Rogata dusza

Ocena: 4 (3 głosów)

Historyczny kryminał z rzetelnie odmalowanym tłem historycznym i bohaterami wyjętymi ze średniowiecznych kronik. 24 lutego 1243 roku rozpoczyna się pierwszy w Polsce turniej rycerski. Na zaproszenie księcia Bolesława Rogatki do Lwówka Śląskiego ściągają walecznicy z całej Polski, aby wziąć udział w trzydniowych igrzyskach. Tymczasem na zamku zostają odnalezione zwłoki bogatego dworzanina, a po mieście szybko roznosi się wieść, że nocą po ulicach grasuje sam Diabeł, który nadziewa grzeszników na rogi...

Informacje dodatkowe o Rogata dusza:

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788383294162
Liczba stron: 528

Tagi: Literatura kryminalna i detektywistyczna Kryminały historyczne

więcej

Kup książkę Rogata dusza

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Rogata dusza - opinie o książce

Kto lubi historię, ten wie, że wbrew obiegowej opinii średniowiecze nie było li tylko czasem wzmożonej dewocji i umartwiania ciała w imię Boże. Przecie to czas pełen Zła, namiętności, zdrad i walki o władzę. Nie było w najjaśniejszej Rzeczypospolitej bardziej krwawej i zdemoralizowanej dynastii niż Piastowie. I bardzo dobrze! Niestety stylizacja języka na staropolski, nie wychodzi mi tak dobrze, jak Autorowi, zatem porzucę niewygodny dla siebie styl i we współczesnej polszczyźnie wyrażę opinię o powieści Łukasza Malinowskiego pt.: ,,Rogata dusza". Bo jest o czym pisać!

Przenosimy się w czasie do roku 1243, gdzie w Lwówku Śląskim ma mieć miejsce historyczne wydarzenie - pierwszy na ziemiach polskich turniej rycerski. Do miasta przybywają wojowie z całej Polski, by dowieść swego męstwa i zdobywać laury. Tymczasem w dole wędzarnianym zostają znalezione zwłoki. Był to Stańko ze Strzelina, klucznik miasta, jeden z organizatorów turnieju i ważna persona na dworze księcia Bolesława. Delikatnej natury śledztwo, zostaje powierzone Drzemlikowi. Sokolnik i podkomorzy, człowiek o nieposzlakowanej opinii i zmyśle obserwacji, nie będzie miał łatwego zadania. Skrupulatnie i dokładnie bada tropy i ślady, przesłuchując wszystkich, którzy mogli coś wiedzieć. Nawet siostry zakonne muszą odpowiedzieć na jego pytania. Jednak czy śmiertelnik ma szansę, jeśli staje w szranki z Diabłem? Kolejne morderstwo i okoliczności zbrodni sprawiają, że całe miasto huczy, że mordercą jest sam rogaty Bies. A wie o tej sprawie dużo i co ciekawe pełni rolę narratora. Jak potoczą się losy Drzemlika? Kto jest mężobójcą? Jeśli nie obawiacie się Złego i macie nieco wytrwałości, poszukajcie odpowiedzi w lekturze.

Parafrazując Szymborską: ,,Niektórzy lubią historię", nie jest to materia dla wszystkich. Jej miłośnicy znajdą w powieści Łukasza Malinowskiego fascynujący opis walki o władzę. Barwny i wiarygodny opis.

Jej główny bohater książę Bolesław Rogatka (ok.1224-1278), zwany także Łysym lub Srogim, był jednym z najokrutniejszych i najbardziej zdemoralizowanych Piastów. Śmierć jego ojca (Henryka Pobożnego w bitwie z Tatarami pod Legnicą 1241 r.) doprowadziła do rozpadu żmudnie budowanej monarchii Henryków śląskich. Nasz bohater roztrwoni dorobek ojca i dziadka (Henryka Brodatego), a towarzyszyć temu będą skandaliczne poczynania Rogatki. Zaciągał olbrzymie pożyczki, by werbować najemników do walki z braćmi - Henrykiem i Konradem. Zadłużony popadł w taką nędzę, że musiał sprzedać nawet własnego konia. To barwna i nietuzinkowa postać. Pozostawił po sobie wątpliwą sławę najbardziej nieobliczalnego przedstawiciela piastowskiej dynastii.

Czy powieść portretująca takiego bohatera może być nudna? Dlaczego zatem jest to lektura dla wytrwałych? Po pierwsze język i jego archaiczna stylizacja na staropolszczyznę. Utrudniają lekturę i mogą zniechęcać. Sporo latynizmów, które nie mają tłumaczeń (może to pomysł edytorski na przyszłość). Dla niewprawionego czytelnika, bez żyłki detektywistycznej, mogą stanowić problem. Dla mnie była to zaleta, pozwalająca lepiej wczuć się w klimat epoki i uwierzytelniająca narrację. Kolejna sprawa - opisy. Nie będę ukrywać, sporo ich. A jak to z opisami bywa, spowalniają akcję.

Wszystko to sprawia, że kryminał historyczny ,,Rogata dusza" jest powieścią trudną, lecz godną czytelniczej uwagi. To książka dla czytelnika odważnego, lubiącego wyzwania. Licho nie śpi i na kartach tej powieści czujemy jego oddech na plecach.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Religia z księdzem Twardowskim. Módl się za nami grzesz(cz)nymi
Łukasz Malinowski0
Okładka ksiązki - Religia z księdzem Twardowskim. Módl się za nami grzesz(cz)nymi

Czy lekcja religii może być interesująca? Łukasz Malinowski w swoich wspomnieniach udowadnia, że tak. Przeczytaj, jak wyglądała religia z księdzem Twardowskim...

Pasterz pieśni
Łukasz Malinowski0
Okładka ksiązki - Pasterz pieśni

Finał Sagi o Ainarze Skaldzie   Awanturniczy cykl historycznej fantasy osadzony w realiach Europy z połowy X wieku     Ainar Skald walczy z zaciętością...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy