"Mariusz Szczygieł o książce: Wreszcie możemy zobaczyć siebie! Nie ma o Polsce takich książek jak debiut Konrada Oprzędka. Wariackich, ale pogodnych. Smutnych, ale nie przygnębiających. Moje pokolenie w połowie lat 80. żyło podniecającym filmem dokumentalnym „Oto Ameryka”. Emitowany nocą w telewizji pokazywał ciemne oblicze Stanów. Ukryta twarz amerykańskiego społeczeństwa pociągała i odpychała jednocześnie. Kiedy dziś czytam u Oprzędka, że Polki zarabiają na własnym moczu i brudnych majtkach, a Polacy sprzedają douszne lekarstwo na nudę, myślę: oto Polska jak wtedy Ameryka. Bez ubrania, bez makijażu, bez fałszywego wstydu. Błyskotliwa książka Konrada Oprzędka pokazuje, kim są Polacy, kiedy nie muszą być sobą. A przy okazji nawiązuje do najlepszej tradycji polskiej szkoły reportażu i jej gwiazdy - Krzysztofa Kąkolewskiego."
Wydawnictwo: Dowody
Data wydania: 2016-02-25
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN:
Liczba stron: 152
Czytałam z ciekawością. Po 3 biografiach postaci z przeszłości polskiej kultury to spotkanie z teraźniejszością i to w dodatku taką 'spod pierzynki', bo taką rolę pełni teraz internet. W części pierwszej reporter analizuje 'dokazy' internetowe Polaków w temacie erotycznym i handel narządami, w części drugiej analizuje ogłoszenia w internecie o sprzedaż, co daje okazję do poznania spraw materialnych, problemów, do których w realu się nikt nie przyznaje, a w części trzeciej poszukuje w internecie ogłoszeń o sprzedaż artefaktów z dziedziny sacrum. I chodzi to o sprzedaż Jezuska po babce, jak i kocyka z Auschwitz.
W sumie wyziera z książki samotność, pustka, brak perspektyw, często bieda, drętwota i brak zabezpieczenia finansowego, ale i zmieniające się priorytety i to, w co wierzymy.
Bardzo dobra analiza rzeczywistości. Niebanalna.
Przeczytane:2016-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,