Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów

Ocena: 6 (1 głosów)

Jak powstało Polskie Radio? O czym rozmawiali Szczepko i Tońko? Czym był detefon i jak działa radio cyfrowe?

Radiofonia w Polsce jest książką dla pasjonatów i amatorów - każdy zainteresowany powstaniem, działaniem, rozpowszechnianiem i rozwojem radia znajdzie tu zarówno solidną syntezę naukową jak i moc radiowych ciekawostek.

,,Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie było publikacji, która w syntetyczny sposób opowiada historię radia w Polsce. Wśród książek na temat radia mamy bowiem do czynienia z pozycjami dotyczącymi tylko jednej stacji radiowej, jednego zagadnienia związanego z radiofonią, omówieniem pewnego okresu rozwoju radiofonii w konkretnym regionie lub mieście czy historii jednego typu nadawców. Publikacja ta chce z jednej strony wypełnić lukę na polskim runku wydawniczym, z drugiej strony opowiedzieć o pasji tworzenia radia".

Marcin Hermanowski (ze Wstępu)

Informacje dodatkowe o Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-04-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381162951
Liczba stron: 350

więcej

Kup książkę Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Radiofonia w Polsce. Zarys dziejów - opinie o książce

GŁOS, KTÓRY ZMIENIŁ ŚWIAT
Radio. Rzecz, którą znają wszyscy. Tak powszechna, że często nie zwracamy nawet uwagi na odgłosy płynące z radia gdzieś wokół nas. Nie zastanawiamy się nawet nad pochodzeniem tego wynalazku. Dla nas radio po prostu jest. W dobie internetu i smartfonów coraz częściej słuchamy audycji nie z radioodbiorników a z telefonów. Czy potrafimy wyobrażić sobie świat przed powstaniem radia? Jego historię? Długą drogę od urządzeń wojskowych do czasów, gdy radio zmieniało świat, kulturę, poszerzało horyzonty, a bywało, że stawało się także tubą politycznej propagandy? Czy myśleliście kiedyś o tym, by zgłębić historię radiofonii? Taką niesamowitą podróż w czasie umożliwia nam książka „Radiofonia w Polsce .Zarys dziejów” autorstwa Marcina Hermanowskiego , która ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. 
W roku 1896 Włoch Guglielmo Marconi opatentował wynalazek, który po latach zrewolucjonizował świat . Marconi użył fal elektromagnetycznych do przeniesienia dżwięku. Rok wcześniej przekazał sygnały ze swego domu do uziemionej anteny odbiorczej , która znajdowała się dwa kilometry dalej. W pierwszych latach jego wynalazek służył komunikacji morskiej i lądowej. Marconi za swoje odkrycie otrzymał Nagrodę Nobla w 1909 roku. W tym samym roku na Atlantyku zderzyły się dwa statki pasażerskie, a dzięki temu, że na pokładzie jednego z nich znajdowało się sprawnie działające radio, udało się przeprowadzić akcję ratunkową i ocalić wszystkich pasażerów, czyli prawie tysiąc siedemset osób. Z biegiem lat coraz więcej państw zaczęło doceniać ten wynalazek. Amerykanie zaś otworzyli pierwszą na świecie stację radiową. Mieściła się w Pittsburghu i nosiła nazwę KDKA. Rozpoczęła nadawanie w 1920 roku .Tak rozpoczęła się nowa epoka.

Pierwszą w Europie regularnie nadającą rozgłośnią radiową była stacja w Moskwie. Radio błyskawicznie docierało do kolejnych krajów na kontynencie. 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęła działalność pierwsza rozgłośnia w Polsce. Zbudowano ją w Warszawie . W kolejnych latach Polskie Radio tworzyło oddziały w kolejnych dużych miastach. Rozwój polskiej radiofonii trwał do wybuchu drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 roku. Radio w naszym kraju rozwijało się szybko i sprawnie . Polska radiofonia była często stawiana za wzór w innych krajach europejskich. Do czasu, aż rozkwit ten brutalnie zatrzymała wojna. Jednak nawet w tym najtrudniejszym czasie działało, na przykład, Powstańcze Radio Błyskawica. Długą i barwną historię posiada polska radiofonia, a z książki Marcina Hermanowskiego dowiemy się nie tylko historii, technologii, ale przede wszystkim poznamy wiele ciekawostek. Osobiście myślałam, że dzieje radiofonii niekoniecznie są lekturą dla mnie. Okazało się, ze bardzo się myliłam!

Marcin Hermanowski podzielił swą książkę według okresów historycznych istotnych dla rozwoju radiofonii. Mamy więc : dwudziestolecie międzywojenne, II wojnę światową i czas PRL-u oraz radiofonię po 1989 roku. Wszystkie okresy są szczegółowo opisane i składają się na bardzo interesującą całość. Podoba mi się to, że poszczególne podrozdziały są krótkie, dzięki temu książkę czyta się szybko i nie jest nudna. Autor suche fakty miesza z ciekawymi anegdotami. Od pierwszych stron książka wciąga niczym beletrystyka. Jest napisana w sposób bardzo interesujący. Wrażenie robi również ogrom zgromadzonej przez Hermanowskiego bibliografii. Dodatkową atrakcję stanowią zdjęcia, często unikatowe, które pozwalają czytelnikowi zapoznać się z tym jak wyglądały pierwsze radioodbiorniki, ludzie związani z radiem, budowle. Książka jest skonstruowana bardzo przystępnie. Mogą ją czytać osoby, które nie posiadają szczególnej wiedzy technicznej czy historycznej. Uważam , że to duży atut. „Radiofonia w Polsce .Zarys dziejów to rzecz dobra zarówno dla pasjonatów tematu jak i osób , które chcą dowiedzieć się czegoś nowego i posiąść wiedzę dotyczącą zagadnień dotąd dla nich obcych. Na uwagę zasługuje również piękna oprawa książki Twarda oprawa, interesująca okładka. Eleganckie i bardzo udane wydanie, które może być również świetnym pomysłem na oryginalny prezent.

Zgłębiłam już wiedzę o polskiej radiofonii, a Wy? Macie ochotę na ciekawie napisaną opowieść o wynalazku, który miał tak ogromny wpływ na nasze życie? Szczerze tę książkę polecam. Nie jest to zbiór suchych faktów, lecz intrygująca podróż poprzez dzieje. Czy wiecie , że pierwszym komentatorem sportowym była kobieta? Tę i inne ciekawostki poznacie dzięki lekturze „Radiofonii w Polsce. Zarys dziejów”. Nieszablonowa książka tak jak i nieszablonowym wynalazkiem jest radio, które dostarcza nam informacji, muzyki, wzruszeń i radości. Towarzyszy nam już niemalże sto lat. To najwyższy czas, by oddać mu hołd poznając jego dzieje, a zapewniam Was, że są one pasjonujące. Książce przyznaję ocenę 6. Jest to po prostu bardzo wnikliwa, rzetelna i ciekawa próba przybliżenia fenomenu arcyważnego medium jakim jest radio.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy