Jak uszyć modny płaszcz o kroju francuskim z wojskowego koca? W jaki sposób urządzić przyjęcie, kiedy nie mamy ani stołu ani krzeseł? Jak kichać sposobem bezszmerowym i dlaczego mamy się witać bez całowania rąk? W jaki sposób ,,Przyjaciółka" walczyła z powojennym analfabetyzmem, a jej redaktorki -- z biedą, zacofaniem i ,,zabobonem"? Jakie warunki musiała spełniać kandydatka na ,,kociaka"? Dlaczego wnętrza, stroje i przepisy kulinarne publikowane w ,,Ty i Ja" budziły niesmak części czytelników? Co kryje się pod hasłem: Paryż domowym sposobem?
Popularne w PRL-u czasopisma poświęcone kulturze, stylowi życia i codziennym bolączkom towarzyszyły czytelniczkom i czytelnikom w zmaganiach z nową powojenną rzeczywistością. Edukowały, pouczały, radziły. Kreowały snobizmy, prowadziły własne kampanie na rzecz dobrego gustu, lecz także wykonywały pracę u podstaw, oferując fachowe porady dotyczące zdrowia czy wychowywania dzieci. Bywały narzędziami propagandy, ale też walczyły o zachowanie niezależności. Wszystkie miały misję, którą realizowały, sięgając po środki odpowiednie dla różnych grup społecznych.
Książka Agaty Szydłowskiej to próba zmierzenia się ze współczesną nostalgią za kulturą wizualną PRL-u i spojrzenia na nią z perspektywy pism kształtujących styl życia: ,,Przekroju", ,,Ty i Ja", ,,Przyjaciółki" i ,,Kobiety i Życia".
Elity zostały wymienione, panie ruszyły do pracy, mieszkańcy wsi ruszyli w stronę miast i wyższych szczebli społecznej drabiny, a żelazna kurtyna oddzieliła ich wszystkich od świata kultury zachodniej. Jak budowano nowe projekty tożsamościowe? Jaką rolę odgrywały w tym procesie kobiety? Do czego aspirowaliśmy naprawdę, a co próbowano nam narzucić? Czym był konsumpcjonizm w czasach głębokiej komuny i wiecznego braku?
Książka Agaty Szydłowskiej jest pozycją obowiązkową dla tych, którzy chcą zrozumieć świat, w którym dawniej funkcjonowali, i dla tych, dla których był on dotąd abstrakcją.
Ewa Pawlik, zastępczyni redaktor naczelnej kwartalnika ,,Przekrój"
Agata Szydłowska - historyczka projektowania, wykładowczyni w Katedrze Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Absolwentka historii sztuki na UW i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, doktorka etnologii. Autorka książek i artykułów na temat projektowania, kuratorka wystaw.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-05-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 368
W powszechnym przekonaniu wystrój mieszkań w PRL-u był monolitem. Nic bardziej mylnego - polityczne zawirowania kolejnych dekad, przemiany gospodarcze...
Za pomocą przykładów z typografii można opowiedzieć historię europejskich nacjonalizmów, historię nowoczesności, aspiracji modernizacyjnych...
Przeczytane:2020-04-15, Ocena: 3, Przeczytałam, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu - edycja 2020, Insta challenge. Wyzwanie dla bookstagramerów 2020, 12 książek 2020, 26 książek 2020, 52 książki 2020,
"Paryż domowym sposobem" byłam bardzo ciekawa tej pozycji. Pewnie jeszcze by poczekała, ale tytuł mnie intrygował i chciałam się dowiedzieć o co chodzi... Dlatego do wyzwania się wpasowała idealnie. Czasy PRL niektórzy wspominają z sentymentem, inni z bólem. Ale jak naprawdę ludzie sobie radzili? W niedostatku, przy pustych półkach sklepowych potrzeby były takie same jak dziś. Marzenia miał każdy. Możliwości nie za dużo. I tutaj z pomocą przychodziły gazety, magazyny które starały się kształtować społeczeństwo. I o tym jest ta książka. O powojennym spojrzeniu ludzi, o odmrażaniu społeczeństwa i okresie stalinizmu. Od kobiety robotnicy do subtelnej damy, strażniczki ogniska domowego. Trochę o modzie, o urządzaniu mieszkania i rozrywce. Duża dawka historii, naginania rzeczywistości pod władzę i edukowanie czytelników. Cegiełka pełna historii. Na pewno ciekawa dla ludzi, którzy żyli w tych czasach, ale i dla tych, dla których ten okres to czarna magia. Spodziewałam się trochę więcej opisów domowych sposobów społeczeństwa na ściąganie tego co dobre z zachodu, humoru i wspomnień. Za to dużo więcej jest faktów i rysu historycznego magazynów. Jak powstawał m.in. "Przekrój" czy "Przyjaciółka", kto miał odwagę dzielić się swoim punktem widzenia? To i wiele więcej znajdziesz właśnie tutaj 😊