Polański. Biografia

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Nowe spojrzenie na życie Romana Polańskiego, które było równie dramatyczne jak jego filmy. Urodził się jako Raymond Thierry Liebling w rodzinie polskich Żydów w Paryżu w 1933 roku. Trzy lata później jego rodzice z powodu trudnej sytuacji finansowej i z obawy przed narastającym w Europie antysemityzmem przeprowadzili się do Krakowa. Podczas wojny zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych (matkę Polańskiego zagazowano w Auschwitz), a Roman od dziewiątego roku życia był zdany tylko na siebie. Ukrywał się przed Niemcami, przenosząc się od jednej polskiej rodziny do drugiej.

Od wczesnego dzieciństwa zafascynowany kinem, w 1955 roku zaczął studiować reżyserię w szkole filmowej w Łodzi. Po sukcesie debiutanckiego Noża w wodzie (nominacja do Oscara) wyjechał na Zachód, gdzie w błyskawicznym tempie nakręcił wiele głośnych, obsypanych nagrodami filmów: Wstręt, Matnię, Dziecko Rosemary czy Chinatown. Wciąż jednak prześladowały go dramatyczne wydarzenia. W 1969 roku w Los Angeles członkowie komuny Mansona zamordowali jego żonę Sharon Tate, a w 1977 roku w tym samym mieście Polański został oskarżony o gwałt na nieletniej. Uciekł do Paryża, gdzie francuskie obywatelstwo chroni go do dziś przed ekstradycją do USA.

Po długim kryzysie twórczym wrócił do najwyższej formy - w 2002 roku nakręcił Pianistę, który został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i trzema Oscarami. Także następne filmy Polańskiego - Autor widmo, Rzeź i Wenus w futrze - dowiodły jego mistrzostwa.

Paul Werner jest pisarzem, krytykiem filmowym i scenarzystą. Już od studenckich lat pasjonuje się Romanem Polańskim i w 1981 roku napisał pierwszą niemieckojęzyczną monografię poświęconą reżyserowi. Więcej informacji o Paulu Wernerze można znaleźć na stronie pauwer.de. 

Informacje dodatkowe o Polański. Biografia:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-04-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788378185338
Liczba stron: 336

więcej

Kup książkę Polański. Biografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polański. Biografia - opinie o książce

Nie jest to ani biografia Romana Polańskiego, chociaż są informacje o jego filmach, rolach filmowych czy wyreżyserowanych sztukach teatralnych. Więcej tu filmografii, dokładnego rozkładania na czynniki pierwsze ważniejszych scen z filmu i prób wyjaśnienia, o co Polańskiemu chodziło. Jako całość - nieco rozczarowuje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Każdy z jego filmów jest wydarzeniem: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Chinatown", "Rzeź" i jego najnowsze dzieło "Wenus w futrze". Za obraz "Pianista" zdobył Oscara w kategorii najlepszy reżyser. W jego filmach zauważalne są wpływy traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa i późniejszych lat. Życie Polańskiego waha się pomiędzy wyróżnieniami i skandali. Nieraz stawało się medialnym tematem dekady. W powyższej pozycji Paul Werner ukazał jego kontrowersyjne oblicze...

W 1981 roku, Paul Werner będąc studentem, pracował z Romanem Polańskim i napisał pierwszą monografię o nim i jego filmach w języku niemieckim. Polański to postać oryginalna. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Raymond Liebling. Urodził się w Paryżu w 1933 roku w żydowskiej rodzinie. Na początku 1937 roku przenieśli się do Krakowa. Obozy zagłady zabrały mu matkę, a nasz główny bohater ukrywał się na wsi. Kontakt z ojcem urwał się po tym, jak rodziciel związał się z nową kobietą. W 1959 roku ożenił się z aktorką - Barbarą Kwiatkowską-Lass, ale ich małżeństwo przetrwało zaledwie 3 lata. Pod wpływem sytuacji politycznej w Polsce w 1962 r. wyjechał najpierw do Anglii, a następnie do USA, gdzie rozpoczęła się jego międzynarodowa kariera. Niestety jego życie osobiste okazało się jednym wielkim dramatem. W 1969 zamordowano mu ciężarną żonę - Sharon Tate. Dziewięć lat później został oskarżony za gwałt na małoletniej. Reżyser uciekł do Francji...

Mimo tych wszystkich przeciwności losu, Polański stał się jednym z najwybitniejszych filmowców świata. Kto nie pamięta Catherine Deneuve we "Wstręcie", Mii Farrow w "Dziecku Rosemary" czy Jacka Nicholsona w "Chinatown". Był na tyle pewny siebie i pewny swojego talentu, że nie naśladował innych. Jego filmy często ukazują traumatyczne momenty z jego życia...

Paul Werner stworzył w swojej obszernej biografii imponujący przegląd życia i dzieł tego wielkiego filmowca. W ukazanym tu obliczu Polańskiego widać tego małego chłopca, który widział świat z krakowskiego getta przez drut kolczasty. To chłopiec, który nigdy nie zapomniał, co to krwawiące nogi. Biograf ukazał życie osobiste i twórczość Polańskiego w sposób profesjonalny. Dowiedziałam się jakim dramatom musiał stawić czoła. Dzięki tej pozycji ujrzałam również co dzieje się za kulisami branży filmowej. Szczegółowy, porywający i bardzo pouczający utwór. Uważam, że to książka obowiązkowa dla każdego kinomana i nie tylko. Pozycja autorstwa Paula Wernera jest ciekawa jak najlepszy thriller i na tyle szczegółowa, że zaspokoi ciekawość nawet największych fanów reżysera. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - rabiosa7
rabiosa7
Przeczytane:2017-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy