Pula. Miniprzewodnik

Ocena: 0 (0 głosów)

Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji turystycznych i (najważniejsze dla turysty) informacje praktyczne: co warto zobaczyć, gdzie szukać noclegu i jak dojechać w miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając okolicę. Zapraszamy na wycieczkę!



PULA

Pula, starożytne Polensium i najstarsze miasto wschodniego Adriatyku, leży na ośmiu wzgórzach, nad piękną zatoką w południowo-zachodniej części półwyspu. Dzięki antycznej arenie zyskało ono przydomek istryjskiego Rzymu.

Historia

W V w. p.n.e. na jednym ze wzgórz znajdowała się osada iliryjska, którą w II w. p.n.e. zdobyli rzymscy legioniści. Rzymianie w latach 44-31 p.n.e. założyli u stóp wzgórza osadę i obóz wojenny Colonie Julia Pollentia Herculanea. Od czasów cesarza Augusta (27 p.n.e.-14 n.e.) aż do V w. Pietas Julia była prosperującą prowincją, liczącą 30 tys. mieszkańców, i obok Triestu, Akwilei i Rawenny należała do najbardziej znaczących rzymskich posiadłości w północnej części Adriatyku. Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476) znalazła się we władaniu wschodnich Gotów, Bizancjum, Rawenny i państwa Franków. Równocześnie osiedlali się tu Słowianie. Od 1331 r. miasto stało się własnością Wenecji. Rabunkowa gospodarka, wysokie podatki i epidemie np. malarii skutecznie je wyniszczyły. Tylko dzięki oratorskim zdolnościom weneckiego senatora G. Emo (1583) nie wywieziono stąd słynnego amfiteatru. Wraz z upadkiem Wenecji w 1797 r. Pula (z krótką przerwą na okres napoleoński) przeszła we władanie cesarstwa austro-węgierskiego. W 1848 r. cesarz Franciszek Józef I wybudował tu bazę marynarki wojennej, rozbudowując port i miasto. Wzniesiono wówczas reprezentacyjne gmachy: arsenał i klasycystyczny budynek admiralicji. Na oliwnej wyspie Uljanik powstały stocznia i olbrzymia zbrojownia morska. Szybkie uprzemysłowienie miasta nastąpiło po przyłączeniu go w 1876 r. do szlaku kolejowego Wiedeń - Triest. U schyłku I wojny światowej dały o sobie znać nastroje rewolucyjne, na okrętach wojennych utworzono komitety marynarzy, a władzę w mieście przejęła rada narodowa. W 1919 r. wojska włoskie zajęły Istrię (5 listopada wkroczyły do Puli). Podczas II wojny światowej, wskutek bombardowań w gruzach legło 40% starówki. Pula, wyzwolona 1 maja 1945 r. przez jednostki Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, do Jugosławii została włączona dopiero w 1947 r., po okresie tymczasowego zarządu anglo-amerykańskiego. Kiedy 25 maja 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość, miasto - wraz z prawie całą Istrią - znalazło się w granicach tego państwa. Współczesna Pula, licząca 82 tys. mieszkańców, jest dużym ośrodkiem przemysłu okrętowego (buduje się tu m.in. tankowce-giganty o wyporności do 250 tys. BRT) oraz portem morskim.

Informacje dodatkowe o Pula. Miniprzewodnik:

Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-06-19
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788378531777
Liczba stron: 0

więcej

Kup książkę Pula. Miniprzewodnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pula. Miniprzewodnik - opinie o książce

Inne książki autora
Wycena spółki giełdowej. specyfika, metody, przykłady
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wycena spółki giełdowej. specyfika, metody, przykłady

Książka Wycena spółki giełdowej. Specyfika, metody, przykłady stanowi kontynuację i uzupełnienie poprzednich publikacji wydanych przez Poltext (Wycena...

Wodzowie i żołnierze
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Wodzowie i żołnierze

W tej książce przedstawionych zostało 30 sławnych wodzów i żołnierzy polskich. Każdemu poświęcono artykuł, w którym obok powszechnie znanych faktów Autorzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy