Rysowanie dla bystrzaków

Ocena: 5 (1 głosów)

I Ty możesz zostać artystą

Czy pamiętasz, ile radości w dzieciństwie sprawiało Ci rysowanie? Każdy obrazek był wówczas prawdziwym dziełem sztuki. Z czasem jednak ta umiejętność stawała się coraz mniej istotna -- ponieważ niewiele szkół przywiązuje wagę do rozwijania naszych talentów. Tymczasem zaledwie kilka praktycznych lekcji dotyczących perspektywy czy cieniowania mogłoby sprawić, że nawet dziś Twoje rysunki przekształciłyby się w obrazy godne pochwały.

Rysowanie nie tylko sprawi Ci prawdziwą frajdę, ale przede wszystkim dzięki rozwijaniu się w tej dziedzinie staniesz się osobą znacznie bardziej spostrzegawczą. Zaczniesz dostrzegać wokół siebie rzeczy i zjawiska, które wcześniej umykały Twojej uwadze. Otworzy się przed Tobą świat faktur, kolorów i światłocieni. Zaledwie kilka prostych kresek postawionych na białej kartce nagle zacznie tańczyć na melodię wystukiwaną przez ołówek trzymany w Twojej dłoni. Obudź w sobie uśpiony talent.

Wybieranie odpowiednich narzędzi. Rysunki przedstawiające skomplikowane obiekty. Szkicowanie martwej natury, roślin i zwierząt. Rysowanie małych dzieci i osób dorosłych.

Ponadto znajdziesz tu kilka dekalogów: 10 wskazówek, 10 podpowiedzi i 10 tajemnic, a także 10 ciekawostek dla każdego artysty.

DODATKI SPECJALNE:
Techniki rozwijające kreatywność Sposoby na ukojenie zmęczonych oczu Rysunkowe karykatury

Informacje dodatkowe o Rysowanie dla bystrzaków:

Wydawnictwo: Septem
Data wydania: 2008-09-24
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788324619054
Liczba stron: 360

więcej

Kup książkę Rysowanie dla bystrzaków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rysowanie dla bystrzaków - opinie o książce

Czy każdy potrafi rysować? Czy potrzebny jest do tego talent, a może jego brak można nadrobić ciężka pracą? Biorąc pod uwagę, że już małe dzieci tworzą swoje dzieła, które potem zdobią lodówki dumnych rodziców, może się wydawać, iż to banalnie prosta sprawa. Zgodzimy się chyba wszyscy, że ambitny rysownik chce stworzyć coś więcej niż „bazgrający” przedszkolak, że kiedy coś kochamy to chcemy się rozwijać w tym kierunku. Wszystkim, którzy lubią rysować, albo chcą się tego nauczyć przedstawiam fantastyczny poradnik „Rysowanie dla bystrzaków”.

Książka składa się z czterech części. W każdej z nich obok teorii znajdziemy praktyczne ćwiczenia. Pomogą one wprowadzić i utrwalić zdobytą wiedzę.

W pierwszej autorki omawiają podstawy, takie jak na przykład wybór odpowiednich narzędzi. Ja jednak najbardziej zwróciłam uwagę na moc dobrej energii, którą przesyłają adeptom rysowania. Próbują zachęcić do tworzenia tych nieśmiałych, pocieszyć niezadowolonych z efektów swojej pracy, a tym zdeterminowanym dają wskazówki co mogą jeszcze poprawić.

W części drugiej znajdziemy konkretne informacje, jak pracować nad rysunkiem. Kompozycja, linie, cieniowanie, faktury, kształty, perspektywa – te kwestie są szerzej rozwijane.

Część trzecia skupia się na temacie pracy. Na co zwracać uwagę rysując ludzi, zwierzęta, martwą naturę, pejzaże? W tym miejscu się tego dowiecie.

Ostatnia część to miszmasz tematów. Autorki dają rady na temat artystycznego rozwoju oraz rysownia kreskówek. Podejmują też ważny temat praw autorskich.

„Rysowanie dla bystrzaków” to inspirujący, naładowany wiedzą poradnik. Autorki same mówią, że można czytać go wedle potrzeby: „do deski do deski”, ale również skacząc po tematach, albo wybierając tylko te obszary, nad którymi chcemy popracować. Książka pełna jest odnośników, dzięki czemu informacje się nie dublują, a czytelnikowi łatwo zorientować się, na jakie strony warto jeszcze zajrzeć.

Już mimochodem o tym wspominałam, ale się powtórzę. Cudowna jest atmosfera tego poradnika. Nikt w nim nie ocenia. Jest on dla wszystkich niezależnie od zaawansowania, źródeł inspiracji, wybranych technik. Autorki wspaniale nawiązują kontakt z czytelnikami. Same piszą, że „Nie ma jednego właściwego sposobu rysowania”[1]. Udało im się stworzyć przestrzeń, w której każdy może wyrazić siebie.

„Rysowanie dla bystrzaków” polecam nawet tym, którzy się jako bystrzaków nie postrzegają. A tak na serio, to naprawdę porządny poradnik, który pomoże wam spojrzeć na swoje hobby pod innym kątem. Na koniec dodam, że mnie zafascynował rozdział o patrzeniu na świat, jak artysta, gdzie są m.in. ćwiczenia, jak pobudzać odpowiednie obszary mózgu, aby wspierać swój artystyczny rozwój. Nie spodziewałam się takich ćwiczeń.

[1] Jamie Combs, Brenda Hoddinott, „Rysowanie dla bystrzaków”, tłum. Wojciech Usarzewicz, Julia Szajkowska, wyd. Septem, Gliwice 2022, s. 38.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy