Powstanie warszawskie 1944

Ocena: 5 (1 głosów)
PO RAZ PIERWSZY POWSTANIE WARSZAWSKIE WIDZIANE Z NIEMIECKIEJ PERSPEKTYWY

5 sierpnia 1944 roku SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth, „rzeźnik Woli”, zadzwonił do sztabu 9. Armii z dramatycznym meldunkiem, że kończy mu się amunicja. Tego dnia rozstrzelał już 10 000 warszawiaków. Te i inne szokujące kulisy masakry ludności cywilnej zostały ujawnione dzięki Hannsowi von Krannhalsowi, który dotarł do liczących 7000 stron dzienników wojennych jednostek niemieckich tłumiących Powstanie Warszawskie. Są tu nieludzkie zbrodnie SS i kolaborantów ze wschodu, kulisy decyzji Hitlera o zrównaniu Warszawy z ziemią, cyniczna sowiecka zdrada walczących Polaków, ale też krytyka dowódców Powstania za polityczną naiwność i katastrofalne braki w strategii i taktyce wojskowej. To doskonale napisane i świetnie udokumentowane dzieło wywołało swego czasu w Niemczech prawdziwą sensację. Był to czas, kiedy dawni naziści zajmowali wysokie stanowiska w Republice Federalnej, szacunkiem cieszył się wspomniany Reinefarth, burmistrz miasteczka Westerlandna wyspie Sylt. Dlatego praca von Krannhalsa, obnażającego przynajmniej zbrodnie SS, zadziałała jak przysłowiowy kij włożony w mrowisko. W PRL nie została wydana ze względów cenzuralnych.

Informacje dodatkowe o Powstanie warszawskie 1944:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2017-07-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-11-15049-2
Liczba stron: 400

więcej

Kup książkę Powstanie warszawskie 1944

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Powstanie warszawskie 1944 - opinie o książce

Spojrzenie na Powstanie Warszawskiej z niemieckiej perspektywy.

Opracowanie jest kontrowersyjne, w Niemczech wzbudziło sensację. Zawiera krytyczną ocenę celowości wywołania Powstania i samych dowódców Podziemia.

Autor ma kłopot w rozróżnieniu podziemnych organizacji, cywilnych i wojskowych, posługuje się komunistyczną terminologią ''ruch oporu".

Hans von Krannhals wykazał się odwagą podejmując temat (szczególnie w przypisywaniu Polakom odpowiedzialności) Powstania Warszawskiego, który wzbudza silne emocje.

Plusem tej książki są przypisy pochodzące od polskiego tłumacza, które korygują treść.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Arcana
Anna Szumacher
Arcana
Zgoda na szczęście
Anna Ficner-Ogonowska
Zgoda na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy