Pewnego sobotniego wieczoru spokojne życie starszego małżeństwa z Nowego Jorku nabiera gwałtownego przyśpieszenia: właśnie podjęli decyzję o sprzedaży mieszkania, następnego dnia czeka ich tzw. „dzień otwarty”, a tymczasem ich stara jamniczka Dorothy doznaje poważnego urazu kręgosłupa. Kiedy Alex i Ruth transportują sparaliżowaną suczkę do szpitala, okazuje się, że w pobliskim tunelu nastąpiła awaria cysterny z benzyną – i być może jest to próba zamachu terrorystycznego. Telewizja nadaje coraz bardziej alarmujące wiadomości, co nie pozostaje bez wpływu nie tylko na ceny nieruchomości, ale także na postawy moralne małżonków.
Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Richarda Loncraine’a, w rolach głównych wystąpili Diane Keaton, Morgan Freeman i Cynthia Nixon.
Genialna satyra na media i rynek nieruchomości, świetny obraz miasta, jego zagonionych mieszkańców i międzyludzkich więzi.
„The Oprah Magazine”
Ta krótka powieść ma wszystkie cechy bestsellera. Jest błyskotliwa, zabawna i zaskakująca. Kupiłam już po egzemplarzu najbliższym przyjaciołom i radzę Wam zrobić to samo. Każda strona to czysta przyjemność z lektury.
Ann Patchett
Odważna, wartościowa, niemal idealna powieść.
„Los Angeles Times”
Jill Ciment urodzona w Montrealu, w Kanadzie. Jest autorką trzech powieści: The Tattoo Artist, Teeth of the Dog i The Law of Falling Bodies; opowiadań Small Claims; i książki wspomnieniowej Half a Life. Laureatka National Endowment for the Arts, a NEA Japan Fellowship Prize, Janet Heidinger Kafka Prize i Guggenheim Fellowship. Ciment wykłada na Uniwersytecie na Florydy. Mieszka w Gainesville na Florydzie.
Informacje dodatkowe o Przeprowadzka:
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-09-10
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
978-83-8069-085-1
Liczba stron: 232
Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Przeczytane:2019-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kiedy następuje kumulacja wydarzeń – „Przeprowadzka” Jill Climent
Ruth i Alex są udanym małżeństwem. Z uwagi na wiek coraz trudniej im się wspinać do swojego mieszkanka na czwarte piętro (bez windy). Para siedemdziesięciolatków postanawia je sprzedać i kupić nowe, w miejscu gdzie będzie im się żyło wygodniej. Decyzje o zmianie swojego życia może i łatwo podjąć, gorzej wejść w fazę realizacji. Obce osoby plączące się po ich azylu. Świadomość, że też będą musieli plątać się po cudzych, żeby dokonać wyboru nowego lokum. Wydarzenia komplikują się jeszcze bardziej. Ich kochana suczka Dorothy trafia do kliniki weterynaryjnej, gdzie musi zostać poddana operacji. A nad ich dzielnicą zawisa groźba ataku terrorystycznego. Trochę dużo jak dwoje ludzi. Zwłaszcza, że wydarzenia uliczne mają ogromny wpływ na ceny mieszkań. Ruth i Alex odwiedzają swoją sunię, oceniają składane oferty zakupu ich mieszkania, sami taż takie składają właścicielom wymarzonego dla nich zakątka. W końcu do Ruth dociera, że wplątali się w sytuacje, kiedy na wydarzenia związane z groźbą ulicznego zamachu zaczyna patrzeć przede wszystkim przez pryzmat swoich korzyści finansowych, co przestaje jej się podobać…
W znakomity sposób przedstawiony klimat dzielnicy, gdzie wszyscy znają się od lat. Miłość Ruth i Alexa. Ich oddanie towarzyszce życia, suni Dorothy. Opowieść, która się łagodnie sączy. Do przeczytania pod kocykiem, z dobrą herbatką. Skłania do refleksji do tego, co jest ważne w życiu.