Baśniowa podróż do malowniczej Sri Lanki
Egzotyczny wschód, tajemnicza wyspa, filozofia i nieznany nam świat przyrody i zwierząt
Tajemnicza postać, pół-człowiek, pół-małpa od wieków zamieszkuje okolice skały Sigirija. To Rani, nałożnica króla, która ma do wypełnienia misję wśród ludzi. Jest córką króla małp urodzoną przez kobietę. Wychowała się w miejscu naznaczonym magią, w jaskini ponad pradawną skałą, która uzdrawia, daje moc i obdarza nieśmiertelnością. Jednak nie jest łaskawa dla każdego...
Dorota Sumińska ożywia historię tego miejsca, bazując na historycznych legendach o rodzinie zamieszkującej skałę. Oprócz ludzkich namiętności pokazuje nam życie tamtejszych zwierząt. Te światy doskonale się przenikają, stawiając na równi swoich przedstawicieli. Dzięki Rani przypomnimy sobie, o wspólnych przodkach i wspólnej karmie, a także o tym, że ludzkość powstała dzięki obcowaniu bogów z ziemskimi kobietami. Żyjemy na jednej planecie i to ona powinna być naszym priorytetem.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 256
„Rani z Sigiriji” to nowa książka Doroty Sumińskiej znanej przede wszystkim z ciepłych, dowcipnych i wzruszających opowieści o zwierzętach. Pisarka potrafi jednak zaskakiwać innymi tematami: literaturą podróżniczą i nawiązaniami do egzotycznych kultur, czego przykładem jest właśnie piękna baśń o ludziach i zwierzętach ze Sri Lanki.
Akcja oparta jest na motywach legendy, którą Dorota Sumińska rozwinęła, wzbogaciła i której nadała mitologiczny rys.
W pradawnych czasach na wyspie, zwanej wówczas Lanką, istniała Skała, czyli pełne magicznych sił miejsce. W skalnej jaskini miał swoją siedzibę małpi król i bóg makaków. Potrafił przybierać ludzką postać i odradzać się w nowych wcieleniach. Do tego jednak potrzebna mu była kobieta zrodzona z człowieka i małpy. Tym kimś stała się tytułowa bohaterka – piękna, silna, obarczona poważną i niebezpieczną misją.
Skała zachwycała również ludzi, przede wszystkim władcę Lanki, który postanowił wybudować na niej pałac sięgający nieba. To jednak oznaczałoby, że małpy zostaną pozbawione bezpiecznego i dającego im siłę miejsca.
Jak pokrzyżować plany króla Dhatusena? Najlepiej podsunąć mu nałożnicę, która urodzi następcę tronu. Tym kimś okazuje się Rani...
W baśni tej siły przyrody zderzają się z pragnieniami ludzi, który chcą zawłaszczyć dla siebie cały otaczający świat. Mimo iż czczą swoich bogów, modlą się do nich i budują im świątynie, nie szanują i nie doceniają natury. Z jednej strony wymierzają kary za krzywdzenie zwierząt, gdyż buddyzm nakazuje chronić słabsze istoty, z drugiej strony jednak niepodzielnie czują się panami życia i śmierci. Jeśli czegoś się boją, to własnych wrogów i przepowiedni.
W świecie ludzi dominują intrygi, przemoc, żądza władzy. Niegdyś wolne od takich zachowań makaki, chcąc bronić swego magicznego gniazda, muszą zacząć działać podobnie. Misternie utkany przez ich króla plan powoli wcielany jest w życie. Nie wszystko jednak udaje się od razu zrealizować.
Człowiek ma po swojej stronie silną armię, ale i różne słabości. Małpy zaś potrafią czerpać nadprzyrodzone moce ze Skały, umieją wykorzystywać czary, ale – prócz swego króla – są równie śmiertelne jak ludzie.
Czy w związku z tym uda im się obronić przed zapędami Dhatusena? Na ostateczną odpowiedź trzeba zaczekać. Zanim czytelnik ją pozna, przeżyje wraz z bohaterami wiele niebezpiecznych przygód i emocji, które właściwie cały czas towarzyszą lekturze.
Mimo iż jest to baśń, czyta się ją jak sensacyjną powieść. Przy okazji można dać się urzec magii, która nie tylko ubarwia akcję, ale i ma mitologiczny charakter, gdyż wyjaśnia powstanie różnych miejsc, istot, opisuje relacje między ludźmi i bogami, walkę o władzę nad światem, nieuchronność losu zapisaną w przepowiedniach...
Całość czyta się z wielką przyjemnością. To lektura dla każdego, kto lubi czasem oderwać się od realistycznej rzeczywistości. BEATA IGIELSKA
Dorota Sumińska jest baczną obserwatorką przyrody i świata, interesuje ją każde istnienie. Ważni są dla niej tak samo ludzie, jak zwierzęta i cała natura...
Najsłynniejsza polska doktor weterynarii w amazońskiej puszczy Opowieści Doroty Sumińskiej można czytać bez końca. Autorka potrafi o nich pisać...
Przeczytane:2019-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,
Książka jest baśniowa, idealna dla młodzieży. Czyta się lekko, przyjemnie. Surmińska potrafi opisywać przyrodę, zwłaszcza otoczenie legendarnej Skały. W zachwyt wprawiły opisy latających niebieskich motyli, zupełnie jakbym tam była a także tego wodospadu z ukrytym wejściem do Skały. Książka jest o legendzie małpich bogów, które bronią swego magicznego miejsca. Książka zawiera aspekt moralizatorski, pokazuje jak zgubna jest ludzka pycha, chęć do zawłaszczania “boskich miejsc” kosztem innych ludzi i zwierząt. Mało kto potrafi opowiadać takie odrealnione legendy zawierające pełną gamę ciekawych zdarzeń, królewskie intrygi, niebezpieczne przygody ze szczyptą magii ani trochę nie nudząc.