Pułapka czasu

W domu Meg Murry w środku nocy pojawia się tajemnicza starsza pani. Nikt nie przypuszcza, że będzie to początek nieprawdopodobnych przygód, kosmicznych podróży i walki z mrocznymi siłami. Meg, jej braciszek Charles Wallace oraz ich kolega Calvin O’Keefe wyruszają, aby uratować pana Murry’ego, który zaginął bez wieści podczas tajnej misji rządowej.

„Pułapka czasu” to kultowa amerykańska powieść dla dzieci, za którą Madeleine L’Engle otrzymała w 1963 medal Johna Newbery’ego. Hope Larson, utalentowana rysowniczka i twórczyni komiksów, przenosi tę opowieść na zupełnie nowy poziom, pokazując postacie i miejsca, które już od kilkudziesięciu lat żyją w wyobraźni czytelników na całym świecie. W 2018 roku powieść została zekranizowana przez studio Walta Disneya z udziałem takich gwiazd jak Oprah Winfrey, Reese Witherspoon i Chris Pine.

Informacje dodatkowe o Pułapka czasu:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2018-02-28
Kategoria: Komiksy
ISBN: 978-83-65796-74-5

Kup książkę Pułapka czasu

Pułapka czasu - opinie o książce

Pułapka czasu/Fałdka czasu
Autor: Madeleine L'Engle
Cykl: Kwintet czasu (tom 1)

"Najpierw powiem wam coś o tej pięknej, oświeconej planecie Kamazołzji. - Przybrał suchy, przesadnie dobitny ton, zupełnie jak pan Jenkins. - Może nie zdajecie sobie sprawy, że my na Kamazołzji pokonaliśmy wszelkie choroby, wszelkie ułomności (...) Nikomu nie pozwalamy cierpieć. Jest o wiele życzliwiej uśmiercić szybko każdego, kto choruje. Nikt tutaj nie traci całych tygodni na smarkanie nosem i ból gardła. Chorzy zamiast znosić takie niedogodności, są po prostu usypiani.- Czyli morduje się wszystkich, którzy mają katar?- Morderstwo... jakież prymitywne słowo. - Charles Wallace się skrzywił. - Na Kamazołzji nie ma czegoś takiego jak morderstwo. Wszelkimi sprawami zajmuje się TO."

Bardzo prosto opowiedziana historia o skomplikowanych sprawach, takich jak podróże w przestrzeni. I troszkę w czasie.
Za prosto.
Książka narracyjnie idealna dla młodszych dzieciaków, ale nie wiem, czy one skumają te zawiłości podróżowania za pomocą fałdki czasu...

Czekam na ekranizację, która może i wykorzysta bardzo duży potencjał magiczny i sci-fi tej opowieści i nie będzie jednocześnie aż tak... nie wiem - naiwna?

Śladowe ilości ilustracji.

Nie sięgnę po 2 tom, ale film zaliczę:)
MOJA OCENA: 5/10
***********************************************************************
"W roku 1962 Madeleine L'Engle zadebiutowała powieścią "Pułapka czasu", która w roku 1963 została nagrodzona Newbery Medal. W Polsce ukazała się w 1998 roku jako "Fałdka czasu". Łącząca naukę i fantastykę, ciemność i światło, strach i przyjaźń historia stała się klasyką literatury dziecięcej i jest uwielbiana na całym świecie. A teraz Disney przenosi ją na srebrny ekran! Ekranizacja w gwiazdorskiej obsadzie, w której znaleźli się: Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling, Chris Pine i nowicjuszka Storm Reid, ożywi świat "Pułapki" dla nowego pokolenia fanów."

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

ZMARSZCZKA W CZASIE

Jeżeli jakieś dzieło, tak jak ta powieść graficzna, zaczyna się od słów Była ciemna, burzliwa noc, można spodziewać się po nim wiele. Pytanie tylko czy rzeczy pozytywnych, czy też nie. Ten pochodzący z początków XX wieku cytat bowiem stał się archetypem melodramatycznego pisarstwa, chętnie wykorzystywanym w prześmiewczy sposób, choćby w „Fistaszkach”. W przypadku „Pułapki czasu” jest to bardziej smaczek zostawiony dla oczytanych czytelników, niż coś, co ma realny wpływ na przebieg fabuły, ale ten oparty na kultowej, powstałej w 1962 roku powieści komiks, to kawał dobrej lektury dla młodszych i nie tylko czytelników, którzy mają ochotę na ciekawe skrzyżowanie urban fantasy z Science Fiction.

Główną bohaterką „Pułapki czasu” jest nastoletnia Meg Murray, której w życiu właściwie nic nie wychodzi. Każdy uważa ją za brzydką, dziewczyna nie jest w stanie uwierzyć, że kiedyś wyrośnie na piękną kobietę, nikt też nie przepada ani za nią, ani jej najmłodszym bratem, Charlesem. Jako dzieci naukowców, choć wyróżniają się inteligencją, są uważane za dziwne a czasami wręcz nawet głupie. Meg nie radzi sobie w szkole, bo jej wybuchowy charakter ciągle przysparza jej kłopotów, a ona, w odróżnieniu od Charlesa nie potrafi się tym nie przejmować. Tylko on jest jej bliski – może dlatego, że są tak podobni, a może też ze względu na to, że zna ją, jakby… potrafił czytać jej w myślach? Pozbawieni ojca, który zniknął, wychowywani przez mamę, która wciąż wierzy, że maż żyje i wróci, wiodą te swoje niełatwe życie aż do pewnej ciemnej, burzliwej nocy, kiedy to w ich domu zjawia się pani Coto. Tajemnicza staruszka i przyjaciółka Charlesa, która mieszka z przyjaciółkami w starym domku, podtrzymując plotki o rzekomych duchach obecnych w jego murach, twierdzi co prawda, że zabłądziła, ale słowa, które mówi na odchodne wstrząsają matką Meg. „(…) jak już mówimy o drogach, jest coś takiego jak teserakt”. Meg i Charles postanawiają zbadać sprawę, słowa te bowiem najwyraźniej odnoszą się też w jakiś sposób do ich ojca. Dołącza do nich pewien niezwykły dzieciak, Calvin O’Keefe, ale żadne z nich nie jest świadome jak niezwykłe przygody i jakie niebezpieczeństwa na nich czekają…

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/03/puapka-czasu-powiesc-graficzna.html

Avatar użytkownika - Opowiemci
Opowiemci
Przeczytane:2018-04-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Bardzo lubię powieści graficzne. Komiksy o niebanalnej fabule, tworzące powieści o bardzo istotnych przesłaniach.

„Pułapka czasu” opowiada historię Meg Murry, córki naukowców, inteligentnej nastolatki doświadczającej problemów w szkole wśród rówieśników. Z historii dowiadujemy się, że ojciec Meg zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, jednak jej mama wciąż trzyma się nadziei, że jej mąż powróci do domu. Główna bohaterka wraz ze swoim bratem, 4 letnim geniuszem, oraz przyjacielem Calvinem wyruszają w podróż w odległe galaktyki w poszukiwaniu zaginionego ojca. W czasie podróży mają okazję poznać wspaniałe pozaziemskie istoty, zobaczyć galaktyczne krajobrazy. Ich misja zostanie wystawiona na wielką próbę z uwagi na grasującą we wszechświecie ciemność, próbującą pochłonąć wszystko co stanie jej na drodze.

„Pułapka czasu” polecana jest wczesnej młodzieży, uważam jednak, że jej przesłanie jest uniwersalne. Mimo, że książka jest skierowana do młodzieży i dzieci, posiada ona elementy złożone, które w pełni zrozumiałe mogą być dopiero dla dorosłego czytelnika. Mamy tutaj oryginalną historię, pełną osobliwych postaci, które decydują się zmierzyć z własnymi lękami oraz niepowodzeniami.

Autorka książki znana była z głębokich, chrześcijańskich przekonań religijnych oraz fascynacji do nauki, co ma swoje odzwierciedlenie w tej powieści. Można w niej odnaleźć kilka życiowych lekcji. Podróż, którą odbywają nasi bohaterowie odbywa się w sposób, w który nie do końca jesteśmy przyzwyczajeni (łamiemy lub odkrywamy prawa fizyki). Pewnego rodzaju doświadczenia hartują w nas odwagę, przy jednoczesnym zachowaniu niewinności i wiary, nie tylko we własny siły.

Bardzo lubię powieści, które pomimo pozornie prostych struktur, zawierają w sobie cały szereg ważnych kwestii. Autorka za pomocą niebanalnych, często niezrozumiałych przez społeczeństwo postaci, zachęca młodych ludzi do odrzucenia swoich kompleksów. Właśnie ta osobowość, która nas tworzy jest częścią naszej tożsamości.

Mimo, że tą powieść graficzną powinno się czytać w wieku nastoletnim, nie tracą ona swoich wartości, gdy czytamy ją już jako dorośli. Rytm tej powieści jest bardzo dynamiczny, nie sposób się od niej oderwać. Zmiany czasu i otoczenia nie pozwalają nam popaść w monotonię. Kolorystyka odpowiada tematyce powieści, a jej charakter, lekko tajemniczy, miejscami mroczny wciąga do ostatniej strony.

„Pułapka czasu” jest połączeniem powieści science fiction z powieścią przygodową, z motywami filozoficzno chrześcijańskimi. Połączenie trzech gatunków sprawia, że historia jest wyjątkowa. Zaskakuje dojrzałością swoich bohaterów i podejmowanymi przez nich decyzjami. Jeżeli posiadasz dziecko zaczytujące się komiksami, koniecznie zaproponuj mu tą pozycję!

Avatar użytkownika - Julka2021
Julka2021