Powstanie i upadek starożytnego Egiptu

W tej znakomitej, bogato ilustrowanej historii starożytnego Egiptu wybitny znawca tematu Toby Wilkinson opowiada o jednej z największych i najbardziej długowiecznych cywilizacji, zdejmując złote maski z twarzy władców, życie zwykłych ludzi zaś odtwarzając na podstawie papirusów wydobytych z piasków pustyni . Choć na przestrzeni trzech tysięcy lat znaleźć można wszystkie elementy epickiej powieści - olśniewające dwory, intrygi dynastyczne, mroczne skrytobójstwa i heroiczne bitwy - prawda historyczna okazuje się jeszcze bardziej interesująca. Dzieje tego pierwszego państwa narodowego to nie tylko budowa piramid, Kamień z Rosetty, religia, z której całymi garściami czerpało chrześcijaństwo - to przede wszystkim ciągłe próby zjednoczenia niejednorodnego kraju.

Informacje dodatkowe o Powstanie i upadek starożytnego Egiptu :

Powstanie i upadek starożytnego Egiptu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-08-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Na początek należy powiedzieć, że książka to jest dość obszerna, ale nie należy się tym przerażać. Jak by nie było historia starożytnego Egiptu liczyła sobie około 3 tysięcy lat. Jest w niej dość dużo informacji, ale książka napisana jest w ten sposób, że nie da się przy nie nudzić. Oprócz historii- faktów i dat znajdziemy tutaj trochę informacji o życiu codziennym i wierzeniach a także relacjach z sąsiadami. Sami bohaterowie są pokazani jako ludzie z krwi i kości, ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami. Myślę, że zainteresowani historią tego niezwykłego państwa nie powinni narzekać na żaden z tych aspektów. Ja osobiście z zainteresowaniem zapoznawałam się z losami starożytnych Egipcjan. Ich historia była świetną lekcją historii i myślę, że mogłaby strać się przestrogą dla wielu współczesnych państw oraz rządzących. Dodatkowo książkę ubogacają liczne zdjęcia zabytków oraz głów starożytnego państwa. One lepiej pozwalają zrozumieć tym kim byli starożytni Egipcjanie i ich światopogląd.
To monumentalne dzieło sprawiło, że czuję się usatysfakcjonowana. Ugruntowałam swoją wiedzę na temat tamtych czasów. Jeszcze raz pozwoliła mi uświadomić sobie zmienność losu- historia Egiptu starożytnego to wzloty i upadki. Czy czasem nam to czegoś nie przypomina? Wszystkich zainteresowanych tematem serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tą książkę. Warto wybrać się na taką wycieczkę w przeszłość.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung