Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska

Ocena: 0 (0 głosów)

Najnowsza książka Wydawnictwa AZORY zawiera osiem wybranych historii z życia śląskich Żydów sprzed 1945 roku. Jest to zbiór tekstów, które pierwotnie (często pod innymi tytułami i pozostając bardziej w nurcie dziennikarstwa historycznego) publikowane były w prasie (m.in. w Gazecie Wyborczej Katowice) oraz w wydawnictwach naukowych w latach 2005- 2018. Dzisiaj w nowej redakcji, radykalnie poszerzone i zmienione, wzbogacone o nowe fakty i często nieznany materiał ikonograficzny tworzą zasadniczą część publikacji.

Książka operując językiem mieszczącym się między literaturą faktu, a stosowaną w badaniach nad historią Holokaustem narracją traumatyczną, spersonalizowaną, przywołuje losy (lub wybrane epizody z tych losów) m.in. takich żydowskich rodzin i postaci ze Śląska jak: Erwin i Alice Weichmann, Ernst Lustig, Ludwig Guttmanna, Walter Karliner, Martin i Samuela Hirscha, czy Franz Bernheim.

To historie pisane także z perspektywy doświadczenia całych rodzin, poprowadzone w dwóch przypadkach po czasy współczesne. Poszukują odpowiedzi na pytanie, gdzie dzisiaj są potomkowie bohaterów książki i jaki mają stosunek do ich biografii i losów. To także próba opisu wydarzeń, które wyznaczyły symboliczny początek apogeum prześladowań Żydów niemieckich przed Holokaustem i dały asumpt do ich fizycznej eksterminacji. Dlatego w książce obok losów rodzin, odnajdujemy fascynującą historię  bojkotu Petycji Bernheima z 1933 roku, nad która autor niemal nieprzerwanie pracował od 2005 roku. Petycja, przypomnijmy była jedynym przypadkiem skutecznego przeciwstawienia się przez środowiska żydowskie i opinię międzynarodową (na drodze prawnej) dyskryminacyjnym rozporządzeniom i ustawom u progu rodzącej się III Rzeszy w 1933 roku. Finałem tej narracji jest rekonstrukcja (z pozycji świadków zdarzeń) przebiegu Nocy kryształowej. Jej obraz przywołany jest z perspektywy Gliwic (Gleiwitz), brutalnych pogromów w Bytomiu (Beuthen), Pyskowic (Peiskretscham) i Wrocławia (Breslau).

Książka operuje materiałami archiwalnymi pochodzącymi  m.in. z Leo Baeck Institute w Berlinie i Nowym Jorku, korzysta z prywatnych zasobów archiwalnych i fotograficznych postaci przypomnianych w książce. Do jej ustaleń należy m.in. przypomnienie, że w Bytomiu była nie jedna, a dwie synagogi (fakt dzisiaj zupełnie pomijany i zapomniany), przybliża historię rodziny Erwina Weichmanna, który był inwestorem domu towarowego zaprojektowanego przez słynnego ekspresjonistycznego architekta Ericha Mendelsohna. Tym razem, jak nigdy wcześniej wkraczamy w życie prywatne Alice i Erwina Weichmann. To pierwsza publikacja, w której znajdziecie Państwo zupełnie nieznane fotografie z wnętrza ich prywatnego mieszkania, mieszczącego się ponad sklepem Seidenhaus Weichmann.

Puste krzesła są opisaniem losów postaci, które, jak Walter Karliner są dzisiaj bohaterami opowieści muzealnych (jak w jego przypadku dzieje się to w paryskim Muzeum Shoah), czy tragicznych losów uchodźców do Południowej Ameryki, choć wcześniej wiedli dobre i spokojne życie na Górnym Śląsku, jak rodzina Lustigów, którą odnajdujemy w Argentynie. Biografie i losy bohaterów Pustych krzeseł łączy to, że książka odkrywa na nowo ich istnienie, wywołuje ich z przestrzeni zapomnienia i nieobecności w pamięci zbiorowej współczesnych mieszkańców Śląska i Europy Środkowej.

Drugą część publikacji stanowią eseje, teksty prasowe poświęcone tożsamości Górnego Śląska i miejsca, jakie w nim odgrywa dziedzictwo żydowskie.

Informacje dodatkowe o Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska:

Wydawnictwo: Azory
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788395011634
Liczba stron: 216
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy