Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Ocena: 5 (1 głosów)

Dramatyczna panorama początków Ameryki nakreślona piórem dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera!

 

Po wojnie o niepodległość zakończonej pokojem wersalskim w 1783 roku Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny, nad którymi dotychczas panowali Brytyjczycy. Ogromne, bogate w surowce terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na białych osadników.

 

Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek. Wyprawa na północny zachód wymagała nie lada odwagi – tereny te były zasiedlone przez plemiona indiańskie, które często wchodziły w konflikt z osadnikami. Amerykańscy pionierzy, pokonując kolejne trudności, zakładali osady i miasta, uprawiali ziemię, tworzyli kraj, który znamy dzisiaj – pełny wartości i ideałów, ale również z krwawą historią.

Informacje dodatkowe o Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę :

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788366517462
Liczba stron: 342
Tytuł oryginału: The Pioneers: The Heroic Story of the Settlers Who Brought the American Ideal West
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Mariusz Gądek

Tagi: Dziki Zachód

więcej

Kup książkę Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę - opinie o książce

„Nigdy dotąd, o ile mu było wiadomo, żaden z jego krajanów nie podjął się podobnego zadania: misji, która – jeśli się powiedzie – może na niezliczone sposoby zmienić bieg historii, a w dodatku przynieść długotrwałe korzyści ogromnym rzeszom Amerykanów” [1].

„Pionierzy” to intrygująca podróż przez historię kolonizacji Ohio i ekspansję na Zachód, a także tworzenie się stanów Ameryki Północnej. David McCullough sięga do osiemnasto i dziewiętnastowiecznych źródeł – listów, dzienników i autobiografii tworząc z nich fascynującą opowieść o pierwszych osadnikach karczujących lasy, obsiewających żyzne ziemie i walczących z tubylcami. „Pionierzy” to próba przybliżenia sylwetek założycieli jednych z pierwszych miast w Ohio – kaznodziejów, dowódców wojskowych, prawników, lekarzy i farmerów.

McCullough rozpoczyna opowieść w chwili zakończenia amerykańskiej wojny o niepodległość, gdy charyzmatyczny pastor Mannaseh Culter zabiega przed Kongresem o wydanie aktów prawnych umożliwiających zasiedlanie terenów Ohio. Następnie prowadzi czytelnika wraz z wyprawami pionierów pokonujących pieszo setki kilometrów, ze skromnym dobytkiem w poszukiwaniu raju – ziemi, która będzie obradzać plonami i pozwoli na dostatnie życie oraz stanie się ich nową ojczyzną. McCulloough nie szczędzi opisów wędrówek, śledzi rozwój osady – wyznaczanie granic działek, budowę pierwszych chat, palisad i umocnień – które przerodzą się w prężnie rozrastające się miasto. Zanim to jednak nastąpi „osadnicy musieli się uporać z bezkresnym lasem i potężnymi drzewami wszelakich gatunków: hikorami, bukami, platanami, tulipanowcami, jesionami, kasztanowcami, wreszcie dębami mającymi dwa metry średnicy, których pnie sięgały na wysokość 15 metrów, nim pojawiły się na nich pierwsze gałęzie” [2].  Z jakim przestrachem czyta się dziś, że „drzewa były wrogami stojącymi na drodze postępu” [3], a pierwotna puszcza szybko została wykarczowana, a wraz z nią wybita zwierzyna (zabijano po kilkaset wiewiórek dziennie, wytępiono dzikie indyki i obficie korzystano z bogactwa ryb). A tym samym zaprowadzono cywilizację, która oznaczała epidemie gorączki, walki z indiańskimi plemionami – uważającymi, że ziemia należy do wszystkich i nie można jej zawłaszczyć – oraz spory o zalegalizowanie niewolnictwa.

„Pionierzy” to także interesujące dzieje zwykłych mieszkańców Marietty i opisy ich codziennego życia. Uzmysłowienie, że dla pierwszych osadników rozpoczęcie nowego etapu w życiu oznaczało ciężką pracę bez przerwy i brak rozrywek – oprócz zamiłowania do trunków. Czasem kończyło się śmiercią dzieci, które pierwsze chorowały z powodu trudnych warunków i złej diety. McCullough pokazuje także jak ważna w owym czasie była edukacja i tworzenie szkół. „Umiejętność czytania i znajomość ortografii stanowiły wielki probierz wiedzy. Opanowanie arytmetyki oznaczało zaś, że „posiadło się wykształcenie” [4]. Ohio miało być jednym z pierwszych amerykańskich stanów z powszechnym systemem edukacji i bez niewolnictwa.

McCullough posługuje się pięknym, literackim językiem. Przedstawia fakty historyczne z niezwykłą lekkością, przytacza poszczególne źródła w taki sposób, że harmonizują z tekstem. „Pionierzy” ustrzegli się pułapki podawania suchych informacji i przytłaczania czytelnika wielością dat i nazwisk. Pisarz powoli wprowadza poszczególne postacie historyczne i przybliża ich dzieje nie tylko poprzez przytoczenie dokonań, ale też próbę rekonstrukcji życia prywatnego i domowego.

Dodatkowo „Pionierzy” to książka ładnie wydana – z wkładkami zawierającymi ilustracje – rycin, map, portretów, obrazów i akwarel. Książka Davida McCullough’a zachwyci nie tylko pasjonatów historii Dzikiego Zachodu, ale także wielbicieli wszelkich sag i opowieści rodzinnych.

[Recenzja opublikowana także na innych portalach czytelniczych.]

[1] David McCullough, „Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę”, przeł. Mariusz Gądek, Wydawnictwo Poznańskie 2020, str. 13.

[2] Tamże, str. 66.

[3] Tamże, str. 67.

[4] Tamże, str. 267.

Link do opinii
Inne książki autora
Bracia Wright
David McCullough0
Okładka ksiązki - Bracia Wright

W roku 875 arabski uczony próbował wykorzystać ptasie pióra do konstrukcji mającej umożliwić wzbicie się w powietrze. Przez wieki budowano...

1776
David McCullough0
Okładka ksiązki - 1776

Some of the strongest passages in 1776 are the revealing and well-rounded portraits of the Georges on both sides of the Atlantic. King George III, so often...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy