanowi naprawdę ciekawą pozycję, po którą mogą sięgnąć zarówno obeznani w tej temacie pasjonaci historii, jak i ci, którzy dopiero chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Dla tych drugich na pewno ogromną zaletą tytułu będzie również fakt, że została ona napisana dość przystępnym językiem (co niestety nie jest standardem w segmencie książek historycznych).
Cała recenzja na: