Rok w ogrodzie

Przenieś się do oazy spokoju i podziwiaj piękno zmiennych pór roku. Książka o tym, w jaki sposób piękno ogrodu i praca w nim może uczynić nasze życie pełniejszym.

Dan Pearson, ceniony brytyjski architekt pejzażu i zapalony ogrodnik, odkrywa rytmy i przyjemności roku w ogrodzie. Porzuciwszy niewielki przydomowy ogródek w południowym Londynie na rzecz ośmiohektarowego gospodarstwa w hrabstwie Somerset, zachwyca się urodą szkieletów zimowego ogrodu, radosnym objawieniem się wiosny, mocnym zapachem lata oraz jesienną eksplozją kolorów.

Zaraźliwy entuzjazm autora tudzież bogactwo jego wiedzy przepełniają strony tej pasjonującej książki, która obfituje również w praktyczne wskazówki, jak zagospodarować własny kawałek ogrodu, niezależnie od tego, czy tworzy go kilka doniczek na parapecie okna w mieszkaniu w mieście czy spora połeć wiejskiego pola. Pomagając nam odkryć przyrodę na nowo, zarówno te dziką , jak i tę udomowioną, lektura Roku w ogrodzie staje się doświadczeniem prowadzącym do głębokiej odnowy.

Dan Pearson (ur. 1964) - ceniony i wielokrotnie nagradzany za swe prace brytyjski projektant ogrodów i zapalony ogrodnik. Sztuki ogrodniczej uczył się m.in. w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Edynburgu oraz w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. O ogrodach pisze książki oraz artykuły prasowe, publikowane m.in. na łamach ,,The Times", ,,The Observer", ,,Daily Telegraph" oraz ,,Gardens Illustrated". Opowiada o nich także w programach telewizyjnych w BBC, Channel 4 i Channel 5. Jest ambasadorem w The Tree Council, organizacji charytatywnej wspierającej akcje sadzenia i ochrony drzew oraz członkiem Towarzystwa Projektantów Ogrodów.

Informacje dodatkowe o Rok w ogrodzie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-01-16
Kategoria: Hobby
Tytuł oryginału: Natural Selection: a year in the garden

Tagi: bóg Publikacje popularne na temat roślin dzikorosnących

Kup książkę Rok w ogrodzie

Rok w ogrodzie - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2019-01-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dwanaście miesięcy roku i zmiana pór roku znalazły odzwierciedlenie w książce ,,Rok w ogrodzie", w której Dan Pearson zawarł swoje ogrodnicze przemyślenia i działania. Jeden rozdział książki, to jeden miesiąc i kolejność prac w ogrodzie w tym czasie. Dan Pearson pokazuje, jak całoroczna praca w ogrodzie potrafi dostarczać przyjemności i zmusza człowieka do zwracania uwagi na to, co się dzieje tu i teraz. Choć cały cykl się powtarza, to w każdym tygodniu można odkryć kolejne etapy wzrostu roślin, kwitnienia, zawiązywania owoców... Za systematyczną pielęgnację rośliny odwdzięczają się bujnością, pięknem i owocami. Autor uważa, że w ogrodnictwie nie ma niczego tajemniczego i wystarczy umiejętnie obserwować oraz zauważać potrzeby roślin, a następnie reagować na te potrzeby. Z czasem ogrodnik zdobywa te umiejętności i pewniej działa. Ogród staje się pewnego rodzaju sanktuarium, gdzie łączą się przeżycia duchowe z fizycznymi. Myśli, które powstają w głowie autora podczas pracy w ogrodzie prowadzą do konkretnych wniosków i powstania notatek, a następnie artykułu. Pisanie pomaga mu zachować  ulotne chwile i doświadczenia z ogrodu w żywej pamięci.

Swoją pasję do ogrodnictwa autor zaczął rozwijać już w wieku pięciu lat, gdy z ojcem budował staw w ogrodzie, a następnie obserwował wzrost i ewolucję jaka w nim zachodziła. Przez kolejne lata pomagał rodzicom w pielęgnowaniu ogrodu, a także zdobywał potrzebną wiedzę, która ukierunkowała jego przyszłą ścieżkę zawodową. W wieku dziesięciu lat przeglądał katalogi roślin i robił szkice, czytał książki o ogrodnictwie podczas, gdy jego rówieśnicy czytali książki przygodowe. Później przyszedł czas na szkoły ogrodnicze i studia w Kew, gdzie mieściły się Królewskie Ogrody Botaniczne. Po ich ukończeniu nadal doskonalił się w ogrodzie botanicznym w Jerozolimie, w dzikiej posiadłości Miriam Rotschild w Ashton Wold, w Norfolk Fens i w innych miejscach. Kiedy firma zajmująca się projektowaniem ogrodów, którą założył w wieku dwudziestu siedmiu lat, zaczęła się rozwijać osiadł w Londynie.

Dan Pearson w malowniczy sposób opisuje świat ogrodów i zachwyca się każdą rośliną. Pokazuje, że każda pora roku jest piękna, ma swój czar i niepowtarzalną barwę kolorów. W książce zawarł także praktyczne porady pozwalające stworzyć niepowtarzalny ogród. Publikacja oprócz treści zachwyca też szatą graficzną i starannością wydania. Serdecznie polecam ją miłośnikom ogrodów i przyrody:)

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Fakty,
Doskonała nie tylko na zimowe wieczory, do czytania przez cały rok ponieważ eseje są pogrupowane zgodnie z miesiącami w jakich się ukazywały w prasie. Niektóre mają charakter mocno poradniczy, inne to czysta poezja. Czyta się doskonale z wielką przyjemnością i bardzo dużo można się dowiedzieć. Chociaż klimat w Anglii jest jednak trochę inny niż u nas to wiele mamy wspólnego. Po tej lekturze będę szukać do skutku sadzonki niepokalanka i odważyłam się posadzić w ogrodzie cyklameny. Polecam wszystkim fanom ogrodnictwa i nie tylko Załączam zdjęcie pewnie ostatniego kolorowego bukietu z działki jaki dziś zrobiłam. Uwielbiam jesień i żałuję że jest u nas tak krótka. Nic to, mam zamiar dożyć następnej
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung