Orły Imperium. Pościg

Tom 5 cyklu Orły Imperium

Jest koniec lata 44 roku naszej ery. Minął ponad rok od chwili, gdy rzymska armia rozpoczęła podbój Brytanii, spodziewając się szybkiego zwycięstwa nad rozproszonymi plemionami tubylców. Pomimo przewagi legionów Karatacus i jego okrutni wojownicy wciąż stawiają opór, prowadząc wojnę podjazdową.

Macro i Katon, służący w kohorcie Maksymiusza, otrzymują zadanie obrony brodu na rzece Tamesis. Od utrzymania tej pozycji zależą losy całej bitwy. Niestety, Maksymiusz wydaje sprzeczne rozkazy, w krytycznym momencie zawodzi, a winą za porażkę obarcza centurionów i prostych legionistów. Rozwścieczony Aulus Plaucjusz nakazuje zdziesiątkowanie kohorty. Skazani mają prosty wybór: mogą zginąć zakatowani w bestialski sposób albo zbiec i próbować przetrwać na terytorium wroga.

Informacje dodatkowe o Orły Imperium. Pościg:

Orły Imperium. Pościg - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,

Do tej pory byłam święcie przekonana, iż nie ma obecnie lepszego, współcześnie żyjącego,  pisarza powieści historycznych, aniżeli Bernard Cornwell, który to zachwycił mnie swoimi sagami: arturiańską oraz o wojnach wikingów. Od dzisiaj zaczynam mieć małe wątpliwości co do tego sądu, a to za sprawą pasjonującej powieści autorstwa Simona Scarrowa - "Orły Imperium: Pościg". I choć książka ta stanowi już piątą odsłonę całego cyklu, a  niestety nie miałam okazji poznać poprzednich, to w niczym nie przeszkodziło to temu, iż powieść ta porwała moje serce. O tym, w jaki sposób to się stało i czym mnie ona zachwyciła, to za chwilę. Pragnę bowiem najpierw obwieścić wszem  wobec, iż od teraz moja miłość do powieści historycznych będzie dzielona po równo, dla Bernarda Cornwella i Simona Scarrowa,  a ponieważ jak wiemy, od przybytku głowa nie boli, niechaj wciąż zaskakują Mnie owi wielcy pisarze coraz to bardziej pasjonującymi dziełami..:)

Powieść "Orły Imperium: Pościg",  przedstawia wydarzenia osadzone w pierwszej połowie I wieku naszej ery. Upłynął niespełna rok od przybycia rzymskich legionistów do  Brytanii, która jednak wciąż stawia opór. Przywódcą walczących plemion jest celtycki wóz - Karatakus, który to skupiając wokół siebie licznych wojowników, wciąż nęka stacjonujące na wyspach, rzymskie oddziały. Wydarzenia te śledzimy oczyma dwóch głównych bohaterów sagi - Katona i Macro, którzy są legionistami służącymi w kohorcie wodza Maksymiusza. Legioniści, wraz ze swymi kompanami, otrzymują zadanie obrony brodu na rzece Tamasis. Niestety, wobec braku inteligencji dowódcy jak i popełnionych prze niego błędów, bród pada łupem wojowniczych Brytów. Nie chcąc przyznać się do swego błędu, Maksymiusz obarcza winą za porażkę legionistów, skazując wielu z nich na śmierć, w tym Katona. Dwaj głowni bohaterzy podejmują zatem ostatnią próbę ujścia z życiem, której to stawka jest zdrada i ucieczka na tereny znajdujące się pod panowaniem Karakatusa. Jedyna szansą na powrót jest schwytanie celtyckiego przywódcy i doprowadzenie go przed oblicze rzymskich przywódców..

Powieść Scarrowa to znakomita uczta dla wszystkich miłośników powieści przygodowych, którzy odnajdą w niej to, za co najbardziej kochają ów gatunek, czyli wojnę i dzielnych bohaterów. Ponadto jesteśmy świadkami niezwykłej intrygi, która doprowadza ów bohaterów do sytuacji niemalże bez wyjścia, zmuszając ich tym samym do stawiania czoła coraz to większym wyzwaniom. Dzięki temu akcja powieści pędzi z zawrotną prędkością, nie pozwalając czytelnikowi choćby nawet pomyśleć o chwili przerwy w czytaniu, o nudzie w ogóle nie wspominając. Nie wiem na czym polega ów fenomen autora, ale potrafi on porwać czytelnika do tego literackiego świata, zaprosić do deszczowej, a czasami upalnej Brytanii, byśmy niemalże na własne oczy mogli obserwować równo maszerujące kohorty rzymskich legionistów, słyszeć echo uderzających o ziemie stóp, poczuć pył unoszący się za ich plecami..Być może to kwestia mojego nie obiektywizmu, czyli osoby lubującej się w tym gatunku literackim, ale taką książkę po prostu chce się czytać i czytać bez końca..

Smaczku dodaje tu także niewątpliwie fakt, iż bohaterami tej książki są Rzymianie, którym przyszło toczyć bój o ziemie Brytanii. Wbrew pozorom bowiem, nie często rzymscy legioniści są bohaterami powieści historycznych,  a nawet jeśli już, to zazwyczaj ich akcja osadzona jest w słonecznej Italii. Tym samym otrzymujemy wraz z lekturą niniejszej powieści doskonałą okazję, do poznania codziennego życia legionistów, które było niezwykle interesujące jak i dramatyczne. Widzimy bowiem żołnierzy, którzy oddaleni o tysiące kilometrów od swych domów i najbliższych, walczą o poszerzenie granic Cesarstwa. Walczą wykonując rozkazy dowódców, którzy za nic maja życie zwykłych żołnierzy. Dzielni i honorowi, choć nie wszyscy i nie zawsze. Narażają swoje życie, tracą najbliższych przyjaciół, w imię tych, którzy o nich często zapomnieli.  Z drugiej strony nie możemy zapominać, iż są to przecież najeźdźcy, okupanci Brytanii, którzy siłą pragną podbić owe ziemie i zawładnąć mieszkającymi tam od wieków ludźmi. Żołnierze, nie cofający się przed przemocą i okrucieństwem, nie tylko wobec przeciwników, ale i również wobec własnych kolegów. Ale właśnie takie ukazanie rzymskich legionistów, niesie sobą wiarygodność, nie koloryzującą prawdy historycznej. I w tym tkwi zapewne także  wielka wartość tej powieści, w jej prawdzie o tamtych czasach.

Ogromnym atutem książki jest jej niezwykła szczegółowość, która wprost zasypuje czytelnika informacjami. Mam tu na myśli zarówno wielką fachowość autora, co do opisów toczonych bitew, rynsztunku legionistów, taktyki dowódców, hierarchii dowodzenia jak i również wszelkich szczegółów geograficznych, przybliżających opisywaną krainę.  Niewątpliwie Simon Scarrow jest specjalistą od historii wojskowości rzymskich legionów, gdyż zawarte w niniejszej powieści informacje mogłyby stanowić pokaźny materiał do nauki, dla uczniów historii starożytnej. Niewątpliwie jest swoisty wyraz szacunku dla czytelnika, który otrzymuje w ten sposób wiarygodny i prawdziwy obraz tego, czym była wojna toczona przez Rzymian. Podobnie sytuacja ma się w kwestii realiów politycznych ówczesnego świata, w których to tylko najsilniejszy, mający na swoim koncie sukcesy i właściwych przyjaciół, mogą liczyć na piastowanie najważniejszych urzędów w starożytnym Rzymie. Takie kwestie jak szantaż, przekupstwo, oczernianie kolegów z oddziału, są jedynie środkami służącymi ów celowi. Innymi słowy świat ten jest prawdziwy, choć nie zawsze tak piękny i idealny, jak to opiewali rzymscy poeci..

Język powieści jest ze wszech miar językiem współczesnym, zdecydowanie ułatwiającym tym samym odbiór czytelnikowi. Dialogi są płynne, logiczne i naturalne, nie pozbawione przy tym emocji, które to targają bohaterami. Stopniowane napięcie sprzyja lekturze, podsycając w ten sposób coraz to większe zainteresowanie czytelnika. Nagłe i zaskakując zwroty akcji są tutaj na porządku dziennym, sprawiającym tym samym wrażenie, że jest to niemalże film fabularny.  Początkowo fabuła przedstawia losy dwóch głównych bohaterów. Z czasem, na wskutek pewnych wydarzeń, zostaje ona podzielona na dwa osobne wątki, które to śledzimy przemiennie. Z pewnością nie jest to książka przeznaczona dla najmłodszych czytelników, gdyż liczne przekleństwa, brutalne opisy walki oraz cięty humor, nie są przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Dwaj głowni bohaterowie powieści, a więc centurionowie Makro i Koton, to postacie z pewnością budzące sympatię czytelnika. Odważni, lojalni wobec Rzymu i siebie nawzajem. Są przyjaciółmi, połączonymi latami wspólnej służby. Pierwszy z nich, to doświadczony, zaprawiony w wielu bitwach żołnierz, który stanowi niejako wzór do naśladowania dla młodszego przyjaciela. Pozbawiony górnolotnych ideałów, żyjący tym co teraz i nie dający się porwać emocjom. Czujący na sobie odpowiedzialność za dowodzenie swoimi ludźmi, gotowy do poświęcenia dla nich życia jak i również przedkładania ich losu, nad bezduszną,  wojskową powinnością. Katon z kolei to młody, świeżo mianowany centurion. Choć służący zaledwie kilka lat w wojsku, to już doświadczony na polu walki. Inteligentny, doskonały taktyk i obserwator, potrafiący przewidzieć kolejne kroki przeciwnika, zanim ten je wykona.  Nie jest on tak dzielny, opanowany i beznamiętny jak jego starszy przyjaciel, gdyż szczytne ideały takie jak honor, prawość i sprawiedliwość są bardzo ważne w jego życiu i wpływają na podejmowane prze niego decyzje. Tych dwoje żołnierzy połączyła prawdziwa nic przyjaźni, która okaże się trwalsza i ważniejsza, niż żołnierska powinność i wydany rozkaz. Przyjaźń, na swój sposób będąca jak więź łącząca ojca i syna..

Tchnienie barwnego życia w opowieści o dawnych czasach, tak najkrócej mogłabym nazwać wielkość niniejszej powieści. Ożywienie tego, co przebrzmiewa w podaniach i legendach, na wpół fikcyjne, będące wytworem wyobraźni pisarza, na wpół jakże realne, mające potwierdzenie w źródłach historycznych. W książce tej znajdą wspaniała rozrywkę zarówno miłośnicy przygody jak i wszyscy Ci, dla których najważniejsza jest prawda o historii. Jeśli ktoś szuka w literaturze doskonałego połączenia tychże dwóch aspektów, musi koniecznie sięgnąć po powieść "Orły Imperium: Pościg", jak i również wszystkie pozostałe części cyklu.

Avatar użytkownika - hellikuk
hellikuk
Przeczytane:2020-04-18, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2020, 26 książek 2020,

Podobnie jak poprzednie bardzo dobra

Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2024-08-24, Ocena: 5, Przeczytałem,
Orły imperium. Centurion
Simon Scarrow0
Okładka ksiązki - Orły imperium. Centurion

Rzym i imperium Partów od dawna rywalizują ze sobą o królestwo Palmiry, położone pomiędzy dwoma mocarstwami. Choć Palmira została wcielona...

Rebelia
Simon Scarrow0
Okładka ksiązki - Rebelia

Na wschodniej granicy imperium rzymskiego sytuacja wymyka się spod kontroli. Żołnierze gnuśnieją, a korupcja szerząca się wśród oficerów...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung