reklama

Prawda nas wyzwoli

Ocena: 0 (0 głosów)

O wyznawanej religii zwykle decyduje miejsce urodzenia. Muzułmanie wychowują muzułmanina, katolicy katolika itd. Wiara jest przeciwieństwem racjonalnego myślenia i tylko nieliczni potrafią wydostać się z pułapki tradycji i dogmatów, ale wtedy mogą spotkać się z ostracyzmem i wrogością. Religijne osoby zwykle nie akceptują odmiennych poglądów, dzielą ludzi na lepszych (wierzących jak oni) i gorszych (mających inne przekonania). Religia, nawet powierzchowna lub nieszczera, bywa represyjna, ekspansywna i nietolerancyjna. Niektórzy wolą nie ujawniać swoich prawdziwych przekonań. Przyznanie się do ateizmu może skomplikować życie, jeśli znajomi i rodzina to osoby wierzące. Autor w szczery i bezkompromisowy sposób przedstawia swoje stanowisko na temat religii monoteistycznych, zwłaszcza katolicyzmu. Część osób uzna jego poglądy za kontrowersyjne lub obrazoburcze, lecz inni podzielą jego punkt widzenia. Ta książka jest w rzeczywistości głosem wielu ludzi, którzy z różnych powodów nie chcą otwarcie krytykować religii. Być może kierując się strachem lub oportunizmem przez lata narzucali sobie autocenzurę i nie mówili tego, co naprawdę myślą, aż wreszcie ktoś to wykrzyczał.

Fragment I

W tej książce przedstawiam mój punkt widzenia oparty na dwudziestu dwóch latach życia jako muzułmanka, na wykształceniu, które miałam szczęście zdobyć, a które obejmowało ekonomię polityczną, na bardzo dalekich podróżach po świecie, na głębokich, wzbogacających życie doświadczeniach.

Fragment II

Musimy też wiedzieć o tym, że cel władców i duchownych nigdy nie był tożsamy z celem zwykłych ludzi. Był właściwie odwrotny. Religie pozwalały skuteczniej dyrygować społeczeństwem.

Fragment III

Jedyną realną siłą, od której jesteśmy zależni, a nie panujemy nad nią, więc w zasadzie siłą boską, jest natura. W swej głupocie nie czcimy jej, a nawet nie szanujemy. Chcemy nad nią zapanować i czerpać bez umiaru, bez względu na jej degenerację. Za to powołujemy sobie dla lepszego samopoczucia niewidzialnego potwora, który w dodatku mówi, że wszystko uczynione jest dla nas i że mamy sobie czynić Ziemię poddaną, a zwierzęta mają się nas lękać.

Fragment IV

Religia jest tak absurdalna, nielogiczna i amoralna, iż nie jest w stanie obronić się przed krytyką – stwarza zatem w społeczeństwie pojęcie „uczuć religijnych”, jako czegoś nadrzędnego nad wszystkim, a czego z jakiegoś dziwnego powodu obrażać nie wolno. Powstaje zatem swoiste tabu, którego nie należy ruszać. Tak się broni religia przed krytyką. To jej jedyna możliwość, aby jej nie zdemaskować – zakaz jej krytykowania.

Fragment V

Nie ma w polskiej szkole edukacji w zakresie czułości, szacunku czy dobra. Jest za to religia i lansowanie przez nią karania krnąbrnego dziecka (wg Biblii wręcz zabijania za to). Religia nie tylko nie edukuje w kierunku bycia lepszą wersją siebie i bycia odpowiedzialnym i dobrym, lecz robi wszystko, abyśmy nadal byli prymitywni. Dlatego dzisiejsza Polska, najbardziej katolicka w Europie, jest również krajem najbardziej homofobicznym i najmniej tolerancyjnym. Nie bez powodu w XXI wieku wnosi o ustawy mające zakazać interwencyjnego odbioru maltretowanych zwierząt oraz chce wyjść z konwencji antyprzemocowej.

Informacje dodatkowe o Prawda nas wyzwoli:

Wydawnictwo: Stapis
Data wydania: 2022-03-28
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 9788379672059
Liczba stron: 252
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Prawda nas wyzwoli

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy