Rzeczowy świadek

Antologia Rzeczowy świadek jest summą doświadczeń praktyczno-teoretycznych Kolektywu Kuratorskiego, nieformalnej wspólnoty akademickiej powołanej w 2015 roku przy Ośrodku Badań nad Kulturami Pamięci UJ.

Publikacja przynosi rewizję kluczowej figury dyskursu pamięciologicznego - świadka. Stawiając pytanie o to, czy i na ile obiekty materialne (miejsca, przedmioty, rośliny) są w stanie świadczyć o dokonanej przemocy, grupa badaczy i badaczek krakowskich proponuje w istocie gruntowne przemyślenie obecności i swoistego życia rzeczy w kontekście wywołanych przez człowieka konfliktów wojennych i katastrof ekologicznych. Dzięki połączeniu koncepcji materialnego świadka z ideą dowodu rzeczowego autorzy uzyskują efekt oderwania przedmiotu od osoby ludzkiej i wyodrębnienia swoistej autonomii rzeczy, miejsca, krajobrazu.

Katarzyna Grzybowska. Doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ. Zajmuje się badaniem pamięci, zwłaszcza miejsc związanych z II wojną światową.

Sylwia Papier. Doktorantka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Wydziału Polonistyki UJ. Zajmuje się performatywnym wymiarem świadectw Zagłady oraz związanymi z tym tematem projektami artystycznymi.

Roma Sendyka. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, prowadzi Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i zjawiskami pamięci.

Informacje dodatkowe o Rzeczowy świadek:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-02-17
Kategoria: Popularnonaukowe

Tagi: Literaturoznawstwo

Kup książkę Rzeczowy świadek

Rzeczowy świadek - opinie o książce

Zaklęcie Księżniczki. My Little Pony. #Czytelnia
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Zaklęcie Księżniczki. My Little Pony. #Czytelnia

Pewnego dnia Twilight Sparkle zauważa, że w Ponyville dzieje się coś dziwnego. Pogoda szaleje, a sprawczynią deszczowego zamieszania okazuje się... Rarity...

Łamigłówki przedszkolaka. Część 3.
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Łamigłówki przedszkolaka. Część 3.

Ciekawy zestaw ćwiczen na spostrzegawczość, krzyżówki, labirynty, rebusy i szyfrogramy to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników łamigłówek i test...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska