Saga o Walhalli. Sigrid

Ocena: 4.67 (3 głosów)
Młodziutka Sigrid, piękna i dumna córka wodza Skilfingów, już wie, do czego z woli bogów została przeznaczona: urodzi syna, który zostanie królem królów. W proroczym śnie widzi radosnego chłopca, a także jasnowłosego, niebieskookiego mężczyznę, ojca swojego syna, i czuje, że obu kocha nad życie. Tymczasem świadoma powinności wobec własnego rodu, ulega ojcu, który małżeństwo córki z Erykiem, królem Swithjodu, uznaje za przypieczętowanie przymierza, tak potrzebnego w czasach nieustających rodowych waśni oraz wojen. Podróż do Swithjodu okazuje się bardzo niebezpieczna nie tylko dlatego, że wrogowie czyhają na życie Sigrid. Oto nieoczekiwanie spotyka ona młodego mężczyznę ze swojego snu – przystojnego wikinga Swena. Oboje bronią się przed miłością, która nagle na nich spada, wiedząc, że w ich przypadku jest zakazana. Mimo to ulegają wzajemnemu uczuciu i podarowują sobie niezapomniane chwile, po czym rozstają się z myślą, że jednak to nie koniec ich miłości. Sigrid zostaje poślubiona Erykowi, Swen podejmuje wyznaczone sobie zadanie. Zamierza zmusić króla Haralda Sinozębego, by uznał go za syna, a później sięgnąć po władzę. Jednak...

Informacje dodatkowe o Saga o Walhalli. Sigrid:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2017-01-25
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7686-500-3
Liczba stron: 464

więcej

Kup książkę Saga o Walhalli. Sigrid

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Saga o Walhalli. Sigrid - opinie o książce

Los plecie nić naszego przeznaczenia. Wszystko jest zaplanowane w najmniejszym calu. Każdy przejaw integracji jest surowo karany. Od dawien, dawna ludzie wierzyli w moc trzech kobiet, które mają moc nad ludzkim życiem i decydują o ty, jak potoczą się nasze losy. Każda kultura ma dla nich swoją nazwę. W mitologii nordyckiej trzy boginie przeznaczenia określane są jako Normy. Przerażająco silne, sprawiedliwe, ale również bezwzględne kobiety, których boją się nawet najpotężniejsi bogowie. Żaden człowiek nie może sprzeciwić się ich wyrokom. To właśnie one odpowiadają za przyszłość, przeszłość i teraźniejszość. Strażniczki korzenia Yggdrasila łączącego krainę żywych ze zmarłymi, mieszkające nieopodal mrocznej studni Urd, budziły grozę w każdej istocie. Urd odpowiadała za przeszłość, ukazywano ją jako dobrotliwą boginię, która błogosławi ludzkości. Werdandi - bogini teraźniejszości, która opiekuje się ludźmi. I na sam koniec Ona - najbardziej przerażająca i bezlitosna z Norm - Skuld, która odpowiada za przyszłość. Te trzy kobiety budziły grozę w największych wojownikach. Mitologia nordycka kryje wiele tajemnic, a książka, którą dziś recenzuję, sprawiła, że pragnę zagłębić się w jej najskrytsze zakamarki. Kochani, kiedy usłyszałam o najnowszej powieści Johanne Hildebrandt, która zajmuje się historią wikingów, bogów oraz mrocznych mocy, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. ,,Sigrid" to pierwszy tom sagi o Walhalli, który okazał się ciekawą lekturą, ale nie zabrakło również w nim skazy, ale co takiego nią było, dowiecie się, czytając całą recenzję. Wiem, że w przyszłości z chęcią sięgnę po kolejne tomy, ponieważ historia głównych bohaterów ma w sobie to coś. Zachęcam Was do zapoznania się z całą recenzją! ,,Płomienie podniosły się z trzaskiem. Powinna podpalić kuchnię i przyglądać się, jak pożoga z rykiem pochłania klasztor, pomyślała. Megan zawyje z bólu, kiedy skóra zacznie jej pękać, i będzie skomleć, dopóki nie sczernieją jej usta. Mieli tu piekło na ziemi, więc dlaczego nie spłonąć już teraz?"
Człowiek żyje po to, by wypełnić swoje przeznaczenie. Młodziutka Sigrid, piękna i dumna córka wodza Skilfingów, już wie, do czego z woli bogów została przeznaczona: urodzi syna, który zostanie królem królów. W proroczym śnie widzi radosnego chłopca, a także jasnowłosego, niebieskookiego mężczyznę, ojca swojego syna, i czuje, że obu kocha nad życie. Tymczasem świadoma powinności wobec własnego rodu, ulega ojcu, który małżeństwo córki z Erykiem, królem Swithjodu, uznaje za przypieczętowanie przymierza, tak potrzebnego w czasach nieustających rodowych waśni oraz wojen. Podróż do Swithjodu okazuje się bardzo niebezpieczna nie tylko dlatego, że wrogowie czyhają na życie Sigrid. Oto nieoczekiwanie spotyka ona młodego mężczyznę ze swojego snu - przystojnego wikinga Swena. Oboje bronią się przed miłością, która nagle na nich spada, wiedząc, że w ich przypadku jest zakazana. Mimo to ulegają wzajemnemu uczuciu i podarowują sobie niezapomniane chwile, po czym rozstają się z myślą, że jednak to nie koniec ich miłości. Sigrid zostaje poślubiona Erykowi, Swen podejmuje wyznaczone sobie zadanie. Zamierza zmusić króla Haralda Sinozębego, by uznał go za syna, a później sięgnąć po władzę. Jednak... Ciężka kara czeka tych, którzy zrywają sieć bogiń losu - Urd, Verdandi, Skuld - i zakłócają porządek wszystkiego.
,,Serce waliło Sigrid jak młotem, z przerażeniem osunęła się na kolana. To za mało. Zaczerpnęła głęboko tchu i przyłożyła dłoń do piętna Frei, chłonąć jej moc. Nie wolno jej pogrążać się w strachu, kiedy trzeba być silną. Ufam ci, Pani. Tyś mą tarczą, Wanadis."
Ukarani zostaną Ci, którzy wejdą w drogę przeznaczeniu... Sigrid wkracza w dorosłość. Jako córka najpotężniejszego ze Skifingów wie, że musi wypełniać swoją rolę bez żadnego zbędnego słowa. Musi wyjść za mąż za króla Swithjodu - odwiecznego wroga jej ludu. Eryk pragnie zyskać przewagę nad powoli budującą się armią, a ślub z córką wodza Skifingów mu w tym pomoże. Kiedy Sigrid dowiaduje się o jego planach, pragnie się z tego wywinąć, ale wie, że nie może. Błaga swoich bogów o wskazówkę, a Ci ukazują jej wizję: dziewczyna widzi w niej siebie, przystojnego mężczyznę oraz dziecko, które ma zostać prawdziwym królem. Przekonana, że to właśnie Eryk jest jej przeznaczony, wyrusza w podróż, by poznać swojego męża i sprawić, by przeznaczenie wypełniło się jak najszybciej.... W czasie podróży Sigrid zatrzymuje się w sąsiednim królestwie, a tam wśród najgroźniejszej armii wikingów odnajduje mężczyznę ze swojego snu. Wie, że to on będzie ojcem jej dziecka. Upojna noc kończy się rozstaniem, a Sigrid wyrusza w podróż do swojego nowego królestwa. Bogowie zsyłają dla niej opiekunkę - disę, która ma oddać życie za jej dziecko. Nowe miejsce pełne jest niebezpieczeństw. Dworskie intrygi oraz nienawiść wspólnoty sprawiają, że Sigrid coraz bardziej boi się o życie swoje i dziecka. W dodatku nie może zapomnieć o Swenie, który przysiągł, że ją odnajdzie. Młoda królowa będzie zmuszona podjąć wiele trudnych decyzji. Ktoś pragnie zerwać nić, którą dla niej przędzą Normy. Rodzina odwraca się od niej plecami, a w sercu nowego małżonka powoli gnieździ się mrok. Czy młoda kobieta da rade przetrwać w tak okrutnym świecie? Czy uratuje życie swojego dziecka? Czy wizja zesłana jej przez bogów się ziści?
,,Słowa nie mogły opisać tego, jak pięknie było zobaczyć rozżarzone ziarna piasku unoszące się w łonie Sigrid. Niczym spirala kręciły się wolno w czasie, podczas gdy to, co już było, powracało w niekończących się powtórzeniach powstawania świata i upadku. Dookoła spirali roiło się od iskierek, które błyskały, by potem zgasnąć. Życie ludzi stanowiły krótkie chwile niekończącego się odradzania."
,,Sigrid" to opowieść o nieuniknionej walce, o lepszą przyszłość, która rozgrywa się w czasach wikingów. Ukazana jest w niej niezwykła determinacja, by ratować, to co najważniejsze. Odkrywa odwieczne prawdy, okraszając to boskimi, normandzkimi siłami. Johanne Hildebrandt stworzyła książkę, którą naprawdę warto przeczytać. Choć nie jest idealna, to i tak wciąga bez granic. Dzięki niej zainteresowałam się normandzką mitologią i wiem, że nie wytrzymam, jeśli nie poznam jej tajemnic. ,,Sigrid" to opowieść o młodej dziewczynie, która zostaje wrzucona w wir dworskich intryg, niezwykłego okrucieństwa oraz mrocznych sił. Przetrwanie staje się jej chlebem powszednim, a dziecko, które zesłali na nią bogowie, sprowadza na nią coraz to większe kłopoty. Niezwykła, czasami brutalna i szokująca powieść o ty, jak przetrwać, kiedy wszyscy są przeciw tobie. Choć ,,Sigrid" mnie zafascynowała, to muszę wspomnieć o jednym minusie - nie podobało mi się to, że autorka, zamiast bardziej skupić się na odczuciach swoim bohaterów, to obrzuca czytelnika coraz to kolejnymi nazwami, których nie sposób zapamiętać. Przyznam, że na początku nie mogłam się połapać w tej historii. Zbyt wiele boskich postaci, rytuałów oraz krain - mam nadzieję, że w kolejnych tomach się to zmieni, bo saga o Walhalli ma wielki potencjał, który warto wykorzystać. Mogę powiedzieć z ręką na sercu, że kiedy zostanie wydany drugi tom, to z chęcią po niego sięgnę, bo po zakończeniu jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy Sigrid i Swena. Ta książka kryje w sobie drugie dno, które pragnę odkryć.
,,Emma zesztywniała i cień przesłonił jej poobijaną twarz. Podniosła wzrok na Sigrid, lecz to już nie były oczy Emmy. W Sigrid wlepiały się czarne jak sadza ślepia ze srebrnymi drobinkami.-On już przybył. - oznajmiła zawodzącym, nieswoim głosem Emma. Zachybotała się i nieprzytomna padła na łóżko."
Sigrid żyje w czasach, gdzie to głównie mężczyźni mają najwięcej do powiedzenia, a kobiety, choć wyszkolone powinny zawsze spełniać wyznaczone przez nich zadania. Jako córka wodza ma wiele zobowiązań. Beztroska, a zarazem silna dziewczyna pragnie służyć bogom, a kiedy dowiaduje się, że wyda na świat dziecię, które stanie się największym z władców, wie, że zrobi wszystko, by przeżyło. Ślub z nieobliczalnym Erykiem i miłość do silnego wikinga - Swena prawie ją niszczą. Sigrid przechodzi dużą przemianę od początku powieści. Z naiwnej dziewczynki zmienia się w sprawiedliwą, chłodną młodą kobietę, która zrobi wszystko, by uratować tych, których kocha. Nie wiem dokładnie, jak ją określić, ponieważ ta postać zaskakuje na każdym kroku. Z wrażliwej, opiekuńczej osoby staje się zimną, można powiedzieć okrutną kobietą. Wie, gdzie ulokować swoją lojalność. Dzień w dzień ryzykuje życiem i walczy z wrogami czyhającymi na życie jej nienarodzonego syna. Historia Sigrid to opowieść o kobiecie, która musi poradzić sobie w nowym miejscu, gdzie każdy pragnie jej śmierci oraz niezwykle silnej władczyni, która poświęci wszystko, by uratować swoje dziecko. Swen to najsilniejszy z wikingów, który pragnie odzyskać należyty mu tron. Wiele lat bestialskiej nauki uczyniły go odważnym, sprawiedliwym młodym mężczyzno, który nie boi się wyzwań i walczy ze wszystkich sił, o to, co kocha. Pragnie zdobyć władzę, ale również kobietę, która została obiecana innemu. Nic nie może go powstrzymać przed zdobyciem tego, czego tak bardzo pożąda. Bohaterowie tej powieści zapadają w pamięć, a połączenie ich świat z boskim sprawia, że jeszcze bardziej chce się czytać, o tym, jak bogowie integrują w ludzkie życie, oraz jak ludzie radzą sobie z wyznaczonymi przez nich zadaniami.
,,Sigrid zamknęła oczy, czując na skroni dłoń matki, delikatną jak letnia bryza. Spragniona chłonęła jej czułość, pozwalając, by ukoiła tęsknotę, która trawiła ją, odkąd sięgała pamięcią."
,,Sigrid" to historia o niezwykle walecznej kobiecie, która mimo wszystkich zasad sprzeciwia się nowemu porządkowi i niczym lwica chroni tych, których kocha. Książka Johanne Hildebrandt pełna jest normandzkiej mitologii, która kusi czytelnika do jej dokładniejszego zagłębienia oraz kobiecej siły, która potrafi obejść wszelkie przeciwności. Niesamowita, tajemnicza, mroczna powieść, która przenosi czytelnika w świat pełnych męstwa wikingów, czasów, gdzie kobiety dzień w dzień musiały udowadniać swoją siłę oraz miejsc, gdzie starożytni bogowie nadal sprawowali władzę na ludzkością. Chciałabym jak najszybciej zapoznać się z drugim tomem i poznać dalsze losy Sigrid. Polecam!

Link do opinii
Sigrid jest córką wodza Skilfingów i wie, do czego została stworzona. Bogowie ukazali jej przyszłość, w której urodzi syna. Piękny chłopczyk przytula się do niebieskookiego mężczyzny, obu kocha i zrobi wszystko, by jej syn został królem królów. Czy uda jej się wypełnić przeznaczone jej zadanie w obliczu rychłego ślubu? Ojciec wybrał dla niej małżonka, króla Eryka, gdyż pragnie pojednać zwaśnione rody, a Sigrid kierowana powinnością względem swojego ludy, ulega namową ojca. Książka całkowicie niebanalna. Spowija ją gęsty mrok, chwilami przytłaczający, ale jakże pochłaniający, bo w tej powieści całkowicie można się zatracić. Dwie odrębne historie, które splatają się i zmieniają całkowicie bieg wydarzeń, lecz te spotkania nie trwają długo. Z jednej strony mamy Swena, wojownika i jego potyczki, a z drugiej Sigrid, która ma plan do zrealizowania. Oboje stanowią dla siebie zakazany owoc, lecz miłość nie wybiera i choć piękna, może doprowadzić do upadku. Książa pełna zaskakujących bohaterów i większości nie obdarzycie sympatią. Każdy ponosi straty i kieruję się własnymi potrzebami. Powieść historyczna, bo z takim określeniem się spotkała, może być mylące, a nawet odstraszające. Nie wszyscy lubią takie książki i obawiają się suchych faktów. Owszem, książka jest inspirowana losami Sigrid, żyjącej w IX wieku n.e. Lecz podania o jej życiu są niejasne, ale jedno jest pewne, była to kobieta silna i potężna, a swoją inteligencją potrafiłaby zawstydzić niejednego panującego władcę. Wierzyła w bóstwa i moce, które są stałym i mocnym elementem tej książki. Sigrid jest młoda, lecz odpowiedzialna i dojrzała jak na swój wiek. Świat przedstawiony jest mroczny i splamiony krwią. Nieustanne walki to nieodzowny element historii Sigrid, co może być przytłaczające. Wikingowie są okrutni. Z pewnością nie jest to piękna i wymuskaną lektura, tak naprawdę całkowicie odbiega od tego obrazu. Brutalne walki i opisy są obrazowe, a to, co się dzieję po zakończonych starciach, jest jeszcze mroczniejsze. Gwałty, grabieże i żądza władzy stanowiły chleb powszedni dla mieszkańców tamtych ziem. W takim otoczeniu trudno pozostać idealistą, więc bohaterowie nasiąkli tamtymi obyczajami. Gęsta atmosfera jest fascynująca, wręcz odurzająca. Książkę czyta się dość szybko, jednak język nie jest najłatwiejszy. Trudne imiona, nazwy wiosek czy choćby inne, dawno wyparte z użytku słowa, mogą stanowić małą trudność. Dołączony słowniczek jest sporym ułatwieniem, a po kilkudziesięciu stronach nie stwarza to już takiego utrudnienia jak na początku. Książa z pewnością nie dla młodych czytelników. Polecam ją w szczególności starszej młodzieży i dorosłym, gdyż jest brutalna i dużo w niej chędożenia, które nie jest ani piękne, ani romantyczne. ,,Sigrid" to kawał dobrej książki. Zachwyca złożonością, okrucieństwem i miłością, która nie miała prawa zaistnieć, a jednak wybuchła spektakularnie i zmieniła ówczesny obraz świata. Sigrid jest tak absorbującą i zaskakującą postacią, że nie przyćmi jej najbarwniejszy bohater. Jej wytrwałość oraz poświęcenie zdumiewa i to jej postać sprawia, że ta lektura jest tak wyjątkowa. Jeśli lubujecie się w powieściach mrocznych, czasami nawet szokujących swoją bezpośredniością, gdzie intrygi i polityka odgrywa istotną rolę, a do tego okraszonych odpowiednią dawką zapomnianych mocy, to lektura ,,Sigrid" może okazać się doskonałym wyborem. Poleca 5/6 !
Link do opinii
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2017-02-12, Przeczytałam,

Wiara w przeznaczenie to czasem najlepsza tarcza w walce z pojawiającymi się przeciwnościami jakie pojawiają się na życiowej drodze. Wbrew wszystkiemu i przede wszystkim zaufanie w siłę wyższą daje moc i odwagę by pragnienia zmieniać w rzeczywistość oraz stawiać czoła tym, którzy za wszelką cenę pragną czyjeś porażki zamiast sukcesu. Jednak cena za dążenie do spełnienia marzeń jest o wiele wyższa niż wydawało się to na początku.

Ile może wiedzieć o życiu kilkunastoletnia dziewczyna? Do pewnej nocy Sigrid z rodu Skilfingów nie była świadoma jaki los jej będzie pisany, potem już zdawała sobie sprawę, że czeka na nią splendor, sława i wielka miłość oraz radość macierzyństwa. To wszystko boginie i bogowie szykują dla niej w przyszłości, ale nikt nie spodziewa się, że nie jest ona zbyt odległa. Czy Sigrid podoła czekającemu jej zadaniu? Od niej zależy przyszłość rodziny i wszystkich sprzymierzeńców Skilfingów. Ma po swojej stronie potężne bóstwa, lecz wrogowie także nie zasypiają gruszek w popiele. Dziewczyna zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności włożonej na swoje barki przez nią samą, ale i ród oraz przeznaczenie, jeżeli pokaże, że się obawia czegokolwiek przegra już na samym początku swej życiowej drogi. Jednak lęk to uczucie jakiemu zawsze stawiało czoło i teraz również nie daje po sobie poznać, iż boi się tego co ją czeka. Nad wiek dojrzała rozsądnie dobiera sobie popleczników, ale czy gdy pozna kogoś kto pojawił się w jej snach będzie umiała podjąć właściwą decyzję? Wybrała na męża potężnego człowieka, lecz czy nie pomyliła się? W końcu ma jedynie kilkanaście lat, a świat dopiero otwiera przed nią swe bramy, wizje to jedno, a rzeczywistość rządzi się swymi prawami. Swen jest wikingiem i nie ma nic do zaoferowania córce wodza, przyszłej królowej oraz małżonce króla Swithjodu. Ale nie da się zapomnieć o obietnicy wszechwładnych bogiń i bogów, lecz mogła być ona źle zrozumiana lub nie będzie dotrzymana. Miłość to dla tych dwojga zakazany owoc, każdy z nich ma do wypełnienia swoją misję, emocje powinni trzymać na wodzy, bo to nie czas na okazanie słabości i poddaniu się czuciom. Krew była już przelewana za mniejsze błędy, a w ich otoczeniu nie pobłaża się słabym i przegranym. Przed Swenem nie lada wyzwanie, od zawsze przygotowywał się na moment kiedy wreszcie będzie mógł dowieść tego kim jest. Sigrid ma zostać królową i stanąć u boku władcy by wspierać go radą oraz dbać o sojusz największych rodów północy. Ale młodość ma również swoje prawa i nie zawsze rozsądek zwycięża, chociaż bóstwa może jeszcze nie do końca ujawniły swoje zamierzenia co do tych dwojga młodych ludzi?

Nim przeznaczenie wypełni się niekiedy trzeba ponieść ofiary, bywają one bolesne i wymagają wyrzeczeń. Nieliczni podołają próbom jakie wyznaczył im los, cena za zwycięstwo miewa aż nazbyt często gorzki smak.

Wikingowie to ostatnio temat bardzo popularny, ich historia wciąga i nieraz zaskakuje. Odkrywcy i brutalni łupieżcy w jednym, wcale nie paradujący w hełmach z rogami, wydaje się, iż powoli odczuwamy przesyt nimi. Ale jak się okazuje jeszcze nie wszystko zostało powiedziane, szczególnie gdy bohaterem głównym jest młoda dziewczyna, współcześnie byłaby tylko nastolatką, wówczas od niej zależała przyszłość całych narodów. "Sigrid. Saga o Walhalli" to opowieść przede wszystkim o kobiecie, która zdobywa władzę nie w bezpośredniej walce, lecz dzięki prowadzonej przez siebie polityce. W epoce gdzie brutalność nie znała granic, a miecz stanowił jedną z najlepszych metod zdobywania przewagi, ona sięga po to co wydaje się jej przeznaczone i nie boi się rzucić wyzwanie najpotężniejszym mężczyznom swojej epoki. Johanne Hildebrandt w niezwykle barwny sposób oddała klimat średniowiecza, nie wahając się przed pokazaniem krwi, śmierci i okrucieństwa, jej postacie są ludźmi swoich czasów, nie takimi jak chcielibyśmy ich widzieć, lecz jakimi faktycznie byli. Historia Sigrid sięga głęboko w legendy i mity skandynawskie, nie uzupełniając białych plam, ale tworząc przy ich pomocy całkiem nową historię. "Sigrid. Saga o Walhalli" jest osadzona w rzeczywistym momencie dziejowym, jednak po części rozgrywa się także na pograniczu realnego świata i snu oraz nie brak w niej wątków mitycznych. Na tym nie koniec, bo jak przystało na sagę nie mogło w niej zabraknąć miłości, spisków, intryg, a zwłaszcza odgłosów bitewnych. Książka Johanny Hildebrandt nie jest przeznaczona jedynie dla fanów wikingów, to wielowątkowa powieść, w której czytelnik spotka się z legendarnymi postaciami, przełomowymi wydarzeniami historycznymi,  zakazanymi uczuciami i magią oraz starciem starych wierzeń z nową religią.

Link do opinii
Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986
Przeczytane:2017-10-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 35 książek 2017,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy