Lubimy się różnić od innych, wyróżniać na ich tle - dzięki temu choć przez chwilę możemy czuć się wyjątkowi, niepowtarzalni, jedyni w swoim rodzaju.
Szukamy też ludzi do siebie podobnych - takich, którzy podobnie myślą i odczuwają, podobnie spostrzegają świat, lubią te same książki, filmy, płyty czy gry.
Kiedy zauważamy różnice, często odwołujemy się do porównań społecznych - ale wówczas okazuje się, że jesteśmy lepsi lub, niestety, gorsi od innych, co skłania nas do rywalizacji.
W długiej perspektywie więcej korzyści przyniesie nam współpraca - rywalizacja jednak może być silniejszą pokusą, gdy wiele się spodziewamy po wygranej (w szkole, w pracy, w lokalnej społeczności i w wielkiej polityce).
Różnice istnieją i są nam potrzebne - nikt przecież nie podważy piękna różnorodności ani płynących z niej pożytków.
Ale to dzięki podobnym do nas nie otwiera się przed nami otchłań samotności.
Wiesław Łukaszewski - wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Obecnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik dobrej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów. Autor bestsellerowych "Wielkich i tych nieco mniejszych pytań psychologii".
Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2019-09-09
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 200
,,Gdy brakuje pytań nie ma potrzeby poszukiwania odpowiedzi. Pytania otwierają drogę do poznania, odpowiedzi - drogi tej nie zamykają." Wiesław Łukaszewski Fascynującą...
Czy świat społeczny może istnieć i sprawnie funkcjonować bez psychologii? Wszystko wskazuje na to, że nie. Problem rozumienia zachowań ludzkich, problem...
Przeczytane:2019-12-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu, 52 książki 2019,
Autor z punktu widzenia psychologi porownuje roznice i podobienstwa ludzi i sytuacji w zyciu.Prostym przystepnym jzykiem.W sumie nic nowego a jednak wartego przemyslenia. Jednym slowem bycie soba jest najwieksza wartoscia czlowieka i to ,ze wszystko nas rozni albo wszystko nas do siebie upodabinia w jakims stopniu ksztaltuje nasze zycie.