Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Miała rok, gdy żegnał się ze światem. Nigdy się nie spotkali. Trzydzieści pięć lat później otwiera jego szafę. Z czułością i fascynacją ogląda podszewki garniturów, odkrywa zagubione guziki, tubki kremów do golenia, bilety kolejowe, poplamione wciąż krawaty i zapiski na marginesach. Ze szpargałów, którymi nikt się nie zajmował, Anna Król układa na nowo opowieść o Jarosławie Iwaszkiewiczu, jednym z najważniejszych polskich pisarzy XX stulecia. To pierwsza tak osobista książka o autorze „Panien z Wilka“ i „Tataraku“. Odnalezione przedmioty prowadzą do jego spraw codziennych, uczuć i literatury. Dlaczego tak obsesyjnie notował w tanich brulionach? O czym rozmawiał z psem? Czego wstydził się przed ukochanym? Niczym w filmowym scenariuszu, drobiazgowa dokumentacja pozwala stworzyć sceny z życia Iwaszkiewicza i towarzyszyć mu w najintymniejszych momentach. Intensywna i splątana biografia ukazana jako wielka ulotność - kilka chwil, zapach starej wody kolońskiej. Piękna historia o tym, jak przemijamy. I jak niespodzianie czyjaś ciekawość przywraca do istnienia. Nie spotkali się w rzeczywistości, ale od czego jest wyobraźnia? Podróże w czasie są możliwe.

Informacje dodatkowe o Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie:

Wydawnictwo: Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
Data wydania: 2015-10-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-935837-7-5
Liczba stron: 384

więcej

Kup książkę Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renax
Renax
Przeczytane:2020-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Oceniam tę książkę bardzo wysoko w kategorii biografie. Autorka napisała ją pięknym językiem, prawie narracyjnie. Przechodzi płynnie od scenek z życia Iwaszkiewicza do zwiedzania i poznawania Stawiska przez nią, autorkę reportażu. Niejako pokazuje jak wyglądał proces odtwarzania biografii tego człowieka i próba jego zrozumienia. A to nie jest łatwe, gdyż Iwaszkiewicz był człowiekiem sprzeczności chyba na każdym poziomie życia. Autorka uczyniła rzecz niezwykłą, bo udało jej się z taktem i wnikliwością przejść przez te sprzeczności, a jednocześnie oddać Iwaszkiewicza takiego jakim był, czyli wrażliwego i rodzinnego, ale i namiętnego,męża, oddanego męża i poszukiwacza kochanków, artystę i polityka dwóch systemów i dyplomatę, pedanta i bałaganiarza, zięcia przemysłowca, a jednocześnie człowieka, który musiał się liczyć z każdym groszem i tak dalej.

Przyznam się szczerze, że o ile twórczość tę prozatorską i poetycką Iwaszkiewicza cenię i uważam, że jest to jedna z najwybitniejszych polskich twórczości pisarskich, to jako człowieka nie byłam w stanie go zrozumieć. Czytając wcześniej biografię 'Inne życie' Romaniuka nie byłam tego aż tak świadoma, co czytając 'Rzeczy'. Najbardziej niezrozumiałe są dla mnie te sprzeczności, o których już napisałam, tak w życiu osobistym, jak i publicznym. Ale to nie zmniejsza mojej sympatii do niego, a na pewno sprawiały, że był tak ciekawym artystą, gdyż wszystkie swoje lęki, obawy, pragnienia, zachwyty i przeżycia artystyczne przelewał na twórczość. Przyszło mu żyć w ciekawych czasach, co jest przekleństwem, ale jemu jakoś się udało jakoś funkcjonować w systemach, a jednocześnie być sobą. W miłości podobnie, udało mu się mieć kilka romansów z mężczyznami, ale i jednocześnie dobrym mężem. Miał tyle miłości, a jednocześnie przeżył tak długie i pełne zrozumienia małżeństwo. I tak można wyliczać długo.
W sumie to autorka zbudowała rozdziały z analizy tych sprzeczności, a uczyniła to nietabloidowo, bez taniej sensacji. Bardzo ciekawie, z wyczuciem i literacką swadą. To bardzo ciekawa biografia, godna polecenia. Nawet jeśli ktoś nie jest fanem tego pisarza i poety, to może poczytać o nietuzinkowym człowieku. Chyba mało takich w naszej literaturze. My lubimy klasyfikować ludzi, a szczególnie artystów, a jego się nie da wsadzić w ramki, bo wymyka się stereotypom. A jednocześnie, tak bardzo pozostaje spójny z tym, co tworzył. Pisał 'z serca' i 'duszy'. I dlatego jego twórczość jest ponadczasowa i zasługuje na Nobla, którego nie dostał.
Moja ocena:

Link do opinii
Anna Król nigdy nie spotkała Jarosława Iwaszkiewicza. Kiedy pewnego popołudnia w 2012 roku pojechała do Stawisk nie zdawała sobie sprawy, że stary płaszcz, parasol, zdjęcia, notatki, bilety na kolejkę, kolekcja poplamionych krawatów zawładnie jej duszą. Od tego dnia stała się codziennym gościem w Stawiskach, kiedyś domu Iwaszkiewicza, teraz muzeum jemu poświęconemu, przekopała archiwa aby odnaleźć wszelkie informacje o autorze, Przeczytała wszystkie powieści, sztuki teatralne, wiersze , dzienniki, notatki. Napisała książkę złożoną z urywków, fragmentów życia Iwaszkiewicza, jego życia prywatnego, zawodowego. Książka jest fantastyczna! Pięknie napisana. Przede wszystkim jest to książka o człowieku, a nie o wielkim pisarzu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2018-02-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-10-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Inne książki autora
Olga Boznańska
Król Anna0
Okładka ksiązki - Olga Boznańska

Seria opowieści-albumów stworzona została z myślą o tych Czytelnikach, którzy w przystępny i atrakcyjny sposób chcieliby poznać tajniki malarstwa i dramatyczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy