Paryż wyzwolony

Ocena: 4 (1 głosów)
Kiedy latem 1944 roku na ulicach Paryża pojawili się Amerykanie, tłumy wiwatowały, a młode dziewczęta wskakiwały na samochody i całowały żołnierzy. Świętowanie nie trwało długo. Miasto musiało zmierzyć się z dziedzictwem kolaboracji, oskarżeniami o tchórzostwo, czarnym rynkiem, głodem oraz strachem przed niepewną przyszłością. Amerykanie brali to, czego chcieli i ku zgubie francuskich mężczyzn mieli pończochy i papierosy, którymi obdarowywali kobiety. Wrzący od wewnątrz Paryż stał się ponownie mekką pisarzy i artystów. Natchnieniem dla Hemingwaya, Camusa, Sartre’a czy Picassa.

Antony Beevor i Artemis Cooper, mistrzowski duet pisarzy, przedstawia nieznane oblicze wyzwolonego Miasta Świateł – od wystawnych sal bankietowych po zatęchłe bistra i wypełnione jazzem piwnice kamienic. "Wyzwolony Paryż" to pasjonująca opowieść, wypełniona niepublikowanymi wcześniej dokumentami i wspomnieniami jego mieszkańców. To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć dzisiejszą Francję.

Informacje dodatkowe o Paryż wyzwolony:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-04-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-3054-5
Liczba stron: 480

więcej

Kup książkę Paryż wyzwolony

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Paryż wyzwolony - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Z racji zainteresowania paryskim światkiem intelektualnym doby Sartre'a i de Beauvoir systematycznie pogłębiam swą wiedzę na temat wojennej i tużpowojennej Francji, by za znajomością nazwisk i poglądów szła także znajomość epoki. Ta publikacja mnie nie rozczarowała, rzucając dużo światła na polityczne rozgrywki i układ sił we Francji, nastroje społeczne panujące w kraju w przeddzień wyzwolenia, braki w zaopatrzeniu i inne bolączki, a także postrzeganie Francji na arenie międzynarodowej oraz opinię Francuzów o sobie samych i tym, jak traktuje ich świat. Dobrze uwypuklono także źródła animozji między Francją a Wielką Brytanią, a postać de Gaulle'a odmalowana została barwnie i drobiazgowo. Książka warta polecenia.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy