Paryż wyzwolony

Ocena: 4 (1 głosów)
Kiedy latem 1944 roku na ulicach Paryża pojawili się Amerykanie, tłumy wiwatowały, a młode dziewczęta wskakiwały na samochody i całowały żołnierzy. Świętowanie nie trwało długo. Miasto musiało zmierzyć się z dziedzictwem kolaboracji, oskarżeniami o tchórzostwo, czarnym rynkiem, głodem oraz strachem przed niepewną przyszłością. Amerykanie brali to, czego chcieli i ku zgubie francuskich mężczyzn mieli pończochy i papierosy, którymi obdarowywali kobiety. Wrzący od wewnątrz Paryż stał się ponownie mekką pisarzy i artystów. Natchnieniem dla Hemingwaya, Camusa, Sartre’a czy Picassa.

Antony Beevor i Artemis Cooper, mistrzowski duet pisarzy, przedstawia nieznane oblicze wyzwolonego Miasta Świateł – od wystawnych sal bankietowych po zatęchłe bistra i wypełnione jazzem piwnice kamienic. "Wyzwolony Paryż" to pasjonująca opowieść, wypełniona niepublikowanymi wcześniej dokumentami i wspomnieniami jego mieszkańców. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Francję.

Informacje dodatkowe o Paryż wyzwolony:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-3054-5
Liczba stron: 480

więcej

Kup książkę Paryż wyzwolony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Paryż wyzwolony - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Z racji zainteresowania paryskim światkiem intelektualnym doby Sartre'a i de Beauvoir systematycznie pogłębiam swą wiedzę na temat wojennej i tużpowojennej Francji, by za znajomością nazwisk i poglądów szła także znajomość epoki. Ta publikacja mnie nie rozczarowała, rzucając dużo światła na polityczne rozgrywki i układ sił we Francji, nastroje społeczne panujące w kraju w przeddzień wyzwolenia, braki w zaopatrzeniu i inne bolączki, a także postrzeganie Francji na arenie międzynarodowej oraz opinię Francuzów o sobie samych i tym, jak traktuje ich świat. Dobrze uwypuklono także źródła animozji między Francją a Wielką Brytanią, a postać de Gaulle'a odmalowana została barwnie i drobiazgowo. Książka warta polecenia.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy