Po okręgu

Ocena: 5 (3 głosów)

Co zrobisz, gdy świat, który znasz, zmieni swój kształt?

Magda to dziennikarka śledcza, tropiąca międzynarodowe spiski. Kefas posiada niezwykły dar uzdrawiania, a Tomek to katolicki ksiądz, któremu został podarowany pewien pamiętnik. Gdy na skutek tajemniczego zrządzenia losu dochodzi do spotkania tych trojga, okazuje się, że łączy ich wspólny cel – udowodnienie tezy i ogłoszenie prawdy, że Ziemia jest płaska… Z tym zamiarem udają się na Białoruś. Pragną odnaleźć Księgę Kronik Morskich, zawierającą ostateczne dowody na poparcie tej teorii.
Jednak szybko się okazuje, że w tej misji nie są sami. Do gry wchodzi dwóch nowych graczy, a każdy z nich próbuje wykorzystać Księgę do własnych celów. Rozpoczyna się wyścig z czasem…

Jak już mówiłem, dowodów jest wiele. Obserwacje dokonane przez zwykłych ludzi, takich jak my. Dowody biblijne, naukowe oraz prawdziwe relacje podróżników i badaczy. Nie każdy ufa Biblii oraz nauce, ale relacji prawdziwych świadków już tak. Dlatego od jakiegoś czasu poszukuję pewnej księgi, zwanej Księgą Kronik Morskich.
W tej Kronice znajdują się oryginalne zapiski i relacje podróżników, którzy przez kilka stuleci sami się przekonali, że Ziemia jest płaskim dyskiem, a nie kulą.


Tajemnicza, intrygująca, a przede wszystkim kontrowersyjna. Tak w kilku słowach można opisać książkę Po okręgu. Jest to nie tylko doskonały kryminał, w tej książce kryje się również wspaniała przygoda, która całkowicie podważy nasze postrzeganie nie tylko świata przyziemnego, ale także duchowego.
Judyta Zakrzewska, judithreads.blogspot.com


Książka wprowadza czytelnika w niezwykły świat tajemnic skrywanych od wieków. Porusza temat teorii spiskowych oraz tajnych organizacji rządzących światem, demaskuje niezgodności występujące między treścią Biblii a nauką Kościoła. Czy odważysz się ją przeczytać?
Monika Arora, papierowybluszcz.wordpress.com

Po okręgu to wciągająca powieść sensacyjna z wartką akcją i trójką odważnych, zdeterminowanych bohaterów. Pełna wrażeń podróż w poszukiwaniu dowodów na temat kształtu Ziemi i niebezpieczne zagrywki ze strony organizacji, która nie chce dopuścić do tego, by prawda wyszła na jaw. Czy nasza planeta aby na pewno jest kulą?
Karolina Gozdalik, tamczytam.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Po okręgu:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-8147-147-3
Liczba stron: 400

Tagi: ziemia płaska ziemia

więcej

Kup książkę Po okręgu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Po okręgu - opinie o książce

Co za książka! Jeszcze jestem pod ogromnym wrażeniem przeczytanej lektury. Od pierwszych stron jest wciągająca, intrygująca, akcja wartka, ciekawi bohaterzy i ta tajemnicza historia. Wreszcie trafiłam na pozycję idealną dla mnie. Muszę pochwalić również dużą, dobrze czytelną czcionkę, gruby papier i estetyczną okładkę.
Poznajemy tu trzech bohaterów Magdę, Tomasza i Kefasa. Są dla siebie zupełnie obcymi osobami ale łączy ich przypadek i pragnienie poznania prawdy.
Kobieta jest dziennikarką, która pisze artykuły do gazety i prowadzi kontrowersyjnego bloga. Dzięki tajemniczemu informatorowi ujawnia na swojej stronie afery międzynarodowe i przekręty NASA. Przez to podpada podejrzanym ludziom, którzy zaczynają jej grozić a nawet polować na jej życie. Magda zmuszona jest do ucieczki i ukrywania się.
Tomasz jest miłym i lubianym księdzem. Stara się dobrze służyć ludziom i Bogu. Pewnego dnia nieznany mężczyzna chce odebrać mu pamiętnik Zofii K i grozi pistoletem. Przerażony ucieka przypadkowo wybranym pociągiem i wysiada w Szamotułach. Zamyślony i pogrążony w modlitwie nie zauważa, że na ławce siada mężczyzna.
Kefas jest człowiekiem sukcesu. Prowadzi firmę transportową. Jest bardzo wierzący, zna każdy fragment Biblii i oddał się całkowicie Bogu. Za swe uczynki otrzymał dar.
Cała trójka poznaje się przypadkiem. Okazuje się, że łączy ich wspólny cel, którym jest odnalezienie „Księgę Kronik Morskich”. Zbiór kart z dzienników żeglarskich ma udowodnić tezę, że ziemia jest płaska. Wszyscy wyjeżdżają na Białoruś, gdzie ukryty jest dokument. Niestety nie są sami. Ich tropem ruszają też inni, którzy mordują i czyhają na życie bohaterów.
Więcej Wam nie zdradzę ale namawiam Was do przeczytania tej powieści. Znajdziecie tu mega ciekawą przygodę i wątki kryminalne. Nie da się nudzić podczas tej lektury. 

Link do opinii

Każdy z nas, oczywiście pod warunkiem że uczęszczał na lekcje geografii, wie że Ziemia jest kulą. Jest to dla nas tak oczywiste jak fakt, że dwa plus dwa to cztery. Dowodów na kulistość naszej planety jest wiele : okrągły kształt widnokręgu, znikający za horyzontem żagiel statku, odbicie Ziemi na powierzchni księżyca a wreszcie zdjęcia satelitarne. Co byście zrobili gdyby się jednak okazało, że starożytni mieli rację i planeta na której mieszkamy, jest płaska? Czy zrobilibyście wszystko, DOSŁOWNIE wszystko, by dostać na to dowody? Czy bylibyście w stanie zabić dla tej wiedzy? Moim zdaniem niektóre prawdy, uświęcają środki, dzięki którym się do nich dochodzi. Społeczeństwo powinno wiedzieć na czym stoi. I tym razem nie jest to przenośnia. Płaskość (cóż za irytujące słowo" to teoria jednocześnie nieprawdopodobna lecz i fascynująca, jeśli dodamy do niej kontekst religijny, to dostaniemy prawdziwą, kontrowersyjną i szokującą mieszankę wybuchowych poglądów. 

 

 

Magda to dziennikarka śledcza, tropiąca międzynarodowe spiski. Kefas posiada niezwykły dar uzdrawiania, a Tomek to katolicki ksiądz, któremu został podarowany pewien pamiętnik. Gdy na skutek tajemniczego zrządzenia losu dochodzi do spotkania tych trojga, okazuje się, że łączy ich wspólny cel – udowodnienie tezy i ogłoszenie prawdy, że Ziemia jest płaska… Z tym zamiarem udają się na Białoruś. Pragną odnaleźć Księgę Kronik Morskich, zawierającą ostateczne dowody na poparcie tej teorii.

Jednak szybko się okazuje, że w tej misji nie są sami. Do gry wchodzi dwóch nowych graczy, a każdy z nich próbuje wykorzystać Księgę do własnych celów. Rozpoczyna się wyścig z czasem…

 

Gdzieś kiedyś usłyszałam, że "Po okręgu" to polski odpowiednik powieści kultowego Dana Browna. Ten kto wyraził taką opinię albo miał dobre poczucie humoru albo nie czytał książek amerykańskiego autora. Dzieło Haftka jedynie w tym przypomina "Kod Leonarda da Vinci" czy inne "Anioły i demony" ,że jego fabuła osnuta jest na kanwie zupełnie nieprawdopodobnej teorii i posiada religijne akcenty. Samo wykonanie jest niestety na dużo słabszym poziomie niż u Browna, dlatego porównanie tych dwóch autorów jest z pewnością krzywdzące dla tego z zagranicy. Nasz rodzimy autor napisał pokręconą, filozoficzną powieść kryminalną, której bohaterowie poszukują zaginionej księgi, jedynego dowodu na potwierdzenie teorii, że Ziemia jest płaska. Przeszkodzić im w tym próbuje zarówno Organizacja, której celem jest zatajanie faktów przed obywatelami, jak i tajemniczy Zakon Odyna, którego założenia okazały się dla mnie nieco mętne. W każdym bądź razie rozpoczyna się prawdziwy wyścig na Wschód, konkretniej na Białoruś,który pozostawia za sobą szlak martwych ciał. Trupów jest tutaj naprawdę sporo, giną ci dobrzy i źli a co najśmieszniejsze nawet ci zupełnie niezainteresowani. Śmierci są bezsensowne a ich jedynym celem jest nakręcenie fabuły. I to wyszło autorowi znakomicie, bo kiedy nasi bohaterowie nie rozmawiają na tematy religijne czy filozoficzne, to wprost gonią przed siebie, uciekają, poszukują i dedukują. Cały czas są w ruchu a jedyne co jest w stanie ich przegonić to zbiegi okoliczności. A może to zrządzenie losu czy wręcz boska interwencja? Biorąc pod uwagę peany na temat stwórcy, które wygłasza autor, możemy skłaniać się ku temu ostatniemu. Także jedno jest pewne nudzić się nie będziecie, lecz czy jakość rozrywki dorównuje jej tempu? To zależy kto czego oczekuje : jeśli nastawiacie się na powieść w stylu Dana Browna, oryginalnego suspensu z  historią w tle i skomplikowaną fabułę, to będziecie zawiedzeni. Jeśli jednak wolicie coś lżejszego, takiej wersji Pana Samochodzika dla dorosłych, to szczerze polecam. Jednak przystępując do lektury musicie pamiętać, żeby nie traktować jej zbyt poważnie. Niech nie zniechęcają was również nieprawdopodobne wydarzenia i pewna naiwność, która cechuje to dzieło. Oraz oczywiście, wspomniane już wyżej zbiegi okoliczności. Dla przykładu : bohaterowie nie mają czasu czekać na wizę to szybko okazuje się, że Kefas zna kogoś, kto może takową załatwić od ręki, podsłuch przestaje być potrzebny? najlepszym wyjściem jest pójście do restauracji, gdzie ni z gruchy ni z pietruchy, wymiotuje na nas kilkuletnie dziecko. Takie nieprawdopodobne historie są tutaj na porządku dziennym, więc nie pozostaje mi nic innego jak się do tego przyzwyczaić.


Skoro już wiecie, że to nie fabuła czy zwroty akcji, były najmocniejszą stroną tej książki, to pozostaje pytanie : co nią było? Za chwilkę do tego dojdziemy, jednak najpierw parę słów o autorze. Tym razem jedynym źródłem mojej wiedzy był fb, jednak i on przyniósł więcej pytań niż odpowiedzi. Z portalu społecznościowego dowiedziałam się, że Piotr Haftek spędza czas na pisaniu nowej książki oraz remontowaniu domu. Z postów wynika, że jest osobą wierzącą, jednak gniew Boży mu nie straszny, co sugeruje otagowanie znaku krzyża hasztagami : kryminał i spisek. Czytając jego debiut faktycznie byłam zaskoczona tym, że Boga było tam naprawdę sporo. Boga i religii. Nie myślcie jednak, że to kolejna z tych powieści, której celem jest nasze nawrócenie i wstąpienie w szeregi Kościoła. Autor zamiast malować obraz kleru w różowych barwach, uzmysławia nam, jak bardzo współczesny Kościół różni się od tego jakiego chciał Jezus. Haftek wyszydza celibat, nabożeństwa po łacinie i niektóre z sakramentów. Przypomina nam, że Ojcowie Kościoła specjalnie stworzyli kult świętych, by zastąpić nim dawne, pogańskie wierzenia. Według Hafta wiara powinna być czysta i pozbawiona ludowych naleciałości. Muszę przyznać, że wielką radość sprawiało mi czytanie dyskusji pomiędzy katolickim księdzem, Tomaszem a Kefasem, wyznawcą "prawdziwej", niekatolickiej, niekościelnej, wiary. Sporo z tych rozmów wzięłam do siebie, nad niektórymi muszę się jeszcze zastanowić. Ciekawi mnie jedynie dlaczego trzecia uczestniczka tej "przygody" Magda, nie miała nic do powiedzenia? Czyżby było to przejawem dyskryminacji płciowej? Czy Haftek uważa, że rola kobiety ogranicza się do usługiwania mężowi i prowadzenia jego domu? Biorąc pod uwagę fakt, iż sylwetki kobiece w tej powieści to albo gospodynie albo rozpustnice i kokietki, to faktycznie coś może być na rzeczy. 


Pomimo wielu wad muszę przyznać, że jak na debiut literacki wyszło naprawdę przyzwoicie. Z początku sam główny motyw powieści jakim jest założenie, że Ziemia jest płaska, w ogóle do mnie nie przemówił, przecież każdy z nas wie jaka jest prawda? Dopiero pod koniec autor zasiał we mnie ziarno niepewności. Artykuły prasowe, które znajdują się w ostatnich rozdziałach, powinny zostać zamieszczone już na początku książki, by czytelnicy wiedzieli o jaką stawkę toczy się bitwa. Bez tego wszystkie te mniej i bardziej przypadkowe śmierci, wydają się być pozbawione sensu i wartości. Jak je przeczytałam to zaczęłam się zastanawiać, czy czasem nie kryje się w nich ziarenko prawdy? Zainspirowały mnie do zgłębienia innych teorii, nawet tych spiskowych.


"Po okręgu" to książka ze średniej półki. Można po nią sięgnąć i przeczytać z przyjemnością, jednak jeśli przegapicie ten tytuł w księgarni, również nic się nie stanie. Autor dopiero się uczy, pisania i przelewania swoich myśli na papier. Niektóre dialogi wciąż były za sztywne a opisy zbyt infantylne, akcja przyśpieszała by za chwilkę zwolnić i przerodzić się w rozprawkę religijno-filozoficzną. Muszę przyznać, iż połączenie kryminału z polemiką na temat kościoła i panujących stosunków społecznych, do mnie nie przemawia. Haftek napisał już ponad 68 tysięcy słów swojej nowej książki. Ciekawi mnie co wymyślił tym razem, czy postawi na klasykę gatunku czy nadal będzie się bawił w eksperymentowanie? Autor musi pamiętać, że debiuty dostają duży kredyt zaufania i można je traktować z przymrużeniem oka, jednak kolejne dzieła tracą taryfę ulgową. "Po okręgu" polecam, ot tak dla rozrywki, a co będzie dalej? Przekonamy się za kolejnych kilka tysięcy znaków.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - hania91
hania91
Przeczytane:2021-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy