Polacy – kim jesteśmy? Kim byliśmy? Kim powinniśmy być w przyszłości? O. prof. Marian Zawada od ponad 40 lat szuka odpowiedzi na te pytania. Szuka – i znajduje. Zastanawia się nad kondycją naszego narodu od momentu jego narodzin w X wieku po czasy najbardziej współczesne. I nieustannie jest pełen zachwytu nad duszą polską, nad jej zdolnością przetrwania nawet największych kataklizmów, nad jej niezłomnością. Siłę polskości upatruje w głębokim przywiązaniu do Chrystusa oraz w licznych talentach, którymi Pan Bóg obdarzył wielu Polaków. Wierność i dzielność – te dwie cechy nas dominują i pozostają niezmienne od stuleci, od samych początków kształtowania się państwowości.
Autor przywołuje przeróżne wydarzenia oraz postaci z naszych dziejów. Są to zarówno wielcy wodzowie, bohaterowie, jak i wielcy artyści, myśliciele, duchowni. Posługując się pięknym językiem, o. prof. Marian Zawada przekonuje, że nasz naród dzięki staraniom m.in. mistrzów romantyzmu, geniuszy polskości, jak i tych uznanych za świętych – w tym np. św. Jana Pawła II – rozumie polskość także jako kategorię duchową, świadomie dążącą do życia w Bożym ładzie. Książka posiada charakter historyczny, ale i religijny, a ponieważ autor jest znakomitym specjalistą od duchowości, pojawiają się także wątki mistyczne. O roli i misji Polski wśród narodów Europy pisali już i Wincenty Kadłubek, i Piotr Skarga, i Zygmunt Krasiński, i Adam Mickiewicz – aż po św. Siostrę Faustynę. Ta książka została stworzona w duchu katolickim, by podkreślić obowiązek miłości Ojczyzny. Katolicy mają prawo do własnego, Bożego czytania historii, co wyjaśnia Autor, pomimo wręcz taranowania ich poglądów przez ateistów dysponujących dziś potężnymi mediami masowego przekazu.
W programach ateistycznych mieści się także zorganizowana walka z tym wszystkim, co prawdziwie ojczyste, a więc i prawdziwie polskie. Temu trzeba się zdecydowanie sprzeciwiać. Wobec nieustannego wypaczania i fałszowania historii, nadawania innego sensu wydarzeniom, wobec osławionej „pedagogiki wstydu” trzeba wydobywać to, co rzeczywiście karmiło pokolenia Polaków. Tak jak wiara i dzielność potrzebne były tysiąc lat temu, tak konieczne są i dziś. Wobec Polski niejednokrotnie formułowana była idea posłannictwa i odpowiedzialności za przyszłość naszej cywilizacji; ta książka jest otwarciem i wsparciem dla tej idei. Dzieło o. Zawady budzi uczucia patriotyczne i wzmacnia więź z Ojczyzną, do czego przyczynia się także 179 znakomitych ilustracji potęgujących nastrój i przekazujących dodatkową porcję wiedzy.
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2024-05-24
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 512
Przeczytane:2024-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,
O. prof. Marian Zawada od wielu lat szuka odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. tego, kim jako naród są Polacy, kim byli i kim powinnyśmy być w przyszłości. Zastanawia się nad kondycją naszego społeczeństwa i naszą historią. Stara się odkryć to, co karmiło pokolenia Polaków. Książka posiada wymiar historyczny, ale nie brak jest także religijnego. Dzieło o. Zawady budzi uczucia patriotyczne i wzmacnia naszą więź z Ojczyzną.
Niestety, ale świat coraz częściej zachęca nas abyśmy wstydzili się tego skąd pochodzimy i odcięcia się od korzeni, z których wyrośliśmy. Do wstydzenia się historii Ojczyzny i nieustannego przepraszania za nią. Zachęca do pójścia przez życie najmniejszą linią oporu i zachłyśnięcia się pseudowartościami oraz pseudowolnością, która z prawdziwą wolnością nie ma nic wspólnego. Wielu ludzi poddaje się tym podszeptom... Na szczęście nie wszyscy! W końcu nie musimy wstydzić się swojej historii. To prawda, że była trudna i zagmatwana, ale nie musimy za nią nieustannie kajać się. Nie musimy być wstydzić się bycia Polakami. Nie musimy podążać na światem, który co chwilę serwuje kolejne bzdurne tezy. Nie musimy iść po najmniejszej linii oporu, bo raczej nie przyniesie nam to satysfakcji czy prawdziwego szczęścia. Możemy natomiast sięgnąć po niniejszą książkę, które obrazuje piękno bycia Polakiem. Owszem, autor sygnalizuje też nasze narodowe wady, ale generalnie stara się odpowiedz na pytania o to, co znaczy być Polakiem a także, czym nasz naród różni się od innych narodów. Spora część książki jest poświęcona historii Polski, ale historii widzianej, jako ciągłość dziejów, która choć niełatwa ma niebagatelny wpływ na to, kim jesteśmy. Nasze unikatowe doświadczenia mogą być dla nas prawdziwą lekcją patriotyzmu. Prawdziwego patriotyzmu a nie tego poszytego nowoczesnymi ,,nowinkami''.
Polacy wierni i dzielni to odtrutka na papkę, która nam wciskają pseudointelektualiści, pseudonaukowcy oraz patocelebryci a także na remedium na sztucznie tworzone podziały, hejt oraz nienawistne odniesienia względem Polski i Polaków.