Polański. Biografia

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Nowe spojrzenie na życie Romana Polańskiego, które było równie dramatyczne jak jego filmy. Urodził się jako Raymond Thierry Liebling w rodzinie polskich Żydów w Paryżu w 1933 roku. Trzy lata później jego rodzice z powodu trudnej sytuacji finansowej i z obawy przed narastającym w Europie antysemityzmem przeprowadzili się do Krakowa. Podczas wojny zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych (matkę Polańskiego zagazowano w Auschwitz), a Roman od dziewiątego roku życia był zdany tylko na siebie. Ukrywał się przed Niemcami, przenosząc się od jednej polskiej rodziny do drugiej.

Od wczesnego dzieciństwa zafascynowany kinem, w 1955 roku zaczął studiować reżyserię w szkole filmowej w Łodzi. Po sukcesie debiutanckiego Noża w wodzie (nominacja do Oscara) wyjechał na Zachód, gdzie w błyskawicznym tempie nakręcił wiele głośnych, obsypanych nagrodami filmów: Wstręt, Matnię, Dziecko Rosemary czy Chinatown. Wciąż jednak prześladowały go dramatyczne wydarzenia. W 1969 roku w Los Angeles członkowie komuny Mansona zamordowali jego żonę Sharon Tate, a w 1977 roku w tym samym mieście Polański został oskarżony o gwałt na nieletniej. Uciekł do Paryża, gdzie francuskie obywatelstwo chroni go do dziś przed ekstradycją do USA.

Po długim kryzysie twórczym wrócił do najwyższej formy - w 2002 roku nakręcił Pianistę, który został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i trzema Oscarami. Także następne filmy Polańskiego - Autor widmo, Rzeź i Wenus w futrze - dowiodły jego mistrzostwa.

Paul Werner jest pisarzem, krytykiem filmowym i scenarzystą. Już od studenckich lat pasjonuje się Romanem Polańskim i w 1981 roku napisał pierwszą niemieckojęzyczną monografię poświęconą reżyserowi. Więcej informacji o Paulu Wernerze można znaleźć na stronie pauwer.de. 

Informacje dodatkowe o Polański. Biografia:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-04-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788378185338
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Polański. Biografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polański. Biografia - opinie o książce

Nie jest to ani biografia Romana Polańskiego, chociaż są informacje o jego filmach, rolach filmowych czy wyreżyserowanych sztukach teatralnych. Więcej tu filmografii, dokładnego rozkładania na czynniki pierwsze ważniejszych scen z filmu i prób wyjaśnienia, o co Polańskiemu chodziło. Jako całość - nieco rozczarowuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Każdy z jego filmów jest wydarzeniem: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Rzeź" i jego najnowsze dzieło "Wenus w futrze". Za obraz "Pianista" zdobył Oscara w kategorii najlepszy reżyser. W jego filmach zauważalne są wpływy traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa i późniejszych lat. Życie Polańskiego waha się pomiędzy wyróżnieniami i skandali. Nieraz stawało się medialnym tematem dekady. W powyższej pozycji Paul Werner ukazał jego kontrowersyjne oblicze...

W 1981 roku, Paul Werner będąc studentem, pracował z Romanem Polańskim i napisał pierwszą monografię o nim i jego filmach w języku niemieckim. Polański to postać oryginalna. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Raymond Liebling. Urodził się w Paryżu w 1933 roku w żydowskiej rodzinie. Na początku 1937 roku przenieśli się do Krakowa. Obozy zagłady zabrały mu matkę, a nasz główny bohater ukrywał się na wsi. Kontakt z ojcem urwał się po tym, jak rodziciel związał się z nową kobietą. W 1959 roku ożenił się z aktorką - Barbarą Kwiatkowską-Lass, ale ich małżeństwo przetrwało zaledwie 3 lata. Pod wpływem sytuacji politycznej w Polsce w 1962 r. wyjechał najpierw do Anglii, a następnie do USA, gdzie rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Niestety jego życie osobiste okazało się jednym wielkim dramatem. W 1969 zamordowano mu ciężarną żonę - Sharon Tate. Dziewięć lat później został oskarżony za gwałt na małoletniej. Reżyser uciekł do Francji...

Mimo tych wszystkich przeciwności losu, Polański stał się jednym z najwybitniejszych filmowców świata. Kto nie pamięta Catherine Deneuve we "Wstręcie", Mii Farrow w "Dziecku Rosemary" czy Jacka Nicholsona w "Chinatown". Był na tyle pewny siebie i pewny swojego talentu, że nie naśladował innych. Jego filmy często ukazują traumatyczne momenty z jego życia...

Paul Werner stworzył w swojej obszernej biografii imponujący przegląd życia i dzieł tego wielkiego filmowca. W ukazanym tu obliczu Polańskiego widać tego małego chłopca, który widział świat z krakowskiego getta przez drut kolczasty. To chłopiec, który nigdy nie zapomniał, co to krwawiące nogi. Biograf ukazał życie osobiste i twórczość Polańskiego w sposób profesjonalny. Dowiedziałam się jakim dramatom musiał stawić czoła. Dzięki tej pozycji ujrzałam również co dzieje się za kulisami branży filmowej. Szczegółowy, porywający i bardzo pouczający utwór. Uważam, że to książka obowiązkowa dla każdego kinomana i nie tylko. Pozycja autorstwa Paula Wernera jest ciekawa jak najlepszy thriller i na tyle szczegółowa, że zaspokoi ciekawość nawet największych fanów reżysera. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy