Parzyziółko

Ocena: 6 (2 głosów)

Profesor Parzyziółko zaprasza Do tajemniczego świata ziół!

Dzięki zapiskom profesora odkryjesz sekrety ziół i zawodu zielarza, dowiesz się, co wspólnego Bazyliszek ma z bazylią. po co starożytni Rzymianie nosili liście laurowe na głowie, czego najbardziej boją się komary. Parzyziółko uchyli drzwi zielarskiej pracowni, gdzie trzyma swoje najcenniejsze zbiory, a przy okazji zdradzi kilka przepisów na domowe mikstury.

Informacje dodatkowe o Parzyziółko:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-08-27
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788395148019
Liczba stron: 96

więcej

Kup książkę Parzyziółko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Parzyziółko - opinie o książce

Avatar użytkownika - Spadlomizregala
Spadlomizregala
Przeczytane:2018-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam,

W naszej kuchni królem jest Kuba. Uwielbia gotować, kombinować, wymyślać. Robi czasem coś z niczego i zawsze jestem pełna podziwu dla jego pomysłów. Ja jestem od doceniania. Nie jestem szczególnie wymagająca, ale uważam, że tym, którzy lubią i potrafią gotować należy się szacunek. Zjadam ze smakiem właściwie wszystko i dziękuję w duchu, że to nie ja stałam przy garach. Jednakowo cenię ludzi, którzy przykładają wagę do tego, co jedzą i starają się unikać największej chemii. Chciałabym, by moje dzieci, które dorastają w czasach, gdy absolutnie wszystko można dostać gotowe i smaczne, a jednocześnie pełne sztucznych dodatków, myślały o tym, co biorą do buzi. Do rozmowy na ten temat sprowokowała nas książka Parzyziółko Doroty Wojciechowskiej-Danek.

Tytułowa postać to zielarz, który wpuszcza nas do swojej pracowni i uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej działania poszczególnych ziół. Co ciekawe, okazuje się, że dzieci doskonale kojarzą poszczególne nazwy, takie jak cynamon (bo przecież uwielbiają cynamonowe ciastka), oregano (bowiem pizza bez oregano to jak szpinak bez czosnku) czy też bazylia, którą uprawiamy w doniczce. Profesor Parzyziółko uświadamia młodym czytelnikom, że poszczególne rośliny mają zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i kosmetyce. Podaje również kilka przepisów, których zioła stanowią istotną część. I muszę Wam powiedzieć, że nawet ja – stroniąca od kuchennych zabaw – wciągnęłam się w temat i upiekłam cynamonki. Krótki i prosty przepis, zawierający uwielbiane przez dzieci miód i cynamon, wykorzystany został do zrobienia drobnych ciasteczek, które doskonale służą za przekąskę lub deser. Zgodnie z poleceniami Parzyziółka można również przygotować miętową lemoniadę czy ziołowe krakersy.

Mogłoby się wydawać, że treść książki nijak nie zainteresuje dziecka. Proponuję spróbować. Może się okazać, że odkryjemy w swoich pociechach coś, o czym nie wiedzieliśmy do tej pory. Szczególnie, że same opisy ziół nie są długie, a za to wzbogacone przepięknymi ilustracjami autorki. Utrzymanie całości w zielono-żółtej kolorystyce doskonale nawiązuje do roślin, pobudzając wyobraźnię młodych (może w przyszłości) zielarzy. I jeszcze format. Nawet tak – wydawałoby się – prozaiczną kwestią zaskakują nas autorka i wydawnictwo. Od razu wyobraziłam sobie stare „przepiśniki”, w których panie domu (wiecie, takie z wysokimi kokami i kolorowymi fartuchami) notowały przepisy na swoje najdoskonalsze dania i które stanowiły ich swoistą skarbnicę wiedzy i tajemnic. Jak widzicie Parzyziółko trafia do wyobraźni dorosłych. Co dopiero w przypadku dzieci, którym w tym aspekcie możemy jedynie zazdrościć!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy