Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem

Ocena: 0 (0 głosów)

Bitwa pod Kurskiem. Największa bitwa pancerna w historii. Pierwszy etap marszu Armii Czerwonej na Berlin. Starcie dwóch systemów wojskowych i politycznych – nazistowskiego i sowieckiego – w którym rozstrzygnęły się losy II wojny światowej. Z jednej strony pisze się o niej z epickim rozmachem. Z drugiej zaś, chociaż minęło ponad siedemdziesiąt lat, obraz bitwy wciąż jest niepełny. W porównaniu ze Stalingradem czy operacją „Barbarossa” jej dzieje są słabo zbadane, a w opracowaniach fakty mieszają się z mitem. Ogólnym założeniem książki Dennisa E. Showaltera, jednego z najwybitniejszych amerykańskich historyków wojskowości, jest oddzielenie tych legend od prawdy i przedstawienie obecnego stanu wiedzy o batalii. To, co działo się na polu bitwy, jest także pretekstem do rozważań o zagadnieniach operacyjnych, strategicznych i politycznych, bez pomijania jednak ludzkiego wymiaru walk na froncie wschodnim Autorowi udało się dotrzeć do licznych informacji dostępnych dopiero od niedawna, a także do oficjalnych i prywatnych relacji, które przybliżają sytuację na najwyższych szczeblach dowodzenia i w ogniu walki.

Informacje dodatkowe o Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2015-11-04
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8049-172-4
Liczba stron: 426

więcej

Kup książkę Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pancerz i krew. Bitwa pod Kurskiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Deborog
Deborog
Przeczytane:2015-11-17, Przeczytałem,

Amerykański historyk wojskowości Dennis Showalter napisał książkę, będącą pokłosiem wielu lat badań nad frontem wschodnim II wojny światowej. "Pancerz i krew" jest świetnie udokumentowaną relacją - dzień po dniu - z największej operacji pancernej II wojny, która przeszła do historii jako Bitwa pod Kurskiem, lub Łuk Kurski.

Jednak chyba największym walorem książki Showaltera jest umiejętność podzielenia się z czytelnikiem wielowarstwową refleksją nad realiami i różnorakimi aspektami świata ogarniętego wojną. Wielka Wojna Ojczyźniana (mit sowiecki), wojna na wyniszczenie, spalona ziemia, wojna totalna (Totalkrieg), z jednej strony najnowocześniejsze maszny śmierci - stalowe bestie, "Tygrysy", z drugiej - ilość, czyli setki tysięcy nowych rekrutów, których w każdej chwili można rzucić do walki, choćby bosych i bezbronnych... I wreszcie - von Meinstein i Rokossowski - dwóch strategów, dwie różne szkoły walki.

Po bitwe pod Kurskiem nic już nie miało być takie same. Ta bitwa odmieniła nie tylko losy wielkiej wojny, a zatem historię świata; bitwa ta zmieniła ludzi od wewnątrz, mentalnie. Obalając jedne mity, stworzyła nowe, chciałoby się rzec - niemal państwowotwórcze - mity Wielkiej sowieckiej Rosji, i jej potężnego stratega - generalissimusa Józefa Stalina.

 

Znajomość realiów frontowych, mentalności "sowieckiego człowieka" i pruskiego junkra robi wrażenie. Dennis Showalter z całą pewnością napisał książkę wyjątkową.

Gorąco polecam.

 

 

Maciej Dęboróg-Bylczyński

publicysta historyczny

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy