Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945

Ocena: 0 (0 głosów)
Dwudziestolecie międzywojenne przyniosło niezwykły rozwój techniki zbrojeniowej. Potężne czołgi pojawiły się we wszystkich najważniejszych armiach świata. Równolegle toczyły się prace nad bronią, która miała powstrzymać pancerne kolosy. Czy karabin przenoszony na żołnierskich plecach może powstrzymać kilkudziesięciotonowego stalowego potwora? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w najnowszej książce Łukasza Męczykowskiego „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”.

Gdy na polach I wojny światowej pojawiły się pierwsze brytyjskie czołgi, wywołały one absolutną panikę w szeregach przeciwnika. Jak walczyć z wielotonowymi gąsienicowymi pojazdami, zbudowanymi z żelaza i stali? Jakie szanse w starciu z taką potęgą mieli walczący w okopach piechurzy? Początkowo – niewielkie. Konstruktorzy ruszyli więc w bój o stworzenie karabinu przeciwpancernego. Ta broń miała pozwolić Dawidowi na zwycięstwo z Goliatem. Razem z Łukaszem Męczykowskim prześledzimy ewolucję broni, dzięki której piechur mógł zmieść czołg z powierzchni ziemi.

„W swojej książce chciałbym przedstawić czytelnikom historię rozwoju broni przeciwpancernej, zwłaszcza stosowanej w pierwszych latach II Wojny Światowej. Każdy entuzjasta wie, czym były Bazooka, Panzerfaust czy Panzerschreck. Za to karabiny przeciwpancerne (zwane także przeciwpancernymi rusznicami), takie jak Panzerbüchse czy brytyjski Boys lub fiński Lahtisą są znane nielicznym. Moim zdaniem ich historie są co najmniej tak samo ciekawe i warte opisania, jak innych broni wykorzystywanych podczas wojny” – zachęca autor.

Podstawę publikacji stanowią różnorodne źródła i opracowania poświęcone rozmaitym konstrukcjom przeciwpancernym z lat 1917–1945. Autor dokładnie opisuje działanie kolejnych konstrukcji karabinów przeciwpancernych i ich zastosowanie w walce. Pokazuje mocne i silne strony każdej konstrukcji i to, jak poszczególnych modeli żołnierze używali na polu bitwy. Stąd też tytuł publikacji.

„Tytuł mojej książki ma uświadomić czytelnikowi jak mógł czuć się piechur w walce z wielką stalową bestią, jaką na polu bitwy był czołg. Żeby unieszkodliwić go za pomocą karabinu przeciwpancernego, żołnierz musiał uzyskać kilkanaście celnych trafień, wskutek czego był narażony na niebezpieczeństwo przez długi czas” – tłumaczy autor. – „Dlatego z pewnością można porównać taką walkę do polowania na niebezpieczne zwierzę. Polowania, w którym stawką obok życia żołnierza są często losy bitwy.”

Łukasz Męczykowski to absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się historią wojskowości ze szczególnym uwzględnieniem drugiej wojny światowej. Prowadzi badania nad rolą brytyjskiej Home Guard w latach 1940 – 1945. Bierze aktywny udział w renowacji zabytków militarnych na terenie Trójmiasta.

Tę książkę i inne e-booki można znaleźć w oficjalnym sklepie portalu Histmag.org na stronie:

Informacje dodatkowe o Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-12-22
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-934630-9-1
Liczba stron: 123

więcej

Kup książkę Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945 - opinie o książce

Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy