Polacy na krańcach świata: XIX wiek

Ocena: 0 (0 głosów)
Historie dziewiętnastowiecznych podróżników wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim? Kto uwierzy w niezwykłe dzieje ułana zmęczonego walką za naród polski i węgierski, poszukującego wielkiego majątku w odległej Australii? Czy w Kamerunie miała powstać pierwsza w dziejach polska kolonia? Na wszystkie te pytania odpowiedź przynosi książka Mateusza Będkowskiego Polacy na krańcach świata: XIX wiek.

Wiek XIX to epoka pionierskich wypraw naukowych i szczyt europejskiego kolonializmu. Na ten okres przypada także największa liczba fascynujących podróży. Ich cel był różny. Czasem chodziło o poszukiwanie metali szlachetnych, głównie złota, kiedy indziej celem było objęcie w posiadanie strategicznych obszarów. W ten sposób „wiek pary” stał nie tylko pod znakiem rozwoju przemysłowego, ale również pod znakiem odkryć. Ważny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli także Polacy. Brak niepodległego państwa nie był tu żadną przeszkodą.

„W XIX wieku znaczny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli Polacy, o czym często zapominamy. Część z wielkich podróżników uciekała z ojczystej ziemi w obawie przed represjami zaborców po nieudanych powstaniach, zasilała marynarki handlowe i wojenne zachodnich państw i w ten sposób zwiedzali nowe lądy” - mówi Mateusz Będkowski, autor publikacji. - ,,Polscy podróżnicy dostawali wsparcie na swe wyprawy m.in. od prywatnych sponsorów, instytucji naukowych, a nawet rządów państw zaborczych. Podróże odbywali naukowcy prowadzący na innych kontynentach swoje badania, misjonarze, głoszący Ewangelię w egzotycznych krajach, często przy narażeniu swojego zdrowia, żądni przygód awanturnicy i inni skuszeni wizją łatwego zarobku udawali się na koniec świata w poszukiwaniu złota.”

Autor opisuje m.in. wyprawę kapitana Adama Mierosławskiego, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim, historię Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego - pierwszych Polaków w Antarktyce, australijską gorączkę złota widzianą oczami Seweryna Korzelińskiego, a także podróż do Afryki Józefa Korzeniowskiego, szerzej znanego w świecie pod imieniem Josepha Conrada, która stała się inspiracją jego wielkiej powieści „Jądro Ciemności”.

„Pisząc artykuły składające się na tego e-booka starałem się przytaczać jak najwięcej cytatów z wykorzystywanych przeze mnie źródeł: pamiętników, listów i reportaży” – informuje autor. - „Biorąc pod uwagę znikomą ilość publikacji historycznych na temat polskich podróżników, mam nadzieję, że ten zbiór zaciekawi czytelników i pozwoli im poznać wiele historii wielkich Polaków, o których do tej pory nie słyszeli, lub zetknęli się tylko przelotnie z ich nazwiskami.”

Mateusz Będkowski to absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się losami polskich podróżników i odkrywców na przestrzeni dziejów, szczególnie z XIX wieku. W 2011 roku obronił pracę magisterską pt. „Wyprawa Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kamerunu w latach 1882–1885”. Publikował m.in. w czasopismach „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, a także w portalu Histmag.org.

Informacje dodatkowe o Polacy na krańcach świata: XIX wiek:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2015-02-12
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-65156-01-3
Liczba stron: 143

więcej

Kup książkę Polacy na krańcach świata: XIX wiek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polacy na krańcach świata: XIX wiek - opinie o książce

Inne książki autora
Polscy poszukiwacze złota
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polscy poszukiwacze złota

Nieopowiedziana dotąd historia polskiej gorączki złota! XIX-wieczna gorączka złota do dziś rozpala wyobraźnię. Jej fenomen nie ominął także Polaków...

Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III

Wyprawa śladami polskich podróżników! Jak wyglądał świat dawnych podróżników i kulisy ich ekspedycji? Wielkie wyprawy w XIX wieku to często nieudane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy