Dlaczego ból głowy nie ustępuje po zażyciu aspiryny o wartości jednego centa, ale znika bez śladu, kiedy weźmiemy aspirynę, która kosztuje pięćdziesiąt centów?
Dlaczego przepuszczamy pieniądze na wystawny posiłek, ale wycinamy kupony, aby zaoszczędzić dwadzieścia pięć centów na puszce zupy?
Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji życiowych, wydaje nam się, że dokonujemy mądrych, racjonalnych wyborów. Czy naprawdę tak jest?
W nowym, poprawionym i rozszerzonym wydaniu przełomowego bestsellera New York Timesa Dan Ariely obala popularne przekonanie, że my, ludzie, zachowujemy się racjonalnie. Od picia kawy po odchudzanie się, od zakupu samochodu po wybór partnera życiowego - nieustannie przepłacamy, nie doceniamy i odwlekamy decyzję. Takie zachowania nie są jednak przypadkowe ani pozbawione sensu. Przeciwnie, są systematyczne i przewidywalne, a co za tym idzie - czynią nas przewidywalnie irracjonalnymi.
Wspaniała, pouczająca książka. Wnikliwa, przystępna, pełna dowodów empirycznych na to, że w pewnych dziedzinach i sytuacjach zachęty materialne działają w nieoczekiwany sposób. My, ludzie, jesteśmy obdarzeni zaletami, które można zniszczyć poprzez wprowadzenie zysków ekonomicznych. Lektura obowiązkowa! - Nassim Nicholas Taleb, autor bestsellera ,,New York Timesa", Czarny łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń
Pomysłowa i klarowna... Potęga irracjonalności jest książką dużo bardziej rewolucyjną, niż może się wydawać na podstawie jej lekkiego tonu. - New York Times Book Review
Zaskakująco frapująca. Przystępna. W książce Ariely'ego ekonomia i dziwactwa ludzkiego umysłu stają się zabawne i zajmujące. Fascynująca wycieczka po nauce o podejmowaniu decyzji, która odkrywa przed nami sposoby, w jakie normy społeczne, oczekiwania i okoliczności wodzą nas na manowce. - Time
Dan Ariely w pomysłowy sposób wystawia racjonalność na próbę. (...) Nowe eksperymenty i optymistyczne idee wypływają z niego niczym woda z fontanny. - Boston Globe
Zajmująca wycieczka po rozmaitych sposobach, w jakie ludzie działają wbrew własnym interesom, oparta na pomysłowo zaprojektowanych eksperymentach Ariely'ego. (...) Osobista i przystępna. - BusinessWeek
Książka Ariely'ego traktuje o ważkich sprawach... z nieoczekiwaną szczyptą humoru. - Entertainment Weekly
Pomysłowa i przystępna. Ariely ma wielki talent do opowiadania historii. Gdyby inni badacze potrafili tak pisać, to świat byłby lepszym miejscem. - Financial Times
Inteligentny, barwny styl Ariely'ego i jego skłaniające do myślenia argumenty składają się na fascynującą, a zarazem pouczającą lekturę. - Publishers Weekly
Taksonomia głupoty finansowej. - The New Yorker
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 308
Tytuł oryginału: Predictably Irrational, Revised and Expanded Edition: The Hidden Forces That Shape Our Decisions
Znany psycholog społeczny, badacz, wykładowca i autor bestsellerowej Potęgi irraconalności powraca z nadzwyczaj aktualną i zajmującą książką - odkrywczą...
Czy premia przyznana pracownikowi może zaszkodzić jego produktywności? Co ma wspólnego zaufanie z motywacją? Jakie pokutują błędne przekonania o wartości...
Przeczytane:2019-05-27, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019,
yłam zaciekawiona tą pozycją. Po prostu. Dlaczego? Bo zawsze chciałam wiedzieć, od jakich czynników zależy decyzja, którą podejmuje. Od pewnego czasu pragnę poznać się lepiej, zrozumieć swoje zachowanie oraz je powoli zmieniać. Choć przyznam, iż jest to ciężki kawałek chleba.
Wydaje nam się, że większość naszych decyzji wynika z dobrze przemyślanych działań. Myślimy, że postępujemy racjonalnie. Lecz autor twierdzi coś innego. Według niego nasze działanie często jest irracjonalne. Ale równocześnie autor pokazuje nam dlaczego tak jest podając przykłady i eksperymenty, które przeprowadził.
Okazuje się, iż człowiek podejmując decyzje kieruje się przeważnie emocjami. Wydaje nam się, że potrafimy ocenić trzeźwo dany problem. Lecz nie do końca tak jest. Pamiętam jeden fajny przykład autora. Gdy podawał trzy możliwości subskrypcji pewnego magazynu. Była opcja najtańsza, średnia i najdroższa. Im drożej tym więcej było opcji. Badani rzadko kiedy wybierali opcję najtańszą. Bo dla ich mózgu inne opcje były korzystniejsze. Nawet wtedy, gdy w planach mieli coś innego założone.
Ciekawymi eksperymentami były też te dotyczące oszukiwania. Przyznaję, że wydawało mi się, że jestem osobą uczciwą i nie postąpiłabym tak jak badani w kilku doświadczeniach. Jednak po przeczytaniu książki nie jestem już tego taka pewna. Bo to co mi się wydaje może być całkiem inne od tego, co naprawdę zrobiłabym.
Książka uświadomiła mi, iż moje działania nie zawsze są logiczne. Często bywają irracjonalne, podyktowane emocjami. Bardzo chciałabym to zmienić. Dlatego też po lekturze zaczęłam baczniej przyglądać się swoim decyzjom i starać się nie wybierać tego, co spece od biznesu chcą bym wybrała.
Lektura jest interesująca. Pomaga w zrozumieniu pewnych zachowań. Jak już je zrozumiemy, to łatwiej jest je zmienić. Zastanawiam się przez to, czy to nie jest też poradnik. Bo jakby nie patrzeć, lektura ta pomaga nam w uświadomieniu sobie pewnych kwestii i ich zmianie.
Książka jest świetnie napisana. Autor ma lekkie pióro, przez co lekturę czyta się dość dobrze i szybko. Można się wciągnąć, choć to nie jest bestselleryka. Dowiedziałam się z niej dużo, przede wszystkim dzięki temu, że autor potrafi zainteresować tematem. Każdy rozdział jest po prostu interesujący.
Zastanowiła mnie jednak jedna bardzo (chyba) istotna kwestia. U autora zawsze badani byli ludzie młodzi. Przy większość (a chyba nawet przy wszystkich badaniach) próba reprezentatywna to była grupa studentów i to studentów z znanych i można by powiedzieć, że z elitarnych amerykańskich uczelni. To mi się nieco gryzie z moją wiedzą z statystyki. Bo ja zawsze uczyłam się, że próba reprezentatywna to musi być część populacji pozwalająca w przybliżeniu opisać całość populacji. Po wyborze przez autora badanych trudno jest stwierdzić, czy owe twierdzenia będą trafne dla ogółu społeczeństwa z prostej przyczyny - brakuje w tej próbie innych grup społecznych. Prawdopodobnie wynik będzie podobne. Jednak wcale nie jest to pewne. Jest to jeden minus tej książki.
Jednak ja przy każdym przykładzie zastanawiałabym się, co bym zrobiła na miejscu królików doświadczalnych. I postępowałabym (niestety) podobnie jak większość (wiem wiem, jestem jeszcze dość młoda). Dlatego też książkę tą cenię, bo przełożyłam ją na swoje życie i wybory i mogłam stwierdzić, że moje decyzje też mało kiedy są racjonalne. Dlatego też książka ta mi pomogła. Pomogła mi w uświadomieniu sobie własnych błędów.
Polecam ją. Nie traktujcie jej jako coś, co zawiera prawdę absolutną, bo tak nie jest. To książka, która pokazuje jak nasz mózg może pracować i co możemy zrobić, by zmienić nasz sposób podejmowania decyzji.