Witajcie w olśniewającym pałacu tureckich sułtanów – to tutaj rozegrały się sceny, które znamy z serialu Wspaniałe stulecie . Tu właśnie przez ponad siedem wieków władcy imperium o smańskiego rządzili, knuli intrygi i ulegali namiętnościom . Bo za tronem niemal każdego z nich stała nie mniej potężna kobieta. Ta książka odkryje przed wami sekrety pałacu Topkap? . Przekroczymy strzeżoną przez białych eunuchów złotą Bramę Szczęśliwości, aby zajrzeć do prywatnych apartamen tów sułtana, gdzie czterdziestu paziów czekało na jego rozkazy. Dwu stu kelnerów podawało posiłki z kuchni na stół władcy. Ni osąc je, mijali Klatkę, gdzie w zamknięciu żyli pretendenci do tronu. Rzucali też ci ekawe spojrzenia w stronę haremu – serca pałacu strzeżonego przez czarnych eunuchów o imionach pochodzących od kwiatów: Hiacynt, Goździk czy Róża. To w haremie toczyły się bezwzględne walki o serce sułtana i realną władzę nad imperium . John Freely zabiera nas w niezwykłą wyprawę przez siedemset lat intr yg, przepychu i namiętności . Poznajcie sekrety haremu , zajrzyjcie do listów miłosnych Sulejmana i Roksolany , odnajdźcie ślady polskich gości nad wodami Bosforu. Lektura obowiązkowa nie tylko dl a fanów Wspaniałego stulecia , ale i dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć władców Turcji – również tych obecnych.
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017-05-31
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 386
Tytuł oryginału: Inside the Seraglio. Private Lives of the Sultans in Istanbul
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Justyn Hunia, Anna Sak
Książka ogólnie jest dość ciekawa, fajnie się ją czyta, zrobiła na mnie dobre wrażenie.
Plusem jest to, że opisuje pokrótce wszystkich panujących sułtanów z dynastii osmańskiej, nie ogranicza się do najbardziej znanego nam Sulejmana Wspaniałego i jego dzieci, ale prowadzi nas aż do upadku dynastii na początku XX wieku. Autor książki miał dostęp do tureckich Archiwów Ksiąg Rzadkich, stąd szereg informacjii mało dotychczas nam znanych, które ubogacają naszą znajomość historii osmańskiej. Wiele było tam spisków, nawet zabójstw, gdyż sułtanom przysługiwało prawo do pozbywania się braci, aby władza nie ulegała rozproszeniu. Późniejsi władcy okazywali więcej serca swoim braciom, i zamiast kazać ich zabijać, zamykali ich w odosobnieniu w nadziei, że i oni kiedyś oszczędzą ich samych i ich synów, w przypadku dojścia do władzy. Niestety, po przeczytaniu losów kilku pierwszych sułtanów przy każdym następnym miałam wrażenie, że czytam prawie o tym samym - tak bardzo ich historie były do siebie podobne, byli rozwiąźli, rozrzutni, często okrutni dla poddanych.
Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Skąd u mnie zainteresowanie tego typu tematyką? Zaczęło się od serialu "Wspaniałe stulecie", którego tak na prawdę do dziś nie obejrzałam - nawet jednego odcinka. Opisy, które mnie zachęciły w jego przypadku przerzuciłam na książki. Tak zaczęło się poszukiwanie wszystkiego co ma związek z sułtanatem i Imperium Osmańskim. Pierwsza pozycja była zapoznaniem się z tematyką, druga to już ciekawość by zgłębić go bardziej, a każda kolejna to już po prostu chętka by wręcz przenieść się do tego świata, którego do tej pory nie znałam. Część pozycji to fikcja, część to dokument, a jeszcze inna część to fabularyzowane fakty. Tu do czynienia miałam akurat czystymi faktami, których potrzebowałam by poukładać sobie parę spraw.
John Freely tą książką podzielił się z czytelnikiem wieloma ciekawostkami i faktami. Podzielona na ciekawe rozdziały, które do siebie nawiązują daje nam możliwość szybkiego czytania, ale i wracania do konkretnych i interesujących nas aspektów. Co autor nam podaje na tacy?
Kto i kiedy wybudował Pałac Topkapi; czy istniała, a jeśli tak to czym była Klatka dla Książąt; który z sułtanów miał najwięcej dzieci, a który nie miał ich wcale; który kochał polowanie, a który wolał seks; który sułtan został zamordowany; którzy z nich byli szaleni; czy któryś był w stanie poświęcić się dla syna i dla niego abdykował oraz wiele, wiele innych.
I choć jest tego wiele to jednak kilku rzeczy mi brak jako, że zaciekawiona tematem zaczęłam go zgłębiać za pomocą internetu i nie tylko. Ale jak to mówią im mniej rzeczy w jednej pozycji tym więcej się ich przeczyta by dopiąć swego. Więc wychodzę z założenia, że nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jestem w stanie na te ubytki przymknąć oko z kilku powodów. Jednym z nich jest wiarygodność opisów, które funduje nam autor. Do tego słowniczek wyrazów oraz pisowni i wymowy, który przyznaję dość szybko zignorowałam, bo nie potrafiłam zapamiętać co i jak wypowiadać, więc czytałam tak jak mi było wygodnie i nie wybijać się z rytmu wracaniem i poprawianiem samej siebie. No i oczywiście drzewo genealogiczne - Sułtani z dynastii Osmanów, genealogia sułtanów oraz ich matki z oznaczeniem, które z nich były Valide Sultan.
Gdy dodamy do tego kilka przepięknych zdjęć Pałacu Topkapi, rycin oraz obrazów dostajemy na prawdę godną uwagi i poświęcenia czasu pozycję. Warto ją przeczytać nie tylko jeśli polubiliśmy "Wspaniałe stulecie". Jeśli kultura wschodnia oraz sułtanat są ci bliskie albo chcesz zacząć je poznawać to myślę, że to dobra pozycja by z nią taką przygodą zacząć. Już samo ukazanie różnic między naszą kulturą, a ich jest świetnym pretekstem by zajrzeć na strony "Prywatnego życia sułtanów. ..."
Więcej na:
www.swiatmiedzystronami.blogspot.com