reklama

Próba samobójcza Magdaleny Synockiej

Ocena: 4 (2 głosów)

Wszyscy mamy swoje małe tajemnice, grzeszki z przeszłości i rozmaite złe wspomnienia, które co jakiś czas powracają, mącąc zwykłe, codzienne życie. Co jednak zrobić, gdy myśli o nich nie pozwalają normalnie funkcjonować, stopniowo przeradzając się w groźną obsesję? To pytanie dręczy Magdę, młodą kobietę mieszkającą w Londynie ze swoją partnerką, Agatą. Wahania nastroju, powtarzające się napady paniki i niepokojące sny sprawiają, że Magda decyduje się na psychoterapię. Wkrótce będzie musiała zdecydować, czy ma odwagę ponownie zmierzyć się z koszmarem, o którym od wielu lat starała się zapomnieć...

Informacje dodatkowe o Próba samobójcza Magdaleny Synockiej:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2019-09-27
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788381473859
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Próba samobójcza Magdaleny Synockiej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Próba samobójcza Magdaleny Synockiej - opinie o książce

Z ciekawości, ale i zaintrygowana opisem, sięgnęłam po tę powieść. Zaskakiwała mnie wielokrotnie, ale i oburzała. Zmienność nastrojów Magdy, jak i jej niezdecydowanie i ciągłe przekonanie o własnej słabości, również we mnie wyzwalały pewien niepokój. Huśtawka nastrojów bohaterki mnie nie ominęła.

Magda zmaga się ze swoją przeszłością. Traumatyczne wydarzenia, które miały swoje źródło w relacjach na linii rodzice-dziecko odżywają w jej dorosłym życiu i nie dają spokoju. Nie potrafi sobie z nimi poradzić, jest osaczona złymi emocjami i przeżyciami. Można śmiało stwierdzić, że walczy sama z sobą. Jej głos wewnętrzny uzewnętrznia się i nie daje o sobie zapomnieć. Magda przypisuje sobie winę za wydarzenia z przeszłości, zresztą niesłusznie. Ale to ją trapi, nie pozwala się wyzwolić z pęt złych wspomnień. Dziewczyna mieszka w Londynie, żyje w związku z Agatą. Narastająca frustracja i nasilające się ataki paniki mobilizują ją i postanawia rozpocząć terapię. Po kilku nieudanych terapiach w końcu trafia na Pawła, który naprawdę stara się jej pomóc. Czy jednak terapia odniesie skutek? Magda musi pozwolić sobie pomóc. Ale czy jest na to gotowa? Musi spróbować, gdyż dalsze życie w takim stanie psychicznym może ją całkowicie pogrążyć …

Bohaterka jest zmienna jak pogoda, częste zmiany nastrojów i kontrowersyjny sposób bycia nie przysparzają jej przyjaciół. Przeciwnie, izolują ją od społeczeństwa i stawiają z boku. Dziwnie i niestosownie się zachowuje, przyjemność sprawia jej okaleczanie się, często na oczach innych ludzi. Wielokrotnie próbowała popełnić samobójstwo, jednak żadna z prób nie przyniosła oczekiwanych dla niej skutków. Walczy z traumatyczną przeszłością. Tylko czy będzie miała aż tyle siły i odwagi, aby ją przezwyciężyć? Czy będzie w stanie uzdrowić swoje życie i podjąć zdecydowane kroki? Czy los będzie jej sprzyjał i ją wspierał?

Autorka bardzo wnikliwie i z wielką precyzją wnika w głąb psychiki Magdy. Odwiedza odległe jej zakątki w poszukiwaniu recepty na rozwiązanie jej problemów. Na ciągłe frustracje, leki i napady paniki. Pokazuje siłę bohaterki, która stara się przemóc swoją słabość i niemoc. Dodaje jej otuchy i odwagi, tak bardzo potrzebnej w walce z samym sobą, ze złem, które tkwi w nas.

Próba samobójcza Magdaleny Synockiej to powieść o pokonywaniu własnych lęków i słabości, o sile i odwadze drzemiącej w człowieku. O próbie pojednania się z traumatyczną przeszłością i sztuce wybaczania. Gdyby człowiek potrafił czasami stanąć ponad wszystkim i był skłonny wybaczać innym ich słabości, świat byłby bardziej otwarty i ze zrozumieniem przyjmowałby ludzkie ułomności i wady. Wielką sztuką jest przyznanie się do swoich grzechów i mówienie o nich otwarcie i bez skrępowania. Ale jeszcze większą pokonanie ich.
Muszę przyznać, że powieść nie należy do gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. Nad nią trzeba się głęboko pochylić i powoli ją dozować. Ona skłania do refleksji i wnikliwych przemyśleń. Obok poruszanych w niej problemów nie można przejść obojętnie i ich ignorować. Wzruszająca i intrygująca, emocjonująca, ale i oburzająca. Paleta różnorodnych odczuć i emocji na wyciągnięcie ręki.

Warto poświęcić czas i spróbować chociaż raz odbyć wędrówkę w głąb ludzkiej psychiki, aby sobie uzmysłowić, jakie skrywa ona tajemnice i nieodkryte i nienazwane zakątki.

Link do opinii
Avatar użytkownika - inkarri
inkarri
Przeczytane:2019-11-24,

Piotr Wilczyński zadebiutował intrygującą książką pod tytułem "Próba samobójcza Magdaleny Synockiej". Nie ukrywam, że sięgnęłam po tę powieść ze względu na zawarty tu wątek LGBT. Ta kwestia jednak staje się mało istotna w zetknięciu z bardzo poważnymi problemami głównej bohaterki, Magdy. Mieszka ona wraz ze swą partnerką w Londynie. Ogrom nagromadzonych przez lata traumatycznych zdarzeń oraz postępujące problemy psychiczne powodują, że nie jest w stanie pracować, wychodzić do ludzi, zaczyna pałać do wszystkich nienawiścią, staje się obsesyjnie zazdrosna. Decyduje się wziąć udział w kolejnych już sesjach terapeutycznych. Musi zmierzyć się z własnymi lękami, nocnymi koszmarami, napadami paniki, agresji i stanami lękowymi. Czy uda jej się zmierzyć z dramatem z młodości, z niezamkniętymi, przerażającymi sprawami, a także z teraźniejszością, która ją przytłacza? Temat problemów psychicznych, traum, depresji czy samookaleczania się jest niezwykle trudny ale w książce tej został potraktowany niezwykle wnikliwie i empatycznie. Czytając powieść odczuwamy skrajne emocje w stosunku do głównej bohaterki - od współczucia po wstręt i niechęć. Możemy jednak podziwiać bohaterkę, bo mimo pozornej słabości decyduje się w końcu rozpocząć terapię i uzdrowić swoje życie. Nie tak łatwo podjąć taki krok, gdy wszystko na się wali, gdy nie widzimy nadziei na lepszą przyszłość. Podziwiam autora za tak wnikliwe wejście w psychikę bohaterki, drobiazgowe opisanie jej wewnętrznych przeżyć, emocji, przemyśleń. Stają się one bardzo realne, wręcz możliwe do przeżywania razem z nią. Z pewnością nie jest to książka "lekka, łatwa i przyjemna", nie mogę polecić jej każdemu. Podejmuje niezwykle trudne tematy, bolesne i takie, o których rzadko się mówi. Nie znajdziemy tu wartkiej akcji, za to bardzo pogłębione studium skomplikowanych, bolesnych stanów psychicznych. Warto jednak po nią sięgnąć, by uświadomić sobie, jakie mroki skrywać może ludzka psychika.

Link do opinii

Pod koniec września ubiegłego roku swoją premierę miała debiutancka powieść autorstwa Piotra Wilczyńskiego, która ukazała się pod szyldem Wydawnictwa Novae Res, a nosi tytuł „Próba samobójcza Magdaleny Sanockiej”.

Główną bohaterką jest Magda Synocka, która zmaga się z ogromną depresją oraz wieloma traumami z dzieciństwa i młodości, które jak dowiadujemy się w toku lektury starała się przez bardzo długi czas wypierać, a stan ten zachodził z różnych względów. Młoda kobieta mieszka w Londynie wraz ze swoją partnerką Agatą próbując stworzyć z nią udany, stabilny związek niestety ciągłe wahania psychoemocjonalne Magdy oraz tendencja do częstego uciekania w alkohol kładą się coraz większym cieniem na związku kobiet.

„Próba samobójcza…” jest historią, gdzie uczucia, emocje i ludzka psychika odgrywają bardzo istotną rolę. Autor podjął w swojej powieści wiele trudnych, a często drażliwych dzisiaj tematów, takich jak chociażby związki partnerskie, zdrowie psychiczne jednostki, samookaleczenie się, czy myśli samobójcze.

Opowieść, której narratorką jest przede wszystkim Magda przybliża czytelnikom to, co dzieje się w jej umyśle właściwie w każdym momencie dnia. Jest to wręcz nieustająca gonitwa myśli, paranoicznych lęków i wywołanego nimi jak mówi bohaterka samowstrętu.

Oprócz aktualnego stanu bohaterki czytelnicy mają szansę przyjrzeć się również temu, co po dziś dzień ma wpływ na jej obecną egzystencję, chociaż miało miejsce wiele lat temu. Wraz z Magdą podczas odbywanej przez nią terapii stopniowo odkrywamy powody jej wielu skrajnych zachowań i zmieniających się niczym w kalejdoskopie odczuć względem samej siebie, otaczającego świata oraz innych osób.

Do jakich wniosków dojdzie ta młoda kobieta, a czytelnik wraz z nią? Czy ostatecznie krzyk tkwiący w jej wnętrzu zostanie jednak usłyszany? Tego dowiecie się z kart „Próby samobójczej…”. Mimo, iż zdecydowanie nie jest to łatwa pozycja to uważam, że jest ona warta przeczytania, gdyż jej lektura otwiera oczy na bardzo wiele nie zawsze jednoznacznych i oczywistych kwestii dotyczących zawiłości ludzkiej psychiki. A ponad to dzięki niniejszej powieści autor bardzo mocno sygnalizuje, że mimo wszechobecnego życiowego pędu powinniśmy być szczególnie wyczuleni na wewnętrzny krzyk drugiego człowieka, zwłaszcza, że takiego krzyku jest niestety coraz więcej.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *
https://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2020/01/krzyku-wewnatrz-ciebie-nie-usyszy-nikt.html

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy