Plecy, które chcę kopnąć

Powieść z gatunku Young Adults.

1,2 miliona sprzedanych egzemplarzy w Japonii!

Powieść najmłodszej laureatki najbardziej prestiżowego wyróżnienia literackiego w Japonii – Nagrody im. Akutagawy.

Osamotnienie ma różne oblicza. Nie każde wiąże się z fizyczną przemocą czy szykanami. Czasem po prostu przestajesz gdziekolwiek przynależeć, a twoje miejsce znajduje się poza grupą. To właśnie spotyka Hatsu – inteligentną i cyniczną licealistkę, która nie potrafi stłamsić swojego ego, by dopasować się do innych, a kąśliwością, maskującą jej zagubienie, tylko pogarsza swoją sytuację. W podobnej sytuacji jest Ninagawa – chłopak, który ma obsesję na punkcie modelki i idolki Orichan. Dawne spotkanie Hatsu z Orichan sprawia, że żyjący w swoim świecie Ninagawa po raz pierwszy zauważa koleżankę z klasy. Czy jednak wystarczy przebywać w czyimś towarzystwie, by przestać czuć się samotnym? Czy bycie skazanym wzajemnie na siebie wystarczy, by nawiązać więź?

Powieść stworzona przez młodziutką japońską pisarkę oczarowuje stylem i przenikliwością. Oddziałująca na wszystkie zmysły, cierpka i niezwykle precyzyjna proza pozwala dogłębnie odczuć frustrację osób dotkniętych ostracyzmem społecznym bez uciekania się do nadmiernego dramatyzmu.

Informacje dodatkowe o Plecy, które chcę kopnąć:

Wydawnictwo: Kirin
Data wydania: 2024-04-15
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: 蹴りたい背中 [Keritai Senaka]
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Joanna Weldu

Kup książkę Plecy, które chcę kopnąć

Opinie o książce - Plecy, które chcę kopnąć

Dzisiaj pragnę Wam przybliżyć historię dla młodzieży, której autorką jest młodziutka pisarka. Co ciekawe, Autorka tej książki, jako najmłodsza w historii Japonii – uzyskała za tę publikację w wieku zaledwie 19-stu lat nagrodę imienia Akutagawy. Jesteście ciekawi, czego dotyczy ta pozycja? Jeśli tak, to serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z moją opinią. Historia, którą chcę Wam dziś przybliżyć, dotyczy młodzieży w szkole średniej. Główna bohaterka – Hatsu, czuje się w swojej szkole bardzo samotna. Nie potrafi dołączyć do żadnej z klasowych grup. Natomiast jej najlepsza przyjaciółka z gimnazjum, obecnie nie zwraca na nią uwagi. Woli przebywać w popularnej paczce swoich nowych znajomych. Dziewczyna czuje się bardzo sfrustrowana tym faktem i ma wrażenie, że wszystko co robi lub powie, stawia ją w jeszcze gorszym świetle. Oprócz Hatsu, w klasie jest jeszcze jeden odrzucony przez wszystkich chłopiec o imieniu Ninagawa. Między dziewczyną a chłopakiem nawiązuje się nić porozumienia. A to dlatego, ze Hatsu miała kiedyś możliwość zobaczenia na żywo modelki, której Ninagawa jest wielkim fanem. Czy jednak ”wspólna znajoma” może stać się fundamentem bliższej relacji? Czy osoba, która czuje się wykluczona, może nawiązać bliższą więź z kimś, kto na pozór jest do niej podobny a jednak tak całkowicie odmienny? Pozostawię was z tymi pytaniami, i zachęcam was gorąco do sięgnięcia po tę lekturę. Jak wspomniałam, na
Avatar użytkownika - Pozytywny_wolumi
Pozytywny_wolumi
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane,

Książka „Plecy, które Chcę Kopnąć” to opowieść o Hatsu, która dopiero co rozpoczęła liceum. Jej przyjaciółka, chcąc desperacko przynależeć do jakiejś grupy, dystansuje się od niej, a jej jedynym towarzyszem staje się Ninagawa – kolega z klasy, wielki fan mało znanej modelki, Orichan, którą Hatsu miała okazję zobaczyć w rzeczywistości.

Książka porusza temat samotności, który dotyka młodzieży w szkołach, oraz konieczności radzenia sobie z nią. Opowiada o marzeniach Ninagawy o poznaniu Orichan, które udaje się zrealizować, jednak czy naprawdę uskrzydla to bohatera? Odpowiedź na to pytanie musisz poznać sam.

Ta propozycja jest idealna dla młodych ludzi w liceum, by uświadomić im, że samotność i współzależność nie dotyczą tylko nich, lecz młodzieży na całym świecie. Książka jest przystępna, napisana prostym językiem, choć dla niektórych może być zupełnie nowym gatunkiem literackim. Osobiście, częste wyjaśnianie słów z kultury japońskiej pomogło mi zrozumieć kontekst lektury.

Powrót matki
Danuta Awolusi ;