Róża

W młodości zwiedziła autostopem prawie całą Europę.

Z ojcem, Jackiem Woźniakowskim, o rzeczach ważnych rozmawiała najczęściej przy kuchennym stole.

Angielskiego nauczyła się, kelnerując w małym pensjonacie w Sussex. Z Józefem Czapskim obmyślała kradzież najpiękniejszych obrazów Luwru. Nepal urzekł ją tak, że zamieszkała z rodziną na kilka lat w Katmandu. Za sprawą kartki papieru zmieniła polską historię.

Została jednym z najbardziej wpływowych europejskich polityków, pozostając sobą.

Z inteligenckiego Krakowa, po śnieżne szczyty Nepalu, z zadymionych pokojów spotkań opozycjonistów, po sale Parlamentu Europejskiego, Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein zaprasza nas w podróż po miejscach dla niej najważniejszych, w lekkim, błyskotliwym i pełnym humoru stylu przybliżając czytelnikowi zdarzenia i osoby znane dotąd jedynie lub głównie z kart historii.

Prywatna, wzruszająca, inspirująca do działania książka.

Informacje dodatkowe o Róża:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-03-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2522-0

Kup książkę Róża

Róża - opinie o książce

Tytułową Różą jest Róża Thun z domu Woźniakowska - rodowita krakowianka, nie zapominająca o swoich korzeniach, szczęśliwa żona i matka, polityk. A wszystkie te role wzajemnie się uzupełniają. Dzieje swojej rodziny opowiada szczerze i lekko, a jednocześnie z odpowiednim dystansem. To co mnie urzekło, to umiejętność Pani Róży stawania w obronie osób będących Jej duchowymi Autorytetami i przyznania się do własnych błędów, np. zbyt uogólnionego osądu osób, które wierząc w komunizm, rzetelnie realizowały swoje zadania. Znaczące jest dla mnie również to, że prezentując swoje poglądy nie ucieka się do politycznych agitacji, przekonywania innych co do swoich racji. Wartościowe jest również i to, że będąc europosłanką pamięta o tradycjach rodzinnych i narodowych.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski