Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych

Ocena: 0 (0 głosów)
Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych. Wzory pism sądowych i procesowych z przykładowymi stanami faktycznymi, linie orzecznicze, koszty sądowe to praktyczne omówienie procedury cywilnej poprzez wszystkie jej instytucje oraz etapy postępowania wraz z wzorami pism procesowych oraz schematami i problematyką kosztów.

Publikacja jest nowością, ponieważ łączy w sobie cechy publikacji z serii: Metodyki w sprawach cywilnych oraz Pisma procesowe w sprawach cywilnych i posiada nowoczesną strukturę wewnętrzną, której system odesłań i haseł bocznych ułatwia szybkie odnalezienie szukanego zagadnienia oraz sprawne poruszanie się po publikacji.

Prezentowana publikacja posiada dużo nowych praktycznych elementów, które w sposób systematyczny prezentują zagadnienia Kodeksu postępowania cywilnego. Są to np.: istota zagadnienia/komentarz praktyczny, przedstawienie podstawy prawnej, linia orzecznicza, wzory pism z komentarzem odwołującym się również do przedstawionego stanu faktycznego oraz schematy ułatwiające zapamiętanie konkretnej materii. Ponadto, udogodnieniem dla czytelnika są komentarze od autorów znajdujące się na marginesie oraz wskazujące na szczególnie istotne zagadnienia z zakresu procedury cywilnej.

Niniejsze, 2. wydanie, zostało zaktualizowane i uzupełnione o najnowsze orzecznictwo, wzory pism sądowych i procesowych, stany faktyczne oraz schematy, a ponadto zawiera wszystkie najnowsze zmiany wprowadzone m.in.:

ustawą z 15.1.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 218), która dotyczy informatyzacji postępowania wieczystoksięgowego, polegającego na wprowadzeniu obowiązku inicjowania tego postępowania drogą elektroniczną (ustawa wchodzi w życie 1.7.2016 r.);
ustawą z 10.7.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1311 ze zm.), która dotyczy zliberalizowania przepisów o formie czynności prawnych i nowego ujęcia dokumentu w postępowaniu cywilnym, zwiększenia dostępu do sądu przez poszerzenie katalogu spraw, które będą rozpoznawane w postępowaniach elektronicznych oraz stworzenia możliwości wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dokonywania doręczeń elektronicznych, także w tradycyjnych postępowaniach cywilnych, tzw. duża informatyzacja postępowania cywilnego (ustawa wchodzi w życie 8.9.2016 r.).

Publikacja zawiera omówienie dotyczące m.in.:
podmiotów postępowania cywilnego (m.in.: sąd, prokurator, inni uczestnicy, Rzecznik Praw Obywatelskich, inspektor pracy, organizacje pozarządowe, strony), pozwu i powództwa (m.in.: pozew, odrzucenie pozwu, wytoczenie powództwa, doręczenie pozwu, cofnięcie powództwa, uznanie powództwa),
przebiegu postępowania przed sądem I instancji (m.in.: mediacja, postępowanie pojednawcze, ugoda sądowa, obrona pozwanego, przebieg rozprawy, zawieszenie i umorzenie postępowania),
środków odwoławczych (apelacja, zażalenie),
innych środków zaskarżenia (skarga na orzeczenie referendarza sądowego oraz nadzwyczajne środki zaskarżenia takie jak: skarga kasacyjna, skarga o wznowienie postępowania, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia),
postępowań odrębnych (m.in.: postępowanie w sprawach małżeńskich, postępowanie w sprawach ze stosunków między rodzicami a dziećmi, postępowanie w sprawach z zakresu prawa pracy, postępowanie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji, postępowanie nakazowe, postępowanie upominawcze, postępowanie uproszczenie, postępowanie europejskie, elektroniczne postępowanie upominawcze),
postępowania zabezpieczającego (postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, zabezpieczenie roszczeń pieniężnych i inne wypadki zabezpieczenia),
postępowania egzekucyjnego (m.in.: organy i uczestnicy postępowania egzekucyjnego, tytuł egzekucyjny i wykonawczy, klauzula wykonalności, wszczęcie, tok, zawieszenie i umorzenie postępowania egzekucyjnego, powództwa przeciwegzekucyjne, środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym, a także podane zostały poszczególne rodzaje egzekucji), sądu polubownego (m.in.: zapis na sąd polubowny, arbitrzy, postępowanie przed sądem polubownym, skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego).

Każdy poszczególny moduł publikacji, np. interwencja uboczna zawiera następujące elementy:
Istota/komentarz praktyczny
Podstawa prawna
Linia orzecznicza
Problematyka kosztów
Pisma procesowe z komentarzem
Interwencja uboczna po stronie pozwanego (wzór Nr 13)
Opozycja pozwanego przeciwko interwencji ubocznej (wzór Nr 14)
Postanowienie sądu o oddaleniu opozycji powoda (wzór Nr 15)
Schemat
Do zapamiętania

W publikacji znajduje się także 160 wzorów pism procesowych i sądowych z komentarzami, m.in.:
pozew o zapłatę zadośćuczynienia,
wniosek powoda o wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego,
pełnomocnictwo procesowe ogólne,
postanowienie sądu o zasądzeniu zwrotu kosztów procesu,
wyrok sądu o opróżnieniu i opuszczeniu zajmowanego lokalu,
pozew o ustalenie istnienia stosunku najmu,
wniosek o przywrócenie terminu,
pozew wzajemny,
postanowienie sądu – nakaz zapłaty,
skarga kasacyjna powoda dotycząca rażącego naruszenia prawa materialnego,
postanowienie w sprawie o dział spadku,
wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
wniosek o wydanie ruchomości,
zapis na sąd polubowny.

Autorami publikacji są: Tomasz Aniukiewicz (radca prawny), prof. USz dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska (radca prawny), Katarzyna Karwecka (komornik, radca prawny), dr Aleksandra Klich, dr Tomasz Radkiewicz (SSO), którzy prowadzą liczne szkolenia dla aplikantów adwokackich, radcowskich, notarialnych i komorniczych, a także aplikantów na aplikacji ogólnej w KSSiP w Krakowie.

Publikacja dzięki nowej strukturze i przejrzystej formie będzie przydatna dla praktyków zajmujących się na co dzień stosowaniem prawa cywilnego procesowego w różnych jego aspektach, tj. dla: adwokatów, radców prawnych, sędziów, komorników, notariuszy, referendarzy sądowych, a także innych uczestników postępowania cywilnego.

Ponadto opracowanie zostało przygotowane z myślą o aplikantach zawodów prawniczych oraz studentach gromadzących i porządkujących swoją wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne przed kolejnymi kolokwiami oraz egzaminami. Szczególnie adresujemy nasze dzieło do tych osób, które chciałyby usystematyzować swoją wiedzę i pogłębić niezbędne umiejętności na potrzeby wykonywania tych zawodów prawniczych, w których kompetencje z zakresu prawa cywilnego procesowego mają decydujące znaczenie dla jakości świadczonych przez prawnika usług.

Informacje dodatkowe o Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych:

Wydawnictwo: C.H.Beck
Data wydania: 2016-06-07
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-255-8383-5
Liczba stron: 820

więcej

Kup książkę Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Postępowanie cywilne. Komentarz praktyczny dla sędziów i pełnomocników procesowych - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy